میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۰۶
 
 
ترفندهایی که جواب نداد
انتخابات محلی انگلیس در حالی برگزار شد که نتایج اولیه اعلام شده از شکست سنگین حزب حاکم...
انتخابات محلی انگلیس در حالی برگزار شد که نتایج اولیه اعلام شده از شکست سنگین حزب حاکم محافظه کار و شخص جانسون نخست وزیر حکایت دارد. مسئله‌ای که می‌تواند قدرت جریان هایی همچون کارگر و لیبرال دموکرات را در برابر حزب حاکم تقویت نموده و در انتخابات آتی شکست آن را رقم زنند.
در همین حال با توجه به اینکه هواداران حزب حاکم این شکست را نتیجه سیاست های جانسون می‌دانند احتمال سرنگونی دولت وی وجود تا حزب محافظه‌کار فرصتی برای ترمیم جایگاه از دست رفته خود داشته باشد. در باب چرایی شکست این حزب موارد متعددی مطرح می‌شود که عمده آن نیز نارضایتی مردمی از وضعیت بد اقتصادی و نیز ناتوانی جانسون در مقابله با کرونا و البته میهمانی‌های وی در شرایط مقررات پروتکل‌های کرونایی است که خشم مردم را به همراه داشته است.
در کنار موارد ذکر شده اما نکته مهم آن است که جانسون و اعضای ارشد کابینه وی نظیر لیز تراس وزیر امور خارجه طی ماه‌های اخیر با پروژه روس هراسی و حتی دمیدن در آتش جنگ اوکراین بر آن بوده‌اند تا فضای کشور را جنگی عنوان نمایند تا از یک سو توجیه سیاست‌های شکست خورده اقتصادی جانسون باشد و از سوی دیگر با ایجاد فضای رعب و وحشت بتوانند مردم را به سیاست حفظ وضع موجود سوق دهند.
نکته آن است که تمام این اقدامات نیز نتوانست تغیییری در رویکرد انگلیسی‌ها به سیاست‌های حزب حاکم و شخص جانسون ایجاد نماید و در نهایت نیز در انتخابات محلی شکستی سخت را به این حزب تحمیل نمودند. این رویکرد امنیتی البته همزمان از سوی بایدن و دموکرات‌های آمریکا نیز در جریان است و آنها برآنند تا با ایجاد فضای روس هراسی، ایران هراسی و چین هراسی، در نهایت مردم را به تکرار انتخابات سال ۲۰۲۰ سوق دهند حال آنکه تجربه انگلیس نشان داد که دوران این سیاست‌ها به پایان رسیده است و معیار امنیتی از دیدگاه مردم خارج شده است و‌ آنچه مورد توجه افکار عمومی بوده وضعیت اقتصادی و نوع رفتار دولتمردانشان بوده است که در نهایت نیز به شکست حاکمان در انگلیس و شاید تکرار آن در آمریکا منجر شود.

نویسنده: علی تتماج
کد مطلب: 122445
 
Share/Save/Bookmark