میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۲۳
 
 
سناریویی که غربی‌ها این روزها در قبال مذاکرات لغو تحریم‌ها در پیش گرفته‌اند
فریب با ادعای ضرب‌الاجل زمانی و امتیازات فراوان
فریب با ادعای ضرب‌الاجل زمانی و امتیازات فراوان
 
پس از شکست سناریوی ادعایی نسخه نهایی توافق روی میز و اجبار ایران برای پذیرش آن اکنون غرب بازی جدید ادعای امتیازات فراوان و البته ضرب الاجل برای برخورداری از این امتیازات را در پیش گرفته است حال آنکه نسخه پیشنهادی بورل صرفا یک ابتکار میانجی‌گرایانه بوده و حق تحمیل آن به اعضای مذاکرات را ندارد.
ادعای رسانه‌های غربی مبنی بر معرفی طرح بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به عنوان طرح توافق نهایی روی میز و اجبار ایران برای پذیرش آن، ادعایی کاملا فریب‌کارانه و به دور از منطق عقلانی است. اتحادیه اروپا هیچ جایگاهی در برجام ندارد و امضا کنندگان برجام شامل کشورهای ایران، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس، آلمان و آمریکا خارج شده از برجام است. بورل و مورا معاون وی صرفا نقش واسطه، میانجی، طرف ثالث، دلال، تسهیل کننده مذاکرات را دارند و هیچگونه جایگاهی برای تصمیم گیری ندارند که حال بخواهند طرح خود را طرح نهایی توافق عنوان و طرفین را وادار به پذیرش آن نمایند. نقش این افراد مانند مشاوران املاکی می‌ماند که میان خریدار و فروشنده واسطه گری و دیدگاه‌ها را به هم نزدیک می‌کند اما حق تصمیم گیری به جای آنها و یا تحمیل خواسته‌ خود و یا یکی از طرفین به طرف دیگر را ندارد.
در این میان یک مقام نزدیک به هیئت مذاکره‌کننده ایران گفته است که هنوز روند کارشناسی ادامه داشته و هیچ تصمیم سلبی یا ایجابی درباره ایده‌های طرح شده از سوی هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپایی اتخاذ نشده است.همان‌گونه که تاکنون و در مقاطع مختلف، مراجع ذیربط نسبت به اطلاع‌رسانی در خصوص چگونگی پیشرفت گفتگوها و مواضع ایران اقدام کرده‌اند، این روند از این پس نیز ادامه خواهد داشت.
در این میان در یک بازی رسانه ای برای فشار بر ایران و مقصر نمایی و معرفی تهران به عنوان عامل ناکامی مذاکرات، یک روزنامه آمریکایی با استناد به اظهارات "منابع مطلع"، مدعی شد که دیپلمات‌های اروپایی برای پیش‌برد سریع‌تر روند مذاکرات احیای توافق هسته‌ای امتیازات جدیدی به ایران پیشنهاد کرده‌اند که در برگیرنده راهکارهایی درباره مسئله پادمانی است.‌ روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در گزارشی اختصاصی مدعی شده است که دیپلمات‌های اروپایی برای شکستن بن‌بست مذاکرات احیای برجام[توافق هسته‌ای]، در آخرین دور گفتگوهای وین، امتیازات جدیدی را به تهران پیشنهاد کرده‌اند تا طرفین بتوانند با یکدیگر به توافق برسند. بنا بر این گزارش این امتیاز درباره اختلاف نظر طرفین بر سر مسائل پادمانی ایران با آژانس است که تهران همواره خواستار پایان تحقیقات در این پرونده بوده است. این در حالی است مقام‌های آمریکایی و اروپایی گفته‌اند که درباره تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تهران مذاکره نخواهند کرد چرا که از نظر آنها، این موضوعی غیرمرتبط با برجام است.
