میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۳۷
 
 
ایرج راد در نشست رسانه‌ای هیات رییسه شورای عالی خانه هنرمندان ایران:
عواقب حذف معافیت مالیاتی هنرمندان بیشتر از آورده‌هایش برای دولت است
عواقب حذف معافیت مالیاتی هنرمندان بیشتر از آورده‌هایش برای دولت است
 
نشست رسانه‌ای هیأت رئیسه شورای‌عالی خانه هنرمندان پیرامون موضوع معافیت مالیاتی، در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.
ایرج راد رئیس هیئت مدیره خانه تئاتر در ابتدای این نشست با تأکید بر این که عواقب حذف معافیت مالیاتی هنرمندان بیشتر از آورده‌هایش برای دولت است گفت: فرهنگ و هنر باید شکل حمایتی داشته باشد از سوی دولت. برای این مساله‌ای که پیرامون معافیت مالیاتی پیش آمده است، سقف ۲۰۰ میلیون تومان درآمد سالانه را تعریف کرده‌اند، یعنی حدود ۱۶ میلیون تومان ماهانه. وی افزود: اولا درآمد هنرمند دائمی نیست، ممکن است هنرمند در یک سال همه تلاش خود را کند و کار کند، یعنی هنرمند تئاتر طی یک سال کار تئاتر و فیلم و دوبله و... کرده باشد و ۳۵۰ میلیون تومان درآمد داشته باشد. اما طی سال‌های بعد ممکن است اصلا کار نکند. آیا سال‌های بعد اداره دارایی حقوق بیکاری او را پرداخت می‌کند؟ ضمن اینکه هنرمندان یک دوران طلایی دارند و معمولا یک دهه فعالیت دارند. راد مدعی شد: اما الان ارزانترین آپارتمان خارج از تهران فکر نکنم متری ۲۰ میلیون تومان باشد. ضمن اینکه کار فرهنگی و هنری باید شکل حمایتی داشته باشد. باید تحقیق شود و دید اگر مالیات حذف شود بهتر است یا نه؟
رئیس هیات مدیره خانه تئاتر گفت: شاید سلبریتی ها فقط درآمد بالا (مثلا یک میلیارد تومان در ماه) داشته باشند که آن هم در یک سال چیزی نیست. آیا ارزش دارد فشار اینچنینی به جامعه فرهنگی و هنری وارد شود؟ وی ادامه داد: برای اینکه یک تئاتر روی صحنه برود، ۲۹ درصد برای سالن، ۵ درصد به بلیت فروشی، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می‌شود. یعنی همه‌اش مالیات است. ضمن اینکه ببینید چه لطمه‌ای به حوزه فرهنگ و هنر خواهد شد؟ ما غیرانتفاعی هستیم و اکثر هنرمندانی که در جاهای مختلف کار می‌کنند، حقوق بگیر نیستند. مثلا شورای عالی خانه هنرمندان حقوقی دریافت نمی‌کنند و کارشان داوطلبانه است. اما به این توجه نمی‌شود که دریافت مالیات چه اثرات مخربی بر جامعه هنری دارد. راد گفت: متأسفانه هنوز برخی به بازیگران به چشم مطرب نگاه می‌کنند و آدم‌های موجهی نیستند. اگر موجه نیستند، چرا رشته‌های دانشگاهی و ارزشیابی هنرمندان را قائل شدید؟ وی گفت‌: چرا کلمه هنر در عنوان «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» وجود ندارد؟ خاطرم هست که در دیداری با آقای روحانی رئیس جمهور پیشین از ایشان سؤال شد آیا معاون هنری دارید و ایشان گفتند نه. شاید اگر چنین معاونتی وجود داشت اوضاع بهتر بود.
حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی هم درباره موضوع مالیات هنرمندان گفت: این موضوع جامعه فرهنگی و هنری را نگران کرد، چون منجر به تعطیلی بسیاری از فعالیت‌ها یا تنزل آثار هنری خواهد شد. ّوی افزود: از چندهزار هنرمند، چند نفر هستند که جلوی چشم هستند و آن‌ها هم کنار فعالان اقتصادی اصلا به حساب نمی‌آیند. آقای طیب نیا می‌گفت کل مالیات حوزه فرهنگ و هنر به اندازه ۲ تا مؤدی مالیاتی ما نمی‌شود. نوربخش گفت: اگر مردم در ایام قرنطینه با هنر و فیلم و سریال سرگرم نمی‌شدند، چه اتفاقی می‌افتاد؟ چه دعواهایی که می‌شد، چه طلاق‌هایی که صورت می‌گرفت؟! وی ادامه داد: خوشبختانه خود دولت حامی معافیت مالیاتی است و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم این مساله را مطرح کرده‌اند و باعث امیدواری است. ان‌شاء‌الله نمایندگان و ریاست مجلس هم به این موضوع توجه کنند و به نامه نمایندگان صنوف هنری پاسخ دهند.
وی افزود‌: مثلا در آهنگ پیشواز، ۹۵ درصد رقمی که از مردم دریافت می‌کنند، سهم خودشان است و فقط ۵ درصد به هنرمند می‌رسد.
مدیرعامل خانه موسیقی گفت: آیا موسیقی در جمهوری اسلامی به رسمیت شناخته می‌شود؟ نه، اکنون ساز در رسانه به نمایش گذاشته نمی‌شود.
امیر راد، نماینده هنرمندان تجسمی در این نشست گفت: به نظر می‌رسد شرایط عده اندکی از هنرمندان با درآمدهای به ظاهر کلان را به همه هنرمندان تعمیم داده‌اند.
رئیس هیات مدیره انجمن هنرمندان نقاش اظهار داشت: ۲ سال قبل هم موضوع مطرح شد و هنرمندان اعتراض خود را اعلام کردند و موضوع متوقف شد. اکنون که مسأله دوباره مطرح شده است، هنرمندان هنرهای تجسمی کارزاری را راه‌اندازی و امضا کرده‌اند و امیدوارم این مسیر نهایتا به سمتی برود که نمایندگان مجلس نگاهشان را موسع کنند و کار کارشناسی انجام گیرد. ما مخالف مالیات دادن نیستیم، اما باید کار علمی انجام شود و این اتفاق درست صورت گیرد.
روانبخش صادقی، عضو شورای عالی خانه هنرمندان ایران هم در این نشست گفت: فکر نمی‌کنم نمایندگان مجلس از روزمرگی وضعیت سینماگران بی‌خبر باشند و همه را به دید سلبریتی نبینند. درآمدی که دولت از هنرمندان دریافت می‌کند مگر چقدر است ارزش داشته باشد بار روانی ایجاد کند؟ وی افزود: اشکالی ندارد می‌گوییم از همه هنرمندان مانند سایر اقشار جامعه مالیات بگیرید اما اولش قانون نظام صنفی هنر را ایجاد کنید. صادقی گفت: ما در خانه سینما بیانیه محکمی علیه این موضوع دادیم. مطالبه ما این است که آقای قالیباف موضوعی که در دیدار با سینماگران داشتیم، کی اتفاق می‌افتد؟
کد مطلب: 121798
 
Share/Save/Bookmark