میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۰۱
 
 
امیرعبداللهیان در نشست مشترک با وزیر خارجه بوسنی هرزگوین عنوان کرد
سلطه بر نفت ایران راز هیاهوی رسانه ای آمریکا
همزمان با تشدید تحرکات ضد ایرانی غرب در آستانه فصل سرما، وزیر خارجه کشورمان گفت که آمریکا نفت و انرژی ایران را می‌خواهد و برای آن یک هیاهوی رسانه ای راه انداخته است.
حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه کشورمان پس از دیدار با همتای بوسنیایی خود در نشست خبری مشترک با وی برگزاری انتخابات موفق عمومی در بوسنی هرزگوین را تبریک گفت و افزود: امیدوارم این کشور در جهت رشد و توسعه و همبستگی بیشتر بتواند گام های موثری بردارد.امیرعبداللهیان ادامه داد: منطقه بالکان و بوسنی هرزگوین را کشور دوست سنتی ایران می‌دانیم و همچون گذشته در کنار سایر اقوام این کشور باقی خواهیم ماند و به حمایت مان از این کشور ادامه می‌دهیم.
وزیر خارجه کشورمان با بیان این که دولت و ملت ایران دوست روزهای سخت بوسنی بودند و در این مسیر به حمایت های خودمان همچون گذشته ادامه خواهیم داد، گفت: سیاست ما حمایت از حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و همبستگی مسالمت آمیز با همه اقوام در بوسنی است.وی با بیان اینکه در این دیدار توافق کردیم کمیسیون مشترک را در آینده نزدیک برگزار کنیم، خاطرنشان کرد: حجم تبادلات تجاری در نه ماه گذشته و در دوران پساکرونا ۵۳ درصد افزایش داشته است.
امیرعبداللهیان ادامه داد: در این دیدار در خصوص آخرین روند گفت وگو های لغو تحریم ها در چارچوب برجام گفت وگو داشتیم.وی تاکید کرد: ما نه تنها مخالف جنگ در اوکراین هستیم، بلکه مخالف تداوم جنگ و ناامنی در دیگر نقاط جهان نیز هستیم.
وزیر خارجه کشورمان گفت: در این نشست درخصوص اتهامات بی اساسی که آمریکا و تعداد معدودی از کشورهای غربی به ویژه در ارتباط با حقوق بشر مطرح می کنند توضیح دادم.وی یادآور شد: متاسفانه سیاست آمریکا دبل استاندارد است و از نظر او تروریست خوب و بد داریم.امیرعبداللهیان در پاسخ به سوال خبرنگار سی ان ان درباره اعتراضات در ایران و این ادعا که در ایران انقلاب در حال وقوع هست و تعدادی از افراد غیرنظامی کشته شده اند، گفت: بخشی از مطالبات در ایران مطالبات مسالمت آمیز مردم است. از شما دعوت می کنم به ایران بیایید و از نزدیک ببینید. در ۸ هفته گذشته موجی از مداخلات خارجی، اغتشاش و ترور طراحی شده علیه مردم ایران شاهد بودیم.وی افزود: برای اینکه به شما کاملا توضیح دهم به وضعیت عراق در دولت عادل عبدالمهدی که با حمایت آمریکا و چند کشور غربی انجام شد، اشاره می کنم. آمریکایی ها سیاست عبدالمهدی را قبول نداشتند و شروع کردند به اعمال فشار برای تغییر در عراق؛ آقای عادل عبدالمهدی استعفا داد و دولت عراق از نگاه آمریکا سقوط کرد. یک هفته بعد آمریکا گفت توانستیم در عراقی که ۵۱ میلیون جمعیت دارد با آوردن ۳۰ هزار زن و جوان در کف خیابان دولت را تغییر دهیم.
امیرعبداللهیان افزود: آنچه در فضای مجازی و رسانه ها می‌بینید در همین حد و در همین شکل هست. به عنوان مسئول که از نزدیک تحولات را رصد می کنم و در بین دانشجویان حضور دارم می‌گویم پلیس به سمت احدی شلیک نکرده و هیچ فردی در اثر شلیک یا برخورد پلیس و نیروهای امنیتی کشته نشده، بلکه در اثر سلاح گرم و سرد آمریکایی ۶۷ پلیس کشته شده است.وی تاکید کرد: آمریکا نفت و انرژی ایران را می‌خواهد و برای آن یک هیاهوی رسانه ای راه انداخته است.در این میان یک سناتور آمریکایی از رویکرد دولت این کشور نسبت به احیای توافق هسته‌ای انتقاد کرد.کریس ون هولن، سناتور آمریکایی در نشستی در دانشگاه مریلند با انتقاد از رویکرد دولت این کشور نسبت به بازگشت به توافق هسته‌ای، گفت که دولت بایدن «یک فرصت برای بازگشت به برجام» را در اوایل مدت روی کار آمدنش از دست داد.
ون هولن گفت: از نظر من، این یک فرصت از دست رفته برای این دولت بود تا کار را پیش ببرد و نمی‌دانم پس از این چه خواهد شد.به گزارش ایسنا، انتقاد این سناتور آمریکایی در پی این مطرح می‌شود که مذاکرات چند ماهه احیای توافق هسته‌ای در وین، نتیجه ملموسی به دنبال نداشته است.رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، اخیرا در گفت‌وگو با شبکه بلومبرگ اظهار داشت: آمریکا مایل است که روی ادعای انتقال تسلیحات ایران به روسیه و اعتراضات جاری در این کشور تمرکز کند، نه از سرگیری مذاکرات بر سر احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام). او در ادامه با ادعای این‌که «ایران علاقه‌ای به توافق ندارد» گفت که واشنگتن روی موضوعات دیگر تمرکز کرده است و اکنون می‌تواند برای بازدارندگی و اخلال در ارائه تسلیحات به روسیه و تلاش برای حمایت از خواسته‌های اساسی مردم ایران دست به کاری بزند.راب مالی با این حال گفت که مذاکرات هسته‌ای با ایران به‌طور رسمی متوقف نشده است و تماس‌ها میان ایران و اتحادیه اروپا کماکان ادامه دارد، اما هیچ مذاکره‌ای از پایان ماه اوت تاکنون انجام نشده است.
کد مطلب: 124579
 
Share/Save/Bookmark