میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۰۸
 
 
حجت‌الاسلام سیدرضا تقوی:
رئیسی وارث کسری بودجه ۵۰ درصدی و بدهی‌های دولت قبل است
رئیس مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس با اشاره به کسری بودجه ۵۰ درصدی و بدهی‌های بجا مانده از دولت قبل گفت: دولت جدید، به ظرفیت‌های راکد بخش صنعت، کشاورزی علمی و گسترش صنایع تبدیلی توجه کند.
حجت‌الاسلام سیدرضا تقوی در خصوص راه‌های اداره بهتر کشور و اصلاح وضعیت معیشتی مردم در دولت جدید اظهار داشت: آقای رئیسی کمتر از سه ماه است که دولت را تحویل گرفته و فعلاً درگیر چینش نیروهای مناسب برای مدیریت مناصب مختلف است تا مدیران نسبت به اهداف و سیاست‌های کشور توجیه و هماهنگ شوند.
وی افزود: در حال حاضر بخش قابل توجهی از انرژی دولت صرف ساماندهی امور جاری می‌شود و رئیس‌جمهور و وزرا در حال هماهنگ کردن مدیران بخش‌های مختلف هستند، اما در عین حال اولویت‌هایی وجود دارد که دولت باید آنها را با جدیت دنبال کند.
رئیس مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس خاطرنشان کرد: با آغاز به کار دولت سیزدهم، اولین و مهمترین مشکل پیش‌روی دولت اوج گرفتن بیماری کرونا بوده و لازم بود تا یک مقابله جدی با آن شود که در این خصوص دولت به خوبی وارد شد.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه اولویت و مشکل بعدی پیش‌روی دولت اصلاح روند مدیریتی کشور و بهبود معیشت مردم است،‌ تصریح کرد: در این خصوص یک سؤال مطرح می‌شود که دولت سیزدهم چه چیزی تحویل گرفته و مقدورات آن در چه حد است؟ البته اقدامات خوبی در گذشته انجام شده و نمی‌خواهیم همه اقدامات گذاشته را زیر سوال ببریم، اما واقعیت‌هایی هست که نمی‌توان بدون توجه به آنها از دولت جدید در ابتدای کارش توقع داشت.
تقوی با اشاره به برخی از این واقعیت‌ها گفت: بر اساس اعلام آقای میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه، دولت با کسری بودجه ۵۰ درصدی کار را تحویل گرفته و رقم کلانی اوراق بهادار فروخته شده که زمان سررسید اقساط آنها در دوره دولت فعلی است و تعهداتی هم که دولت قبل قبول کرده و عملیاتی نشده، بر روی دوش این دولت افتاده است که از جمله آنها می‌توان به منابع اجرای رتبه‌بندی معلمان و افزایش حقوق سایر کارکنان از جمله قضات اشاره کرد.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: در چنین شرایطی آقای رئیسی و وزرایش کار را تحویل گرفته‌اند، اما بارها اعلام کرده‌اند که هیچگاه ناامید نیستند و امیدوار به حل مشکلات هستند اما برای تحقق این امیدواری باید به چند نکته توجه شود.
تقوی در توضیح این مسأله اظهار داشت: دولت باید به احیای ظرفیت‌های خالی بخش صنعت و تولید توجه فوری کند که اقداماتی در این خصوص آغاز شده، اما باید ادامه یابد. اگر ظرفیت‌های راکد بخش صنعت احیا شود، هم مشکل بیکاری حل می‌شود و هم منجر به اصلاح وضعیت اقتصادی خواهد شد.
وی تصریح کرد:‌ بخش کشاورزی ما چندان به خارج از کشور وابسته نیست و اگر به این بخش توجه شود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. با توجه به تنوع اقلیمی در کشور ما می‌توان با کشاورزی علمی و گسترش کشت گلخانه‌ای، میزان برداشت محصولات کشاورزی را به چندین برابر افزایش یافت و از ظرفیت حدود ۴۵ الی ۵۰ هزار تحصیلکرده بخش کشاورزی برای کشاورزی علمی و کارهایی مانند اصلاح بذر و نهال بهره گرفت.
وی با اشاره به سرکشی رئیس‌جمهور به مراکز تولیدی و اقتصادی در سفرهای یک روزه استانی گفت: این اقدام نشان از توجه دولت به بخش تولید دارد، البته همه باید کمک کنند تا برنامه‌های دولت به سرانجام برسد و از همه ظرفیت‌های موجود در کشور بهره گرفته شود.
کد مطلب: 120023
 
Share/Save/Bookmark