میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۴۶
 
 
بایدن با رویاهای ترامپی
جو بایدن در حالی سفری چند روزه به شرق آسیا داشته و از کشورهایی همچون کره جنوبی و ژاپن دیدار کرده ک...
جو بایدن در حالی سفری چند روزه به شرق آسیا داشته و از کشورهایی همچون کره جنوبی و ژاپن دیدار کرده که در کنار توافقات سیاسی، نظامی و اقتصادی با این کشورها در حالی که کنفرانس مطبوعاتی معمول جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا و نخست‌وزیر ژاپن در توکیو در حال پایان یافتن بود که از بایدن سوال شد، شما به دلایل مشخص نخواستید در درگیری‌های اوکراین به شکل نظامی درگیر شوید. اگر به آن مرحله برسد، آیا حاضرید برای دفاع از تایوان به صورت نظامی درگیر شوید؟ در حالی که بسیاری از روسای‌جمهور پیشین آمریکا در مواجهه با چنین سوالی درنگ می‌کردند و یا با جوابی مبهم از دادن پاسخ مستقیم خودداری می‌کردند، بایدن با صراحت گفت بله و افزود: این تعهدی است که داده‌ایم.
این مواضع که البته بعدا از سوی کاخ سفید پس گرفته شده است که پیش از این نیز بایدن در یک سخنرانی در لهستان درباره ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، گفت: به خاطر خدا، این مرد نمی تواند در قدرت بماند. کاخ سفید فوراً حمایت بایدن از برکناری پوتین را تکذیب کرد زیرا این امر دامن زدن به کارزار ایالات متحده تلقی می شد که خودِ بایدن گفته بود به حمایت از اوکراین محدود می شود. در همین حال بایدن در حالی از فشار هوشمند در قبال ایران می گوید که پیش از وی نیز ترامپ ادعای فشار حداکثری را مطرح کرده بود.
نکته قابل توجه آنکه طی روزهای اخیر در اقدامی تامل برانگیز و در حالی که آمریکا معطوف به جنگ اوکراین است برخی منابع خبری از طرح بایدن برای میانجی گری میان سعودی و رژیم صهیونیستی برای اجرای طرح ابراهیم خبر داده‌اند. مجموع این رفتارها از سوی بایدن در حالی صورت گرفته است که نگاهی به کارنامه ترامپ تشابه رفتاری را نشان می‌دهد چنانکه وی نیز بر آمادگی برای تقابل نظامی با چین و نیز مقابله با روسیه و البته فشار حداکثری علیه ایران سخن گفته بود.
در همین حال وی طرح ابراهیم یا همان معامله قرن و سازش کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی را مطرح و امارات، بحرین و مغرب نیز در این راستا به سازش با این رژیم پرداختند.
هر چند که بایدن در دوران مبارزات انتخاباتی مدعی اشتباه بودن سیاست‌های ترامپ شده بود اما روند رفتارها نشان می‌دهد که وی نیز در آستانه انتخابات میان دوره‌ای کنگره همان سیاست‌های به اصطلاح قدرتمندانه در صحنه جهانی را در پیش گرفته و برآن است تا معادله ناامن سازی سراسری را اجرا نماید. رویکردی که نشان می‌دهد بایدن پیرو همان رویاهای ترامپ است که البته در نهایت نیز با ناکامی همراه شد و ترامپ به عنوان رئیس جمهور یک دوره‌ای از قدرت کنار نهاده شد.

نویسنده: سید مهدی لنکرانی
کد مطلب: 122689
 
Share/Save/Bookmark