میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۰ ساعت ۰۰:۱۰
 
 
يك چهارم نهايي ليگ قهرمانان آسيا
سپاهان و ذوب آهن به دنبال طلسم‌شكني
سپاهان و ذوب آهن به دنبال طلسم‌شكني
 

مرحله یک چهارم نهایی مسابقات فوتبال لیگ قهرمانان باشگاه‌های آسیا در حالی از امروز آغاز می‌شود که دو نماینده فوتبال کشورمان، سپاهان و ذوب آهن با اندیشه‌های متفاوت به مصاف نمایندگان قطر و کره جنوبی می‌روند.
با گذشت ۱۴۲ روز از برگزاری دیدارهای برگشت از مرحله یک هشتم نهایی مسابقات فوتبال لیگ قهرمانان باشگاه‌های آسیا، امروز با برگزاری چهار بازی دور رفت از مرحله یک چهارم نهایی این رقابت‌ها پیگیری می‌شود.
تیم‌های ذوب آهن و سپاهان ایران نمایندگان فوتبال کشورمان در مرحله یک چهارم نهایی مسابقات فوتبال لیگ قهرمانان باشگاه‌های آسیا هستند که در کنار شش تیم دیگر از کشورهای کره جنوبی، ژاپن، قطر و عربستان برای راهیابی به مرحله یک چهارم نهایی این مسابقات با هم به رقابت خواهند پرداخت.
این برای نخستین بار است که دو تیم ایرانی به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات فوتبال لیگ قهرمانان باشگاه‌های آسیا رسیده‌اند که اتفاقی ویژه برای فوتبال ایران به شمار می آید و البته فرصتی مغتنم که فوتبال باشگاهی کشورمان بار دیگر توانایی خود را به رخ آسیایی‌ها بکشد اما حیف نه سپاهان صلابت گذشته را دارد و نه ذوب آهن. در زیر اشاره‌ای گذرا به دیدار نمایندگان فوتبال ایران در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان باشگاه‌های آسیا خواهیم داشت:

سوون سامسونگ کره جنوبی - ذوب آهن ایران
دقیقه ۸۰ دیدار پوهانگ استیلرز کره جنوبی - ذوب آهن ایران. بازی یک بر صفر به سود پوهانگ بود. تا این لحظه ذوب آهن از لیگ قهرمانان حذف شده بود که ناگهان توپ توسط قاسم حدادی فر به محمدرضا خلعتبری رسید و او با هنرمندی دروازه پوهانگ را گشود. نزدیک به یکسال از آن تاریخ می گذرد بازهم ذوب آهن به کره جنوبی رفته و می خواهد برای رسیدن به جمع چهار تیم برتر لیگ قهرمانان به مصاف نماینده‌ای از فوتبال این کشور برود. کار ذوب آهن بازهم سخت و دشوار است اما نه خلعتبری را دارد و نه حدادی فر را.
گرچه پوهانگ مدافع عنوان قهرمانی آسیا بود اما زمانی که با ذوب آهن روبه‌رو شد، شرایطی خوبی نداشت با این حال باید به این نکته توجه داشت که تیم سوون سامسونگ شرایطی متفاوت با پوهانگ دارد. ایستادن در رده چهاردهم جدول کی لیگ این تیم را در رده مدعیان قهرمانی این لیگ قرار داده است. سوون سامسونگ یکی از تیم‌های قابل اعتنا در فوتبال کره جنوبی است که بیش از ۲۰ قهرمانی در کارنامه دارد. دو عنوان قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیا طی سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۱ از مهمترین افتخارات آبی پوشان شهر سوون است که از ساعت ۱۵ امروز در ورزشگاه جام جهانی این شهر از ذوب آهن پذیرایی خواهند کرد.
در این تیم بازیکنان ملی پوشی همچون "جونگ سونگ ریونگ"، "پارک هیون بئوم" و "لی یونگ رائه" بازی می کنند و از وجود لژیونرهایی چون "ماتو نرتیاک" (کرواسی)، "دیه گو اولیویرا" (برزیل)، "استویکا ریستیچ" (مقدونیه) و "الکساندر گینریخ" (ازبکستان) بهره می برد.
ذوب آهن دیگر آن تیم نوپا و تازه وارد به لیگ قهرمانان آسیا نیست. این تیم تجربه سه دوره حضور در لیگ قهرمانان آسیا را دارد که در یک دوره از آنها تا مرحله نهایی بالا آمده است. فینالیست دوره گذشته لیگ قهرمانان آسیا در مصاف دشوار با سوون سامسونگ کره جنوبی قطعا به دنبال حداقل نتیجه است تا ضربه کاری را در بازی برگشت که دو هفته دیگر در اصفهان برگزار می شود به این تیم وارد کند. تساوی با گل و پیروزی در خانه سوون نتیجه مورد علاقه ابراهیم‌زاده و شاگردانش است که تحقق آن تلاشی مضاعف نسبت به آنچه آنها در لیگ برتر طی شش هفته گذشته از خود نشان داده‌اند، می طلبد.

