داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۱ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۱۰:۵۸
 
 
نياز کشور به توليد 60ميليون قطعه ماهيان زينتي در سال
نياز کشور به توليد 60ميليون قطعه ماهيان زينتي در سال
 
مدير امور شيلات و آبزيان استان زنجان گفت: هم اکنون در کشور حدود 30 ميليون قطعه در سال، توليد ماهيان زينتي صورت مي‌گيرد که با توجه به بازار مناسب استفاده از اين ماهي، نياز کشور 2 برابر ميزان فعلي است.
«محمد صياد بوراني»، با بيان اينکه 2 ميليون و 310 هزار قطعه ماهي زينتي به صورت سالانه در استان توليد مي‌شود، ابراز کرد: هم اکنون شاهد هستيم که در کشور با توجه به کمبود توليد در اين زمينه، سالانه 30 ميليون قطعه بچه ماهي زينتي از کشورهاي جنوب‌شرقي آسيا وارد مي‌شود که با برنامه‌ريزي مي‌توان اين ميزان ماهي را در داخل کشور توليد کرد.
وي عمده توليد استان را براي مصرف داخلي دانست و با بيان اينکه بخشي از توليد استان به تهران نيز صادر مي‌شود، افزود: در راستاي افزايش توليد بچه ماهي زينتي در استان، علاوه بر مساعدت‌هايي که توسط شيلات استان براي ساخت مجتمع‌هاي پرورش ماهي صورت مي‌گيرد، هم اکنون يک مجتمع در منطقه جنوب شهرستان زنجان در حال ساخت است که با بهره‌برداري از آن، سالانه 10 ميليون قطعه بچه ماهي زينتي در استان توليد خواهد شد و با افزودن اين 10 ميليون قطعه به 2 ميليون قطعه بچه ماهي فعلي توليد شده استان، زنجان رشد خوبي در اين زمينه خواهد داشت.
اين مقام مسئول با بيان اينکه توليد امسال بچه ماهي زينتي در استان در مقايسه با سال گذشته که يک ميليون و 800 هزار قطعه بود، 28 درصد رشد داشته است، عنوان کرد: در يک فضاي سرپوشيده به مساحت 15 مترمربع و با اعتباري حدود 30 ميليون ريال مي‌توان 10 هزار قطعه ماهي زينتي توليد و براي يک نفر نيز به صورت مستقيم اشتغال ايجاد کرد. به گونه‌اي که هم اکنون نيز در استان بيش از 35 گونه انواع ماهي زينتي توليد مي‌شود که عمده گونه‌هاي آن شامل فايتر، مولي و ديسکس است.
مدير امور شيلات و آبزيان استان زنجان با بيان اينکه هم اکنون در استان هم در خانه‌ها و هم در محل کار، مردم از ماهيان زينتي استفاده فراواني مي‌کنند، تصريح کرد: نگهداري از ماهيان زينتي به‌دليل نياز کم آبي اين ماهيان و همچنين اينکه براي پرورش آنها فضاي کمي نياز است و با ساده‌ترين روش و تجهيزات نيز مي‌توان از آنها نگهداري کرد، بسيار مرسوم است و همين عوامل باعث شده مردم تمايل خوبي براي نگهداري از اين ماهيان در منزل و حتي محل کار خود داشته باشند.
صياد بوراني به آرامش‌بخشي نگهداري از اين ماهيان و رويگرداني مردم به آوردن بخشي از طبيعت به منازل خود اشاره کرد و يادآور شد: به دليل اينکه هم اکنون مردم احساس مي کنند بايد در زندگي خود آرامش بيشتري داشته باشند و استفاده از ماهيان زينتي در قالب آکواريوم‌هاي زيبا را يکي از عوامل کم هزينه در اين زمينه مي‌دانند، اين امر باعث شده تا در سال‌هاي اخير مردم به کرات در اين زمينه فعال باشند و خواهان استفاده از آن در منزل و محل کار خود شوند.
کد مطلب: 56301
 
Share/Save/Bookmark