میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۳۹
 
 
سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سیاست روز:
معاون اول قوه قضا پیگیر باند خودرو موسوم به باند عباس آباد است
معاون اول قوه قضا پیگیر باند خودرو موسوم به باند عباس آباد است
 
سخنگوی قوه قضاییه گفت: دادستان کل کشور و معاون اول قوه قضائیه و ستاد اقتصاد مقاومتی بر بازار خودرو در دادستانی کل بر آن نظارت می کند و این اقدامات به صورت مجدانه در حال پیگیری است و جزئیات آن اعلام می‌شود.
مسعود ستایشی، دیروز در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به سوال سیاست روز درباره باند خودرو موسوم به باند عباس‌آباد که موجب افزایش قیمت خودرو شده است، گفت: معاون اول قوه قضاییه، دادستانی کل کشور و ستاد تسهیل و ستاد اقتصاد مقاومتی، معاونت حقوق عامه دادستانی کل کشور و سازمان بازرسی کل کشور اقدامات مجدانه‌ای در ارتباط با این موضوع و نظم و توزیع اقلام مورد نیاز مردم دارند و قوه قضاییه آماده و همراه با دولت برای این موارد اقدام می‌کند. وی درباره آخرین وضعیت پرونده واژگونی اتوبوس و فوت دو خبرنگار گفت: دوم تیرماه سال گذشته این واقع در آذربایجان غربی همه را متاثر کرد‌.
وی گفت: با توجه به اعتراض به اظهار نظر هیات کارشناسی سه نفره پرونده برای اظهار نظر به هیات پنج نفره رفت. هیات پنج نفره نظر خود را داده و هر دو اظهار نظر هیات سه نفره و پنج نفره دلالت بر تقصیر راننده اتوبوس دارند. برای اشخاص دیگری که در حوزه محیط زیست و دریاچه مسئولیتی داشتند که در پرونده بوده است مسئولیتی دیده و احراز نشده و برای آنها قرار منع تعقیب صادر شده است.

پروژه پتروشیمی میانکاله متوقف شده است
وی در خصوص آخرین وضعیت پروژه پتروشیمی میانکاله اظهار کرد: در این خصوص منتقد هستیم زیرا اطلاع رسانی باید به صورت روشن و شفاف صورت بگیرد، در حوزه رسانه نباید چندصدایی در یک امر واحد باشد. در خصوص پروژه میانکاله چندین بخش و نهاد در مقاطع زمانی مختلف تصمیم گیری کردند و این تصمیمات متعدد را در رسانه ها اعلام کردند!

۸۰درصد اموال مسئولان به قوه قضا اعلام شده است
ستایشی در خصوص اعلام اموال مسئولان خاطرنشان کرد: این موضوع در قانون اساسی مطرح شده و اجرای آن دغدغه ما نیز می‌باشد، این امر مهم به رئیس قوه قضائیه محول شده است که ایشان نیز به صورت قاطع پیگیر این موضوع هستند، حدود ۸۰ درصد این اموال اعلام شده است و مابقی نیز در ایام پیش‌رو اعلام خواهد شد. سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه، آیا قرار است برنامه تحولی جامع تدوین می‌شود؟ گفت: سند تحول و تعالی بررسی و نظارت و در نهایت مطالبه و گزارش می‌شود اما آنچه که مطلوب ماست تا کنون حاصل نشده است. وضعیت مطلوب زمانی است که فساد وجود نداشته باشد، با وجود اینکه اکنون با فساد مبارزه می‌کنیم اما کافی نیست.
سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: ان شاالله با انجام اقدامات تحولی در قوه قضائیه به آسایش و امنیت در تمامی ابعاد در جامعه دست پیدا کنیم. ما بایستی باید به دنبال رضایت‌مندی آحاد جامعه باشیم.

مبارزه با اراذل و اوباش، خط قرمز قوه قضائیه
سخنگوی قوه قضائیه با بیان اینکه ۲۳درصد از جرائم مالی و مطالبات دیون توسط شوراهای حل اختلاف رسیدگی می‌شود، بیان کرد: در بحث صلح و سازش از اجرای حکم قصاص در ۷۶۳ پرونده جلو گیری شده است. همچنین خط قرمز ما مبارزه با ارازل و اوباش است، امنیت نباید از مردم ما سلب شود.
سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به این سؤال که به نظر می‌رسد احکام سلاح سرد بازدارنده نیست آیا قوه قضائیه در این مورد برنامه‌ای دارد؟ گفت: تأکیداتی که ما داریم بر این است که هیچ گونه مسامحه و ارفاقی به اشرار و زورگیران نشود. بنای ارفاقی برای مخلین نظم و امنیت مردم نداریم و با هر گونه ارفاق مخالف هستیم. وی تصریح کرد:‌به تمامی زندان‌های کشور ابلاغ کردیم که با جرایم خشن مقابله قاطعانه صورت گیرد و رسانه‌ها اگر خلافی می‌بینند، مصداقی اعلام‌کنند.

انتقال ۱۶۹۸ زندانی به کشور
ستایشی گفت: تا پایان سال گذشته، ۱۶۹۸ زندانی را از خارج کشور به ایران منتقل شده است که این موضوع هم‌چنان ادامه دارد. معاونت امور بین الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه این موضوع را پیگیر هستند و به صورت مستمر با نمایندگی‌های سیاسی در حال تبادل هستند.
سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی براینکه در چند هفته‌های اخیر شهادت تعدادی از افراد را داشتیم که رژیم صهیونیستی ادعای خرابکاری داشته آیا پرونده‌ای در این رابطه تشکیل شده گفت: در حوزه شهادت عزیز ما شهید صیاد خدایی، پرونده به صورت ویژه به دادسرا ارجاع داده شده است و در حال بررسی است.
کد مطلب: 123010
 
Share/Save/Bookmark