میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۳۸
 
 
شرط آمریکا و اروپا برای کمک به اوکراین فاش شد
غلات در مقابل سلاح
غلات در مقابل سلاح
 
آمریکا و برخی کشورهای اروپایی در حالی ادعای حمایت مطلق و بی چشمداشت از اوکراین را بوق و کرنا می‌کنند که گزارش‌ها نشان می‌دهد کشورهای غربی در جریان نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد، قراردادی را با اوکراین مبنی بر «معاوضه غلات با سلاح» مطرح کردند.
همزمان با استمرار جنگ افروزی غرب در اوکراین، دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد در کانال تلگرامش نوشت: «ما از همکاران غربی خود خواستیم که علنا چنین قراردادی را رد کنند؛ قراردادی که امروزه بسیاری از کارشناسان آن را درست می‌پندارند. البته هیچکس این کار را نکرد. همانطور که هیچکس توضیح نداد که چگونه تحویل این غلات‌ها امنیت غذایی جهانی را که کشورهای غربی صرفا به طور شفاهی نگران آن هستند، تسهیل می‌کند.» لازم به ذکر است سنای آمریکا پنجشنبه، بسته کمک ۴۰ میلیارد دلاری به اوکراین را تصویب کرده و از سوی دیگر، سران آمریکا، فنلاند و سوئد در واشنگتن دیدار کردند.در رأی‌گیری مجلس سنای آمریکا برای تصویب این لایحه، ۸۶ سناتور از آن حمایت کرده و ۱۱ سناتور جمهوری‌خواه با تصویب آن مخالفت کردند.هم زمان با این جلسه سنا، بایدن در کاخ سفید میزبان «ماگدالنا اندرسون» نخست‌وزیر سوئد و «سائولی نینیستو» رئیس جمهور فنلاند بود.بایدن در نشستی خبری بعد از دیدار با آن‌ها یادآوری کرد که چطور نظامیان سوئد و فنلاند در اشغال افغانستان و عراق، آمریکا را همراهی کردند. همچنین دولت آمریکا با امضای بایدن بسته کمک‌های نظامی شامل توپخانه، رادار‌ها و سایر تجهیزات نظامی به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار برای اوکراین اختصاص داد.
در این میان «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا دیروز تور پنج روزه خود به شرق آسیا را آغاز کرد و در اولین مقصد سفر خود در کره جنوبی از یک کارخانه تولید قطعات شرکت سامسونگ بازدید خواهد کرد. وی همچنین از ژاپن دیدار می‌کند. این در حالی است که یک مقام ارشد چین در گفت‌و‌گوی تلفنی با مشاور امنیت ملی کاخ سفید به آمریکا درباره تایوان هشدار داد. تحرکات آمریکا برای یارگیری علیه روسیه و چین در حالی است که رئیس‌جمهور ترکیه تأکید کرد که فنلاند و سوئد خانه گروه‌های تروریستی است و آنکارا با عضویت آن‌ها در ناتو مخالفت می‌کند.
نخست‌وزیر لهستان نیز گفت در صورت حمله به سوئد یا فنلاند در جریان فرآیند الحاق آن‌‌ها به ناتو، ورشو به کمکشان خواهد رفت. رئیس‌جمهور کرواسی اما پس از ترکیه به عنوان دومین کشور عضو ناتو، مخالفت خود با پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو را اعلام کرد و مسیر برای عضویت این دو کشور اروپایی به این ائتلاف ناهموارتر شد.
در این میان در ادامه جنگ اوکراین یک مقام نظامی روسی گفته است، خوردوهای زرهی برای پشتیبانی از تانک‌ها معروف به ترمیناتورها، برای انهدام مواضعی در اوکراین به کار گرفته شدند.بخش اطلاعات ارتش انگلیس ارزیابی کرد که روسیه بعد از به دست گرفتن کنترل ماریوپل، بدون آمادگی کافی شروع به توزیع نیروهای خود در مناطق عملیاتی کند. نخست‌وزیر ایتالیا نیز خواستار تحقق آتش‌بس فوری در اوکراین شد و آن را لازمه مذاکرات جدی برای پایان دادن به درگیری‌ها در این کشور خواند. اورسلا فن درلین، رئیس کمیسیون اروپا نیز گفت که اتحادیه اروپا قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ برای پایان دادن اتکای خود به نفت و گاز روسیه، ۳۰۰ میلیارد یورو سرمایه گذاری کند.فن درلین به خبرنگاران گفت‌ این سرمایه گذاری‌ها شامل ۱۰ میلیارد یورو برای زیرساخت های گاز، ۲ میلیارد یورو برای نفت و باقی برای انرژی‌های پاک خواهد بود.وزیر خزانه‌داری آمریکا اما در واکنش به درخواست برخی مقام‌های اروپایی برای مصادره اموال روسیه جهت بازسازی اوکراین، گفت فعلا چنین قانونی در آمریکا وجود ندارد. در کنار اذعان رئیس بانک مرکزی انگلیس نیز به ناتوانی در کنترل تورم، ریاست خزانه داری این کشور نیز گفت: دولت هیچ کاری نمی‌تواند انجام دهد تا از افزایش تورم و تاثیر آن بر خانواده های انگلیسی جلوگیری کند.
در این میان هم سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه امروز جمعه با بیان اینکه روسیه کنترل خود را بر استان لوهانسک گسترش داده است از آزادی این منطقه در آینده نزدیک خبر داد.پوتین رئیس‌جمهور روسیه نیز از شجاعت و فداکاری سربازان مسلمان روسیه که در عملیات نظامی ویژه در اوکراین مشارکت کردند، قدردانی کرد. همچنین وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که پنج دیپلمات در اماکن دیپلماتیک پرتغال در خاک این کشور را «عنصر نامطلوب» اعلام کرده است.معاون نخست وزیر روسیه نیز گفت: تقریبا نیمی از ۵۴ واردکننده گاز روسیه با پرداخت به روبل به شرکت گازپروم موافقت کرده‌اند.یک مقام ارشد وزارت خارجه روسیه با انتقاد مجدد از عضویت فنلاند و سوئد در ناتو، گفت این امر می‌تواند شکل همکاری‌ها در قطب شمال را تغییر دهد.ناوگان اقیانوس آرام نیروی دریایی روسیه اعلام کرد که به زودی دو زیردریایی اتمی استراتژیک مجهز به موشکهای پیشرفته به این ناوگان اضافه خواهد شد.لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز گفته «عملیات ویژه نظامی» کشورش در اوکراین به آزادسازی دنیا از ظلم نواستعماری غرب کمک خواهد کرد.صدراعظم آلمان ضمن نیز حمایت از عضویت کشورهای غرب بالکان در اتحادیه اروپا گفت با این حال عضویت اوکراین ممکن است سال‌ها طول بکشد.زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اشاره به تلاش ائتلاف ناتو برای عضویت فنلاند و سوئد اعلام کرد سازمانی که دچار «مرگ مغزی» شده به اعضای جدید نیاز دارد.
کد مطلب: 122643
 
Share/Save/Bookmark