سپاهان ایران - السد قطر
قانون "سقف قراردادها"، وداع امیر قلعه نویی، جدایی محمدرضا ساکت، اوضاع آشفته باشگاه و ... چهره‌ای متفاوت از سپاهان موفق فصول گذشته ساخته است، تیمی که حریفانش را فصل گذشته در ایران و آسیا گلباران می کرد. سپاهان که هفته گذشته با شکست مقابل فجرسپاسی شیراز به رده هفتم جدول لیگ برتر ایران سقوط کرده است، امشب در ورزشگاه فولادشهر اصفهان پذیرای السد قطر است.
سپاهانی‌ها با وجود مشکلاتی که با آن دست به گریبان هستند البته امیدوارند با لوکا بوناچیچ به آنچه می‌خواهند برسند. هنوز از خاطر فوتبالدوستان بازی‌های خوب سپاهان با این مربی کروات پاک نشده است، مربی که تیمش را با اقتدار به فینال لیگ قهرمانان در فصل ۲۰۰۷ رساند و حتی در جام باشگاههای جهان شرکت کرد. لوکا گرچه ابزار کارکشته مانند آن فصل در اختیار ندارد اما باتجربه تر از آن روزها به یاری سپاهان آمده است تا بازهم زردپوشان را به فینال آسیا برساند. بدون شک او کار دشواری پیش رو دارد.
بازی با پرافتخارترین تیم فوتبال قطر کار آسانی نیست. این تیم با هدایت "خورخه فوساتی" اروگوئه‌ای قطعا با اتخاذ تدابیر لازم به مصاف شاگردان "لوکا بوناچیچ" خواهد آمد. تیمی که در ورزشگاه آزادی مقابل استقلال و هوادارانش بازی باخته را مساوی تمام می کند، قطعا این توانایی را دارد که در مصاف با سپاهان خواسته‌های تاکتیکی خود را در زمین پیاده کند. سپاهان اگر بتواند در این بازی با اختلاف حداقل دو گل به پیروزی برسد، می تواند دلخوش به صعود به مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا باشد در غیر اینصورت کاری دشوار در خانه السد خواهد داشت.
السد یکی از تیم‌های بزرگ فوتبال قطر است که سه بازیکن به نام‌های ابراهیم مجید، خلفان ابراهیم خلفان و وسام ریزیک در تیم ملی این کشور دارد. در این تیم که بیش از ۴۴ عنوان قهرمانی داخلی و بین المللی دارد، لژیونرهای چون ندیر بالحاج (الجزایر)، لیاندرو داسیلوا (برزیل)، عبدالقادر کیتا (ساحل عاج)، لی جونگ سو (کره جنوبی) و مامادو نیانگ (سنگال) بازی می کنند.
برنامه دیدارهای دور رفت از مرحله یک چهارم نهایی مسابقات فوتبال لیگ قهرمانان آسیا به شرح زیر است:
سرزو اوزاکای ژاپن - جئونبوک موتورز کره جنوبی، ساعت ۱۵، ورزشگاه ناگای اوزاکا
سوون سامسونگ بلووینگز کره جنوبی - ذوب آهن ایران، ساعت ۱۵، ورزشگاه جام جهانی سوون
سپاهان ایران - السد قطر، ساعت ۱۹:۳۰، ورزشگاه فولادشهر اصفهان
الاتحاد عربستان - اف سی سئول کره جنوبی، ساعت ۲۲، ورزشگاه ملک عبدالله الفیصل جده

کد مطلب: 68039
 
Share/Save/Bookmark