میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۳۶
 
 
حزب حاکم در انتخابات پارلمانی فرانسه شکست خورد
مکرون در برزخ
مکرون در برزخ
 
نتایج پارلمانی فرانسه در حالی اعلام شد که حزب حاکم نتوانست اکثریت ارا را به دست آورد که نتیجه آن چالش‌های بسیار برا مکرون خواهد بود و حتی می‌تواند به تغییر کابینه وی منجر شود.
به دنبال شکست حزب «امانوئل مکرون» در کسب اکثریت مطلق کرسیهای پارلمانی فرانسه، نخست وزیر این کشور هشدار داد که نتایج این انتخابات خطری برای فرانسه محسوب می‌شود. «الیزابت بورن» در ادامه تاکید کرد که دولت پاریس آماده است با ائتلاف چپ همکاری کند.«برنو لومیر» وزیر دارایی فرانسه نیز در مصاحبه با شبکه دو فرانسه با اشاره به پیش بینی‌ها درباره شکست حزب حاکم در کسب اکثریت پارلمانی، آن را یک «شوک دموکراتیک» خواند اما گفت: من مطمئن هستم که آقای ماکرون با همین شرایط باز هم قادر به اداره امور کشور است.لومیر در پاسخ به سوالی درباره گزینه‌های دولت برای ماندن در قدرت گفت: «نگران نیستم»، اما اگر همه اردوگاه‌های دیگر تصمیم به همکاری با دولت نگیرند «این کار ظرفیت ما را برای اصلاح و محافظت از فرانسوی‌ها محدود می‌کند».
نظرسنجی پای صندوق‌های رای در دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه که نشان می‌دهد که ائتلاف رئیس جمهور این کشور نتوانسته است اکثریت مطلق را به‌دست بیاورد.برخی از گزارش‌ها نیز حاکی از آن است که ائتلاف ماکرون احتمالا بتواند ۲۰۵ تا ۲۳۳ کرسی از ۵۷۷ کرسی پارلمان را بدست بیاورد. حزب حاکم برای حفظ اکثریت قدرت خود در پارلمان نیاز به حداقل ۲۸۹ کرسی دارد.مارین لوپن در پایان دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه روز یکشنبه از اینکه امانوئل مکرون به رئیس جمهور اقلیت تبدیل شده است ابراز خرسندی کرد.
وي در توئيت کرد: این پیروزی از آن مردم فرانسه است. آنها امشب با تبدیل شدن امانوئل مکرون به رئیس جمهور اقلیت، سرنوشت خود را به دست گرفته اند. این پیروزی از آن شماست!مارین لوپن گفت از اینکه حزب مجمع ملی توانست از امانوئل مکرون، رئیس جمهور اقلیت بسازد خوشحال است.با توجه به نتایج موسسات نظر سنجی، حزب مجمع ملی به رکود کسب ۷۵ کرسی از ۹۵ کرسی نمایندگی در مجلس ملی فرانسه دست پیدا می‌کند.
این در حالی است که حزب مارین لوپن که خودش با ۶۳.۲۰ صدم درصد آراء در منطقه «پا دو کاله» انتخاب شد، در سال ۲۰۱۷, تنها توانست ۸ کرسی نمایندگی به دست بیاورد.نشریه لزکو در نسخه روز دوشنبه خود از عنوان قربانیان "زلزله" و نشریه لیبراسیون از عنوان "سیلی" در توصیف این شکست یاد کردند. سه وزیر و چندین چهره از ارودگاه مکرون در این انتخابات مغلوب شدند.
یک روزنامه آلمانی با اشاره به محروم شدن ائتلاف امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه از کسب اکثریت مطلق در دور نهایی انتخابات پارلمانی، این نتیجه را مجازاتی برای سبک رهبری ماکرون دانست.
روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ" در مطلبی انتخابات پارلمانی در فرانسه را مجازاتی برای سبک سیاسی ماکرون دانسته و نوشت: این روزها پیروزی و شکست برای امانوئل مکرون در فاصله نزدیک به هم قرار دارند. دو ماه پس از انتخاب مجدد او به عنوان رئیس جمهور، رای دهندگان تصمیم گرفتند او را از اکثریت مطلق در پارلمان محروم کنند. همچنین حدود نیمی از واجدین شرایط رای دادن به هیچ وجه پای صندوق های رای نرفتند.
در ادامه این مطلب آمده است: برخلاف انتخابات پنج سال پیش، رای دهندگان فرانسوی محدودیت هایی برای قدرت و اختیارات رئیس جمهور ایجاد کرده و او را مجبور می کنند که در دوره دوم خود بیشتر مراقب مجلس باشد. در این شرایط، برای کسب اکثریت مطلق، ماکرون و فراکسیون دولت باید اشکال جدیدی از سازش را، احتمالاً با راست گراها مد نظر قرار دهند.این روزنامه آلمانی در ادامه نوشت: رئیس جمهور جوان فرانسه در اولین دوره ریاست جمهوری خود، اغلب مجلس را زیر پا گذاشت. او به تنهایی در یک دایره کوچک تصمیم می گرفت. وی به وعده انتخاباتی خود برای تقویت مجلس شورای ملی عمل نکرد و حالا این سبک رهبری تنبیه شده است. ماکرون دریافته است که باید روش جدیدی را در پیش گیرد.نویسنده در ادامه این مطلب از افزایش بی اعتمادی ها به ماکرون و اجتناب رئیس جمهور از پرداختن به بحث های اساسی نوشت.در ادامه آمده است: حزب ماکرون که رنسانس نام داشت مانند نامش رنسانسی را تجربه نکرد. با وجود اینکه این حزب اکثریت نسبی را در پارلمان دارد، اما باید در آینده بیشتر به دغدغه های احزاب مخالف توجه کند.انتخابات شورای ملی، منعکس کننده تقویت نیروهای سیاسی در حاشیه چپ و راست است. حزب "مارین لوپن" و ائتلاف چپ ژان لوک ملانشون با جناح های قوی وارد پارلمان جدید می شوند. این نوید دهنده بحث های داغ، اما همچنین احیای سنت دیرینه پارلمانی در فرانسه است.
به گفته کارشناسان برنده بزرگ انتخابات پارلمانی فرانسه می تواند حزب راستگرای پوپولیستی "اجتماع ملی" به رهبری مارین لوپن باشد که بر اساس پیش بینی ها ۶۰ تا ۱۰۰ نماینده در مجلس ملی خواهد داشت. این بدان معناست که این حزب برای اولین بار می تواند فراکسیون پارلمانی خود را تشکیل دهد که به نوبه خود به معنای حمایت مالی بیشتر و زمان سخنرانی بیشتر است.در این شرایط پیشبرد برنامه های اصلاحی رئیس جمهور احتمالا دشوارتر خواهد شد. ائتلاف چپگرای NUPESکه تنها پس از انتخابات ریاست جمهوری تأسیس شد، انتظار می رود به عنوان بزرگترین جناح مخالف، جایگزین جمهوری خواهان محافظه کار شود.
کد مطلب: 122995
 
Share/Save/Bookmark