میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ تير ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۳۶
 
 
رئیسی در نشست خبری مشترک با الکاظمی:
عادی‌سازی روابط با کشورهای منطقه برای صهیونیست‌ها امنیت ساز نیست
عادی‌سازی روابط با کشورهای منطقه برای صهیونیست‌ها امنیت ساز نیست
 
رئیس جمهور در نشست خبری مشترک با نخست وزیر عراق، با اشاره به تلاش‌ سالهای گذشته رژیم صهیونیستی در عادی‌سازی با برخی کشورهای منطقه، تاکید کرد: تلاش رژیم صهیونیستی برای عادی سازی روابط با کشورهای منطقه به هیچ وجه برای این رژیم امنیت ساز نخواهد بود.
سید ابراهیم رئیسی، در این نشست خبری گفت: روابط ما با عراق روابط عمیق و ریشه داری است که ریشه در فرهنگ و اعتقادات دو ملت و دو کشور دارد و این اراده بین مسئولان دو کشور وجود دارد که روابط خود را در همه حوزه ها توسعه دهند. وی افزود: در راستای گسترش سیاست ارتباط با همسایگان امروز ما کشور عراق را نزدیکترین کشور به ملت ایران می دانیم و نزدیکترین روابط در حوزه های مختلف را با کشور عراق رقم می‌زنیم.
رئیس جمهور گفت: در این دیدار، درباره روابط تجاری و سیاسی و اقتصادی مذاکره شد و قرار شد که روابط اقتصادی میان دو کشور گسترش پیدا کند. در همین راستا درباره اتصال ریلی شلمچه -بصره بحث شد که می‌تواند در جهت تسهیل مراودات دو کشور نقش بسزایی داشته باشد.از سوی دیگر تسهیل روابط پولی و بانکی بین دو کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. رئیسی خاطرنشان کرد: اشتیاق به زیارت مرقد مطهر امام حسین همواره در دل ایرانیان بوده و در همین راستا تسهیل زیارت از ناحیه دولت عراق و آقای الکاظمی قابل تقدیر است و شاهدیم که جدیدا امکان سفر به عتبات به شکل زمینی نیز میسر شده است تا مردم بتوانند به سهولت به سفر عراق کرده و زیارت قبور ائمه اطهار به ویژه امام حسین ع داشته باشند. وی با بیان اینکه در این دیدار همچنین ارتباط کشورهای منطقه مورد تاکید دو طرف بود، گفت: بر این باوریم که گفتگو مسئولان منطقه می تواند مشکلات منطقه را حل کند و حضور بیگانگان نه تنها کمکی به حل مشکلات می‌کند بلکه مشکل ساز است. وی افزود: همچنین حل مشکل یمن و آتش بس در این کشور و رفع محاصره و گفتگوی یمنی یمنی مورد تاکید قرار گرفت که می تواند مسئله یمن را حل کند و به این رنج مردم یمن که سالها درگیر آن هستند خاتمه بدهد. رئیسی تاکید کرد: بدون تردید ادامه این جنگ را بی حاصل می دانیم و معتقدیم که به جز رنج مردم حاصلی در این جنگ وجود ندارد و بر این باوریم که آتش بس می تواند گامی در جهت حل مسائل موجود در یمن باشد.
رئیس جمهور در بخش دیگری از این نشست خبری مشترک با اشاره به تلاش‌های سالهای گذشته مقامات رژیم صهیونیستی در عادی‌سازی با برخی کشورهای منطقه، تاکید کرد: تلاش رژیم صهیونیستی برای عادی سازی روابط با کشورهای منطقه به هیچ وجه امنیت ساز برای این رژیم نخواهد بود. ما و عراق تاکید داریم که صلح و آرامش در منطقه در پرتو نقش آفرینی همه مسئولان منطقه است و عادی سازی با رژیم و حضور بیگانگان در منطقه مشکلی را از مردم منطقه حل نخواهد کرد. وی با تاکید بر حسن روابط ایران و عراق و روابط دو جانبه و نقش آفرین دو کشور در مسائل منطقه، گفت: ما در روزهای سخت عراق، در کنار مردم این کشور بودیم و همواره در کنار یکدیگر خواهیم بود و این علاقه و ارتباط هرگز به سردی نخواهد گرایید و این ارتباط را ما روز به روز در حال ارتقا و گسترش می دانیم و بدون تردید سفر آقای الکاظمی و هیئت همراه می‌تواند نقطه عطفی برای گسترش روابط بین دو کشور باشد.
مصطفی الکاظمی نخست‌ وزیر عراق نیز در این نشست خبری بیان کرد: امروز در خلال گفت‌وگوها روابط تاریخی، فرهنگی و دینی دو کشور را مورد بحث قرار دادیم. روابط ما با ایران بسیار مهم است و در چارچوب منافع مشترک دو کشور بوده و تلاش ما در این راستا برای تأمین منافع ملت‌های‌مان است و توافق کردیم روابط تجاری بین دو کشور را تقویت کنیم. وی درباره اربعین حسینی نیز بیان کرد: امروز توافق کردیم که یک برنامه زمانی برای تسهیل زیارت زائران اربعین امام حسین(ع) تنظیم کنیم. پیش از این، زوار ایرانی در فرودگاه‌های عراق می‌توانستند ویزا دریافت کنند اما در چندهفته‌ی اخیر این زمینه را فراهم کردیم که زوار ایرانی بتوانند در گذرگاه‌های مرکزی با سقف مشخصی در مقطع فعلی ویزای ورود به عراق را دریافت کنند. در ایام زیارت اربعین با تمام توان درخدمت زوار خواهیم بود و از آنان استقبال خواهیم کرد.
کد مطلب: 123075
 
Share/Save/Bookmark