میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۲۵
 
 
تعامل یا بحران‌سازی
نشست دو روزه واشنگتن با حضور آمریکا و نمایندگان ۱۴ کشور جزیره‌ای در اقیانوس آرام در حالی برگزار گردید که...
نشست دو روزه واشنگتن با حضور آمریکا و نمایندگان ۱۴ کشور جزیره‌ای در اقیانوس آرام در حالی برگزار گردید که بیانیه مشترک پایانی آمریکا، به تقویت همکاری‌های همه جانبه با کشور‌های این منطقه تاکید و اعلام کرد اینجا منطقه‌ای است که دموکراسی می‌تواند در آن شکوفا شود. این ادعای تعاملاتی در حالی صورت گرفته که روند رفتاری آمریکا حکایت از طرحی ورای این آن دارد و اقدام علیه چین می‌باشد. این اجلاس برای نخستین بار با میزبانی آمریکا و حضور مقامات جزایر اقیانوس آرام در شرایطی که واشنگتن به تشدید اختلافات سیاسی با چین اذعان دارد برگزار شده است که سندی بر استمرار رفتارهای بحران‌ساز آمریکا در شرق آسیا می‌باشد.
این امر زمانی آشکارتر می‌شود که بایدن در این نشست متعهد شد با مقامات کشور‌های جزیره‌ای در اقیانوس آرام در زمینه حل بحران‌های آب و هوایی و نیز پیشرفت‌های اقتصادی همکاری‌های گسترده‌ای داشته باشد. رییس جمهور آمریکا در این نشست تاکید کرد واشنگتن اجازه نمی‌دهد چین در این منطقه پایگاه نظامی ایجاد کند و مدعی شد به دنبال ایجاد امنیت و آرامش در منطقه است.
این سخنان را می‌توان در کنار اقدامات اخیر آمریکا در قبال تایوان و برخی از همسایگان چین قرار داد چنانکه اخیرا واشنگتن از کمک یک میلیارد دلاری تسلیحاتی به تایوان سخن گفته است. در حالی که پیش از این نیز نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و برخی سناتور به تایوان سفر کرده بودند. در همین حال کاملا هریس معاون رئیس جمهور آمریکا نیز در دیدار با مقامات ژاپن و کره جنوبی از آمادگی آمریکا برای تقویت توان نظامی این کشورها در برابر چین سخن گفته بود. وی همچنین حمایت از تایوان را تکلیف آمریکا دانسته بود.
در همین حال آمریکا تحرکات نظامی گسترده‌ای در حریم دریایی چین صورت داده و حتی توافقاتی با برخی کشورها از جمله استرالیا برای تشدید مقابله با پکن داشته است. با توجه به این روند می‌توان گفت که نشست واشنگتن نه در چارچوب اهداف اقتصادی بلکه در قالبی امنیتی و سیاسی برگزار شده و هدف نهایی آن نیز فشار بر پکن بوده است که نشانگر رویکرد تقابلی بایدن در جهان به رغم شعارهای دموکراتیک و گفت‌وگو محور است.

نویسنده: سید مهدی لنکرانی
کد مطلب: 124029
 
Share/Save/Bookmark