میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۲۸
 
 
بهره برداری از پروژه ای که سال ها پیش کلنگ زنی شد
متروی پرند در ایستگاه افتتاح
متروی پرند قرار است تا پایان سال جاری مورد بهره برداری قرار گیرد. اقدامات در حال انجام است تا شهروندان بتوانند به راحتی تردد کنند.
پرند یکی از شهرهای اقماری اطراف تهران است که طی سال های اخیر رشد جمعیت زیادی را تجربه کرده است. این شهر در ۳۰ کیلومتری جنوب غربی تهران و در مسیر آزادراه تهران ـ ساوه و در مجاورت فرودگاه بین‌المللی امام خمینی واقع شده‌ است.بیش از یک دهه است که قرار است مترو برای پرند ساخته شود تا شهروندان به راحتی بتوانند تردد کنند.
بر اساس بررسی های صورت گرفته طول خط ۵۰ کیلومتر خواهد بود که ۵ ایستگاه نیز برای آن پیش بینی شد و قرار شد تا خط مترو پرند از خط یک مترو و از ایستگاه شاهد منشعب شود. سال ها انجام این کار طول کشید و مدیران می گفتند که دولت باید هزینه انجام این پروژه را پرداخت کند. بعد از کش و قوس های فراوان بالاخره در این دوره مدیریت شهری اقداماتی در خصوص تکمیل مترو پرند صورت گرفت و دولت هم تزریق منابع کرد و قرار است تا پایان سال جاری افتتاح و بهره برداری از این پروژه آغاز شود.
مسعود درستی مدیرعامل شرکت مترو تهران و حومه به فارس در خصوص آخرین اقدامات انجام شده برای مترو پرند گفت که تکمیل خط مترو تهران پرند تا پایان سال جاری انجام می شود. در این زمینه تمام امکانات موجود را به کار گرفته ایم. برای تکمیل خط مترو در بخش حدفاصل فرودگاه امام خمینی (ره) تا شهر جدید پرند اقدامات لازم در حال انجام است وکار با جدیت دنبال می شود. موضوع بهره برداری از خط مترو پرند یکی از درخواست های جدی شهروندان است.
تکمیل خط مترو پرند مورد توجه نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم قرار گرفت و حتی بازدیدهای هم داشتند. اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در این باره می گوید که «اجرای خط مترو پرند حدفاصل ایستگاه فرودگاه امام خمینی (ره) تا ایستگاه پرند که هم اکنون در مراحل پایانی است. به دلیل اهمیت این موضوع به محل اجرای پروژه رفتیم تا از وضعیت موجود و میزان پیشرفت عملیات اجرایی طرح و روند رفع مشکلات مالی آن مطلع شویم. در جلسه ای با مسئولان امر تامین برق پایدار برای بهره برداری بدون دغدغه از خط مترو تهران - پرند، استانداردهای مرتبط با پدافند غیرعامل و مدیریت بحران، تامین واگن و لوکوموتیو به میزان کافی برای کاهش سرفاصله حرکتی قطارهای این مسیر و همچنین استفاده از فناوری های روز دنیا در پروژه مورد تاکید قرار گرفت.
مدیران شهری وعده افتتاح ایستگاه مترو پرند را تا ۴ ماه آینده داده اند. آقامیری رئیس کمیته عمران شورای اسلامی شهر تهران در این باره می گوید که شهرداری مصوبات خوبی از شورای شهر گرفته است و می‌تواند با اجرایی کردن آنها مشکلات مالی پروژه‌ها را مرتفع کند. البته دقت داشته باشید که درآمد اصلی شهرداری تهران در سه الی چهار ماه پایانی سال محقق می‌شود و باید منتظر باشیم که در آن زمان بودجه به پروژه‌های عمرانی تزریق شود.اما در خصوص مترو پرند هم باید بگویم پیمانکار در حال انجام وظایف خود است؛ اما تا پایان سال جاری وعده افتتاح یک خط متروی پرند داده شده است، این در حالیست که باید تلاش کنیم هر چه زودتر ساخت خط دوم نیز آغاز شود. بر اساس این گزارش، منابع مالی برای ساخت مترو پرند باید از سوی دولت و شرکت عمران شهر پرند تزریق می‌شد چراکه شهرداری تهران براساس قانون نمی‌تواند حتی یک ریال برای خطوط متروی خارج از محدوده تهران هزینه کند. در حال حاضر شهرداری تهران به جد به دنبال ساخت این بخش از مترو است و قرار است افتتاحی در اواخر سال جاری صورت گیرد. گفته می شود که فاز اول خط مترو پرند(بخشی از خط) را تا ۲۲ بهمن ماه سال‌جاری یا اوایل اسفندماه به بهره برداری می رسد. افتتاح دو ایستگاه میان راهی و ریل دوم نیز قاعدتا به سال‌های بعد موکول می شود که براساس اولویت برای آنها برنامه‌ریزی شده است.
کد مطلب: 124399
 
Share/Save/Bookmark