میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۵۵
 
 
نشستی برای جنگ افروزی
مقامات دفاعی بیش از ۵۰ کشور دیروز با محوریت بررسی پرونده اوکراین در رامشتاین آلمان با یکدیگر ملاقات کردند...
مقامات دفاعی بیش از ۵۰ کشور دیروز با محوریت بررسی پرونده اوکراین در رامشتاین آلمان با یکدیگر ملاقات کردند. این نشست در حالی برگزار شده که محور اصلی آن را بدون اشاره به راهکار سیاسی افزایش کمک‌ها و حمایت‌های تسلیحاتی از اوکراین تشکیل می‌دهد. رویکردی که پیش زمینه‌های آن در روزهای پیش از نشست طراحی شده بود چنانکه روز پنجشنبه، کشورهای غربی متعهد شدند که وسایل نقلیه، توپخانه و مهمات بیشتری را برای تقویت تلاش‌های جنگی اوکراین ارسال کنند.
آمریکا یک کمک جدید به ارزش ۵/۲ میلیارد دلار را متعهد شده و اعلام کرد از زمان تهاجم گسترده روسیه در فوریه گذشته، حجم کمک‌هایش به اوکراین به ۲۶.۷ میلیارد دلار رسیده است. ۹ کشور اروپایی پس از نشستی در استونی قول حمایت بیشتر از سوی خود را دادند چنانکه انگلیس وعده ۶۰۰ موشک بریمستون،دانمارک ۱۹ هویتزر سزار ساخت فرانسه، استونی مهمات، هویتزر، موشک‌های ضد تانک و خودروهای پشتیبانی،لتونی سیستم دفاع هوایی استینگر دو هلیکوپتر و چند پهپاد، لیتوانی نیزمسلسل‌های ضدهوایی و دو هلیکوپتر،لهستان نیز مسلسل ضدهوایی اس ۶۰ و ۷۰ هزار قطعه مهمات و جمهوری چک نیز وعده هویتزر و نفربرهای زرهی را مطرح کردند.
در همین حال آمریکایی‌ها ادعای آمادگی برای تسلیح کی یف برای باز پس گیری کریمه را مطرح نمودند. زلنسکی رئیس جمهور اوکراین نیز در حضوری مجازی در نشست داووس که نشستی کاملا اقتصادی است همراه با مقامات برخی کشورهای غربی بر لزوم ارسال تسلیحات سنگین همچون تانک‌های ئوپارد ۲ که ساخت آلمان است شده اند.
مجموع اقدامات با ادعای مقابله با حملات جدید روسیه در بهار سال آینده و باز پس گیر کریمه در حالی مطرح می‌شود که در ورای این سخنان یک اصل نهفته است و آن اینکه غرب همچنان در چارچوب سیاست جنگ افروزی و بحران سازی گام بر می‌دارد. هر چند که بسیاری از کشورهای اروپایی در بحران غذایی و انرژی و چالشهای اقتصادی به سر می‌برند که اعتصاب‌ها و تظاهرات‌های گسترده در فرانسه، انگلیس و المان نمودی از آن است اما سران نظام سرمایه داری بدون توجه به نیازها و مشکلات مردم همچنان نسخه جنگ را تجویز می‌کنند که در کنار گرفتن تلفات و خسارت‌های سنگین برای طرفین جنگ هزینه‌های سنگینی را به مردم اروپا وارد خواهد ساخت.
غرب مدعی حقوق بشر و دموکراسی این روزها نه تنها رفتارهایش ذره‌ای با این ادعا همخوانی ندارد بلکه رسما زمینه ساز تشدید بحران‌ و ناامنی در جهان در ماه‌های آینده شده که بهاری داغ با تلفات انسانی بی شماری را رقم خواهد زد.

نویسنده: علی تتماج
کد مطلب: 125018
 
Share/Save/Bookmark