میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ تير ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۴۳
 
 
جنگ افروزی بیولوژیک واشنگتن هر روز فاجعه‌ای جدید به جهان تحمیل می‌کند
آزمایشگاه آمریکایی منشا کرونا
آزمایشگاه آمریکایی منشا کرونا
 
از آغاز بحران کرونا در حالی آمریکا با چین هراسی به دنبال پنهان سازی ماهیت منشا اصلی این ویروس مرگبار بوده است که گزارش‌های جدید آزمایش‌گاه های آمریکایی را منشا این ویروس نشان می‌دهد که با توجه به سابقه آمریکا در جنگ بیولوژیک در کشتار مردم این امر دور از ذهن نمی‌باشد.
آمریکا که در کارنامه خود استفاده از بمب هسته‌ای و سلاح‌های شیمیایی همچون عامل نارنجی و دهها سلاح شیمایی دیگر را دارد، استفاده از سلاح های بیولوژیک را سلامی کم هزینه برای خویش می داند که در کنار بحران‌سازی جهانی منافع این کشور برای ایجاد آشوب جهانی را نیز محقق می‌سازد.در این میان برای آمریکایی‌ها هیچ اهمیتی ندارد که میلیون ها نفر از مردم این کشور نیز جانشان را از دست دهند چرا که از نظر آنها اخلاق در سیاست معنایی ندارد و هر طرحی قربانیان خود را دارد. از آغاز بحران کرونا آمریکایی‌ها تلاش کردند تا چین را عامل این بحران معرفی و به زعم خویش اجماعی جهانی علیه این کشور ایجاد نمایند حال آنکه به مرور واهی بودن این ادعا اثبات شد تا اینکه در نهایت گزارش‌ها پرده از حقیقت ماجرا برداشت و در کنار بسیاری از کارشناسنان، دانشمند و محقق برجسته آمریکایی گفته که ویروس کرونا احتمالا ازیک آزمایشگاه بیوتکنولوژی در این کشور نشأت گرفته است.
«جفری ساکس» اقتصاد‌دان و تحلیلگر معروف امور سیاسی در ایالات متحده آمریکا بر اساس تحقیقات خود اعلام کرد که ویروس سارس-کووید-۲ که منجر به همه‌گیری کووید-۱۹ شد، منشأ طبیعی نداشته و از یک آزمایشگاه بیولوژیکی در ایالات متحده بیرون آمده است.وی که به مدت دو سال ریاست کمیسیون کووید را در مجله «لنست» برعهده داشته است، تصریح کرد: «من پس از دو سال تحقیقات فشرده واقعاً متقاعد شدم که این ویروس (کووید-۱۹) از یک بیوتکنولوژی آزمایشگاه آمریکا نشأت گرفته است و منشأ و دلیل طبیعی نداشته است».طبق گزارشی که در شبکه «راشاتودی» منتشر شد، اظهارات ساکس در کنفرانسی به میزبانی اندیشکده اسپانیولی مرکز «گیت» در اواسط ماه ژوئن (ماه گذشته میلادی) برگزار شد.در دوران ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ»، بارها دولت چین را متهم کرده بود که در شیوع بیماری همه‌گیر کرونا در جهان نقش داشته است و این ویروس از آزمایشگاهی در شهر «ووهان» چین بیرون آمده است. مقام‌های چین بارها این ادعاها را رد کردند و آن را بی‌اساس خواندند.
در این میان اما در اروپا هر روز بر میزان بیماران کرونایی افزوده می‌شود. یک گزارش جدید نشان می‌دهد که ابتلا به کرونا دوباره در سراسر بریتانیا در حال افزایش است و تخمین زده می‌شود که ۲.۳ میلیون نفر یا از هر ۳۰ نفر یک نفر به این ویروس مبتلا شده که نسبت به هفته قبل ۳۲ درصد افزایش داشته است.افراد حتی اگر قبلا به کرونا مبتلا شده باشند، ممکن است دوباره آلوده شوند، اما واکسینه شدن به محافظت در برابر بیماری کمک می کند. دمقامات بهداشتی از افراد بالای ۷۵ سال که در شش ماه گذشته واکسن یا تقویت کننده دریافت نکرده اند، می خواهند برای دریافت واکسن اقدام کنند.یکی از کارشناسان مرکز آمار گفت: در سراسر بریتانیا شاهد افزایش مداوم بیش از نیم میلیون نفر بودیم که احتمالا ناشی از گردش انواع BA.۴ و BA.۵ است.موارد ابتلا به سویه جدید اُمیکرون در فرانسه افزایش یافته و مقامات این کشور، دوباره مردم را به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی توصیه کرده‌اند.
