میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۴۶
 
 
قتل سیستماتیک سیاه پوستان به دست پلیس ایالات متحده در پی داشت
بازگشت اعتراضات و سرکوب‌گری به خیابان‌های آمریکا
بازگشت اعتراضات و سرکوب‌گری به خیابان‌های آمریکا
 
در پی قتل جوان ۲۵ ساله سیاهپوست آمریکایی به دست افسران پلیس «آکرون» ایالت اوهایو، معترضان آمریکایی برای چهارمین شب متوالی به خیابان‌ها آمدند و پلیس به آن‌ها گاز اشک‌آور شلیک کرد.
نیروهای پلیس ایالات متحده که به خشونت با مظنونین به خصوص رنگین پوستان و به طور ویژه سیاهپوستان مشهور هستند، در جدیدترین رفتار تبعیض‌آمیز ۶۰ بار به سمت یک جوان ۲۵ ساله در جریان یک عملیات تعقیب و گریز شلیک می‌کنند و بار دیگر به آتش خشم مردم آمریکا از رفتارهای تبعیض‌آمیز و نظام خشونت‌بار پلیس این کشور دامن می‌زنند.روزنامه انگلیسی «دیلی‌میل» در این خصوص گزارش کرد، در چهارمین روز از اعتراضات پس از شلیک مرگبار نیروهای پلیس «آکرون» ایالت «اوهایو» به «جیلند واکر» جوان سیاهپوست آمریکایی، نیروهای امنیتی این شهر برای متفرق کردن معترضان که مقابل ساختمان دادگاه تجمع کرده بودند و علیه پلیس شعار می‌دادند، از گاز اشک‌آور استفاده کردند.واکر روز ۲۷ ژوئن (ششم تیر ماه) پس از آن که نیروهای پلیس به دلیل تخلف رانندگی به وی دستور ایست دادند و در جریان یک عملیات تعقیب و گریز ۶۰ بار به وی تیراندازی کردند، جان خود را از دست داد.
یکی از خبرنگاران در صحنه می‌گوید که نیروهای پلیس از دهها قوطی گاز اشک‌آور علیه معترضان استفاده کرده است. شدت اعتراضات علیه خشونت پلیس به قدری است که نیروی پلیس آکرون در بیانیه ای اعلام کرد که خودرویی که واکر بر آن سوار بوده است، روز قبل از آن که کشته شود، تحت تعقیب پلیس بوده است.‌ دور جدیدی از اعتراضات علیه خشونت پلیس آمریکا درست ساعاتی پس از آن آغاز شد که اداره پلیس آکرون، تصاویر دوربین کمری نیروهای پلیس را منتشر کرد که در آن تیراندازی مرگبار به واکر نشان داده شده بود.وبگاه «WKYC» گزارش کرد، پلیس ضدشورش آکرون در واکنش به اقدام معترضان در برداشتن موانع از مقابل ادارات پلیس این شهر از گاز اشک‌آور استفاده کرده است. یک ردیف از سطل زباله ها نیز در حال آتش سوزی به تصویر کشیده شده است، با این حال به نظر نمی‌رسد خسارت عمده‌ای به اموال در شهر وارد شده باشد. «نیل فیشر» از WKYC گزارش کرد که پلیس از دهها قوطی گاز اشک‌آور علیه معترضان استفاده کرد که منجر به متفرق شدن گروهی از معترضان شد. آن طور که فیشر گزارش کرده است، بوی گاز اشک‌آور برای مدت ۱۵ دقیقه در هوا پراکنده و قابل استنشاق بود.
«اما هندرسون» از دیگر خبرنگاران WKYC در توییتی نوشت: «گاز اشک‌آور در حال جاری شدن است. ما بیش از یک بلوک از محل شلیک گاز اشک‌آور فاصله داشتیم و این گاز وارد بینی، چشم و گلویمان شده است. معترضان از محل دور می‌شوند». در ماه می سال ۲۰۲۰، اداره پلیس آکرون برای متفرق کرن معترضان به قتل «جورج فلوید» شهروند سیاهپوست ۴۸ ساله آمریکایی به دست افسر سفیدپوست مینیاپلیس از حجم زیادی از گاز اشک‌آور استفاده کرد.
در ادامه بحران امنیتی در آمریکا مقامات اداره پلیس شیکاگو اعلام کردند بر اثر تیراندازی‌های مختلف در تعطیلات آخر هفته در این شهر، ۳۷ نفر زخمی و ۷ تن دیگر کشته شدند.در بحرانی دیگر ماموران پلیس سی و یک جسد در حال تجزیه را در سردخانه‌ای در ایندیانا آمریکا کشف کردند که از ماه مارس در این مکان نگهداری شده بودند.
کد مطلب: 123137
 
Share/Save/Bookmark