میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۴ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۴۰
 
 
وقتی جنگ اوکراین توهم اقتدار اقتصادی و نظامی غرب را فرو می ریزد
اروپا گرفتار انبارهای تسلیحاتی و غذایی خالی
اروپا گرفتار انبارهای تسلیحاتی و غذایی خالی
 
کشورهای غربی در حالی سالهاست که ادعای قدرت برتر نظامی و اقتصادی جهان را سر داده و رویکردی یک جانبه گرایانه به صحنه بین الملل دارند که جنگ اوکراین توهم بودن این اقتدار را بیش از پیش آشکار ساخت.
این روزها غرب در ششمین ماه از جنگ افروزی‌اش در اوکراین علیه روسیه، از یک سو با بحران انبارهای تسلحاتی خالی مواجه شده است چنانکه وزیر خارجه آلمان اعلام کرد که انبارهای تسلیحاتی این کشور برای کمک به اوکراین با کمبود جدی مواجه شده است.«آنالنا بائربوک» وزیر خارجه آلمان از محدودیت شدید این کشور برای ارائه کمک تسلیحاتی به اوکراین خبر داد.
در همین حال در حوزه اقتصادی هر روز بر بحران‌های این کشورها افزوده می‌شود چنانکه همزمان با رسیدن تورم به دو خانه دو رقمی، مردم انگلیس از جمعه با افزایش سقف بهای مصرف برق که از اکتبر اجرایی خواهد شد و این کشور را هر چه بیشتر در بحران انرژی غوطه ور می‌کند، مواجه شدند. با توجه به افزایش شدید قیمت گاز که بخش مهمی از انرژی این کشور محسوب می‌شود، اپراتور «آف جم» قرار است افزایش سقف بهای مصرف برق سالانه را از ۱۹۷۱ پوند برای یک خانوار متوسط (بهای کنونی) به بیش از ۳۵۰۰ پوند اعلام کند.
بر اساس پیش بینی ها، اوایل سال ۲۰۲۳ سقف بهای مصرف برق به ۶۰۰۰ پوند هم خواهد رسید.در همین چارچوب زلنسکی رئیس جمهور اوکراین خطاب به مردمش با اشاره به تشدید بحران انرژی اعلام کرد با سخت‌ترین زمستان در تاریخ اوکراین مواجه هستند. همچنین در مواجهه با اوضاع بیش از پیش پر تنش در زمینه تامین گاز در اروپا، سوییس خود را برای قطعی احتمالی گاز و برق آماده می‌کند. آلمان نیز برای ماه سپتامبر طرح کاهش مصرف برق و محدودیت‌های روشنایی برای شهروندان را اعمال خواهد کرد. «فرانسوآ بیرو» از چهره‌های سیاسی فعال فرانسه پیش‌بینی کرد که کشورش با جدی‌ترین بحران از زمان پس از جنگ جهانی دوم مواجه خواهد شد.
در این میان اما در اقدامی که نشانگر توان بالای نظامی مسکو است رسانه‌های روسیه اعلام کردند با فرمان رئیس‌جمهور این کشور نزدیک به ۱۴۰ هزار نفر به نیروهای نظامی این کشور اضافه خواهد شد.سند مربوطه با امضاء پوتین در وب‌سایت اطلاعات حقوقی قرار گرفته است. با اضافه‌شدن این تعداد نیروی نظامی، جمع کل نیروهای مسلح روسیه به ۱ میلیون و ۱۵۰ هزار نفر خواهد رسید. از سوی دیگر رئیس جمهور روسیه در اظهاراتی تاکید کرد کشورش به رغم مشکلاتی که بدخواهان و حسودان قصد ایجاد آنها را دارند، شاهد رشد سریع درآمدهای نفت و گاز خود است.همچنین رئیس مجمع بین‌المللی بریکس می‌گوید روسیه و هند با موفقیت ساز و کاری برای تسویه حساب‌های متقابل به روبل و روپیه تعریف کرده‌اند.
در نقطه مقابله در چارچوب سیاست های جنگ افزوزانه غرب، در ادامه روند پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو، مقامات این دو کشور با مقامات دولت ترکیه دیدار می‌کنند تا درباره نگرانی‌های امنیتی آنکارا بحث و گفت‌وگو کنند. در این میان نتیجه نظرسنجی مشترک دو نهاد غربی از آمریکایی‌ها نشان می‌دهد که تنها ۵۱ درصد مردم این کشور موافق کمک تسلیحاتی به اوکراین هستند.وزارت دفاع روسیه با اشاره به کشته‌شدن حداقل ۶۴ نظامی اوکراینی طی یک روز اخیر در جریان عملیات نظامی در دونباس، اعلام کرد که پنج فروند هواپیمای نظامی کی‌یف را نیز سرنگون کرده است. در ادامه رویکردهای جنگ طلبانه ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفت، همکاری روسیه و چین در قطب شمال را تهدیدی راهبردی برای اصول و اهداف ائتلاف تحت امرش می‌داند.
در ادامه رویکرد تقابلی با چین سخنگوی وزارت خارجه کانادا با اشاره به انجام‌شدن سفر قانون‌گذاران این کشور به تایوان، گفت چین نباید از این مسئله به‌عنوان بهانه‌ای برای تهاجم نظامی یا اقتصادی استفاده کند.
از سوی دیگر رئیس جمهور تایوان در دیدار با قانون‌گذار آمریکایی که به این جزیره سفر کرده، حضور مقامات غربی در تایپه را مایه تقویت عزم تایوان برای دفاع از خود توصیف کرد.در بحبوحه افزایش تنش تایوان با چین، تایوان تصمیم به افزایش بودجه نظامی خود که حد نصاب تازه‌ای محسوب می‌شود، گرفته است.تایوان روز پنجشنبه از پیش نویس بودجه نظامی برای سال آینده رونمایی کرد که بر اساس آن هزینه‌های نظامی را به ۱۹.۴ میلیارد دلار افزایش می‌دهد.سخنگوی وزارت دفاع چین، دولت آمریکا را عامل اصلی تنش‌زایی و ایجاد بحران در مسئله تایوان دانسته و از واشنگتن خواست هرچه سریعتر اشتباهاتش را جبران کند.
کد مطلب: 123679
 
Share/Save/Bookmark