فرانسه طی ۲۴ ساعت ۱۳۳ هزار و ۳۴۶ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا را گزارش کرده، در حالی که یک هفته قبل این تعداد ۹۱ هزار و ۴۲ مورد بود. تعداد موارد فوتی هم به عدد ۴۲ نفر رسیده است. طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، سویه های BA.۴ و BA.۵ اُمیکرون اکنون بیش از نیمی از ابتلاها را در ایالات متحده تشکیل می دهند. اکنون سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) از سازندگان واکسن کرونا خواسته دزهای تقویت کننده را برای مهار ویروس به روز کنند. موسسه رابرت کخ آلمان اعلام کرد در آلمان ۱۷۵ نفر بر اثر ابتلا به کرونا جان خودشان را از دست دادند.این درحالی است که بیش از ۷۶ درصد از جمعیت آلمان دو دوز واکسن خود را دریافت کرده‌اند. واکسن‌های تزریق‌شده عمدتا فایزر و مدرنا بوده‌اند‌.
لازم به ذکر است در هفته‌های اخیر سرگئی ریابکوف معاون وزیر امورخارجه روسیه در نشست کمیسیون شورای فدراسیون این کشور گفت: آزمایشگاه‌های بیولوژیک اوکراین بخشی از برنامه گسترده واشنگتن در سراسر جهان است. وی اظهار کرد، فعالیت‌های جنگ بیولوژیکی اوکراین که با کمک واشنگتن انجام می‌شود، بی‌سابقه نیست، بلکه بخشی از برنامه‌های تسلیحات بیولوژیک ایالات متحده است.ریابکوف در نشست کمیسیون شورای فدراسیون روسیه که در مورد آزمایشگاه‌های تحت حمایت ایالات متحده در اوکراین تحقیق می‌کند، گفت: آزمایش‌های بیولوژیک در اوکراین از سوی شرکت‌های آمریکایی و پنتاگون چیز تازه‌ای نیست و از سال‌ها پیش راه‌اندازی شده است.
وی افزود: آزمایش‌های اوکراین بخشی از برنامه چند ساله واشنگتن در سراسر جهان است که هدف آنها توسعه برنامه‌های جنگ بیولوژیک در جهان است.این دیپلمات ارشد روسی افزود: چنین برنامه‌هایی در جمهوری‌های شوروی بیشترین توجه روسیه را به خود جلب کرده است.پس از افشاگری روسیه درباره آزمایشگاه‌های بیولوژیکی آمریکا در اوکراین، مقامات آمریکایی این موضوع را انکار کردند، اما اسناد حرف دیگری می زنند.چندی پیش سرلشکر «ایگور کوناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه اعلام کرده بود که اسناد نشان می‌دهد در آزمایشگاه‌های بیولوژیکی که در اوکراین ایجاد و از سوی آمریکا تأمین مالی شده‌اند، آزمایش‌هایی با منشاء ویروس کرونا در خفاش انجام شده است. هدف از این کار و سایر مطالعات بیولوژیکی که با بودجه پنتاگون در اوکراین انجام شده، ایجاد مکانیزمی برای گسترش مخفیانه پاتوژن‌های مرگبار بوده است.به گفته این وزارتخانه، یافته‌ها نشان می‌دهد آمریکا قصد داشته در سال جاری امکان انتقال بیماری تب خوکی آفریقایی و سیاه زخم از طریق برخی حیوانات را در این آزمایشگاه‌ها بررسی کند.دخالت آزمایشگاه‌های بیولوژیکی آمریکایی در گرجستان یا اوکراین در گسترش بیماری‌های غیر معمول در جنوب روسیه در سال ۲۰۱۳، به ویژه مننژیت که بیشترین شیوع را در بین کودکان در شهر روستوف پیدا کرد، تاثیر داشته است.
کد مطلب: 123129
 
Share/Save/Bookmark