میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۵۳
 
 
سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به سیاست روز:
بنای اصلی ستاد اقتصادی دولت تعادل بازار است
بنای اصلی ستاد اقتصادی دولت تعادل بازار است
 
سید احسان خاندوزی، سخنگوی اقتصادی دولت دیروز در نشست هفتگی خود با رسانه‌های جمعی همزمان با هفته دولت به سوالات اصحاب رسانه پاسخ داد.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه سیاست روز مبنی بر اینکه با توجه به این که یارانه بسیاری از کالاها حذف شده اما یارانه پرداختی به مردم شامل آنها نمی شود مثلا یارانه مواد شوینده و بهداشتی، روغن، گوشت و برخی دیگر از اقلام با توجه به کاهش مصرف مواد غذایی همچون مرغ و گوشت و لبنیات برنامه دولت برای جبران چیست؟ گفت: بنای اصلی در ستاد اقتصادی دولت این است که خود آن بازارها را کمک کنیم به تعادل برسانند تا قدرت خرید تمام خانوارها بالا باشد.
وی بخشی از افزایش قیمت‌ها و تورم کشور را به جهت تورم بازارهای جهانی خواند و افزود: متاسفانه بخش زیادی از تولیدات صنعتی در کشور اعم از شوینده ها و ... به واردات مواد اولیه و ماشین آلات وابسته است، بر همین اساس افزایش قیمت مواد اولیه در بازارهای جهانی در قیمت تمام شده محصول نهایی در داخل کشور نمود پیدا می کند بر همین اساس دولت تلاش دارد همزمان با کمک به تداوم و بلکه افزایش عرضه توسط کارخانه‌ها و تولید کنندگان بتواند از اجحافی که ممکن است در رابطه با خانوارها صورت می‌گیرد و موجب افزایش قیمت بی منطق و فارغ از استدلال های اقتصادی می شود جلوگیری کند.
وزیر اقتصاد با تاکید بر جدیت دولت در این امر اظهار داشت: اکنون این موضوع با جدیت پیگیری می شود به عنوان مثال افزایش قیمت روغن نباتی در کشور به جهت همزمانی افزایش قیمت جهانی، افزایش تعرفه های گمرکی با اجرای مردمی شدن یارانه ها بود بر همین اساس ما یک افزایش طبیعی داشتیم. بر همین اساس قیمت روغن نباتی در در انعکاس افزایش های جهانی افزایش یافت و فشار زیادی را بر ما وارد آورد.
خاندوزی ادامه داد: اما به محض اینکه قیمت در بازارهای جهانی کاهش پیدا کرد، قیمت روغن در داخل کشور هم کاهش پیدا کرد. در رابطه با سایر کالاها نیز در صدد کنترل عرضه و تقاضا هستیم و بنا داریم بر عوامل بنیادین بازار کمک کنیم تا هم تولید کننده انگیزه خودش را از دست ندهد و هم کشور در تامین محصول دچار کمبود نشود و هم عواملی که موجب غیرمتعارف قیمت برای مردم شود برطرف شود.
خاندوزی همچنین در گزارش خود، با اشاره به رشد ۵۷درصدی خرید تضمینی گندم و افزایش ۳۰ درصدی تولید برنج گفت: مردمی سازی یارانه‌ها که اردیبهشت امسال آغاز شد طی چهار ماه نخست امسال ۵۰ درصد قاچاق روغن نباتی را کاهش داده است. وی افزود: در پایان سال ۱۴۰۰ ضریب جینی به ۳۹ صدم کاهش یافت و امیدواریم کاهش بیشتر آن را در سال جاری شاهد باشیم.
سخنگوی اقتصادی دولت با بیان اینکه نرخ بیکاری تا پایان بهار امسال به ۹.۲ درصد و نرخ تورم سالانه منتهی به تیر امسال که ۴۰.۵ درصد رسیده که نسبت به سال قبل که ۴۴.۲ درصد بود، کاهش داشته است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی تورم فعلی را مورد نقد قرار داد و اظهار داشت: قطعاً شاخص تورم با آنچه که هدف ما در برنامه اقتصادی است بسیار فاصله دارد و ما به منظور کاهش تورم اقدامات متعددی برای همه دستگاه‌ها در نظر گرفته‌ایم و در یک بسته کوتاه ‌مدت قرار است که به سمت کاهش بیشتر نرخ تورم حرکت کنیم و ضمناً هر بخش گزارشی از اقدامات خود را در این زمینه ارائه دهد.

نویسنده: میترا یزدچی
کد مطلب: 123713
 
Share/Save/Bookmark