در عین حال بر اساس پیش نویس توافقی که از سوی اتحادیه اروپا ارائه شده و وال استریت ژورنال می‌گوید که متن آن را به دست آورده، آمده است: در صورتی که تهران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند، ایالات متحده و سایر طرف‌های مذاکره از شورای حکام خواهند خواست که به تحقیقات خود در این زمینه پایان دهند. البته وال استریت مدعیست، در این پیش‌نویس از ایران خواسته شده تا به پرسش‌های آژانس "با هدف شفاف‌سازی" پاسخ دهد و به "پرداختن به نگرانی‌های آژانس، پیش از اجرایی شدن برجام" موافقت کند.
تیم اتحادیه اروپا که ریاست مذاکرات را بر عهده دارد و پیش‌نویس توافق را تهیه کرده، می‌گوید که این متن نهایی برای احیای توافق هسته‌ای است و درباره تمام موضوعات قابل مذاکره، گفتگو شده است؛ ادعایی که ایران تاکید کرده آن را نمی‌پذیرد و تا برآورده شدن خواسته‌های تهران به رایزنی برای اصلاح پیشنویس‌های ارائه شده ادامه خواهد داد.پس از ارائه پیشنهادهای اروپا، ایالات متحده و همچنین دیپلمات‌های اروپایی اعلام کردند که مذاکرات دیگر پایان یافته است.
دو منبع نزدیک به منابع غربی به وال‌استریت ژورنال گفته‌اند که اتحادیه اروپا به ایران و همچنین سایر طرف‌ها اعلام کرده که تا ۱۵ اوت به این پیشنهادها پاسخ مثبت یا منفی بدهند. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در این خصوص می‌گوید: «ما متن نهایی پیشنهادی اتحادیه اروپا را به دقت مطالعه می‌کنیم و در صورت درخواست پاسخ خود را به آنها خواهیم داد».
مقامات ایران گفتند که آنها فقط بررسی متن را آغاز کرده‌اند. در روزهای اخیر ایران تاکید کرده‌ که ممکن است به گفتگوهای بیشتری نیاز باشد.
اختلاف بر سر مسائل پادمانی به یکی از اصلی‌ترین بن‌بست‌ها میان طرفین بدل شده است. این مسئله که در زمان امضای توافق برجام به شکل کلی پرونده آن بسته شده بود و مختومه شدن آن مورد توافق کشورهای امضا کننده برجام قرار گرفت، بر اساس ادعاهای رژیم صهیونیستی بار دیگر از سوی آژانس به جریان افتاده است؛ موضوعی که ایران بارها تاکید کرده که زیر بار آن نخواهد رفت.از سوی دیگر، ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، پنج‌شنبه در نشستی خبری گفت ایالات متحده و کشورهای اروپایی آماده احیای برجام هستند و این ایران است که باید خواسته‌های فرابرجامی خود را کنار گذاشته و تصمیم نهایی را بگیرد.از سوی دیگر، تام نایدز، سفیر آمریکا در اسرائیل، در مصاحبه با شبکه ۱۳ اسرائیل با اشاره به توقف و بن‌بست در مذاکرات احیای برجام گفت که همه گزینه‌ها برای مقابله با اتمی‌شدن جمهوری اسلامی روی میز است.
در این میان میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین با استناد به بیانیه‌ای از وزارت خارجه روسیه از لحن روزگویانه مقام‌های اتحادیه اروپا درباره مذاکرات رفع تحریم‌های ایران انتقاد کرد.اولیانوف در توییتر نوشت: «وزارت خارجه روسیه: طبق گفته سخنگوی اتحادیه اروپا طرف‌های مشارکت‌کننده در گفت‌وگوهای وین با این انتخاب مواجه هستند که یا متن فعلی را بپذیرند و یا اینکه بدانند که گفت‌وگوها شکست خورده است. کمیسیون مشترک برجام به هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا اجازه نداده اظهارات اینچنینی مطرح کند.»وزارت خارجه روسیه با ممکن دانستن دستیابی به نتیجه مثبت در مذاکرات وین، گفت که هیچ طرح جایگزینی برای احیای برجام وجود ندارد چون با تصمیم‌های شورای امنیت سازمان ملل در تناقض است.
کد مطلب: 123499
 
Share/Save/Bookmark