میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۷
 
 
اصرار سران اروپا و آمریکا به طولانی کردن جنگ علیه روسیه
اوکراین، افغانستان دوم برای غرب می‌شود
اوکراین، افغانستان دوم برای غرب می‌شود
 
در حالی مقامات اروپایی و آمریکایی با سفر به کی یف بر طولانی سازی جنگ اوکراین تاکید می کنند که بسیاری این اقدام را تبدیل شدن اوکراین به افغانستانی دوم برای غرب می دانند که جز شکست نتیجه ای برای آنها به همراه ندارد.
وزیر خارجه اسپانیا ضمن تاکید بر لزوم پایان درگیری‌های نظامی در اوکراین گفت که امیدوار است این کشور در بحبوحه جنگ به افغانستان دوم تبدیل نشود.خوزه مانوئل آلبارس، وزیر خارجه اسپانیا در مصاحبه با شبکه La Sexta گفت: امیدوارم که مناقشه اوکراین به یک مناقشه حاد و افغانستان دوم تبدیل نشود.وی با اشاره به تلاش برزیل برای کمک به حل مساله اوکراین گفت: اسپانیا این ابتکار را بررسی می‌کند و از هر فرصتی برای بازگرداندن صلح و آرامش به اوکراین بر اساس منشور سازمان ملل حمایت می‌کند. لازم به ذکر است روسیه نخستین سامانه موشکی پیشرفته زمین به هوای غرب را که ساخت نروژ بود در جمهوری خلق دونتسک نابود کرد.وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: یکی از موشک‌های تاکتیکی "توچکا-یو" و یک سامانه موشکی دفاع هوایی (NASAMS) ساخت نروژ در نزدیکی شهر کراسنوآرمیسک جمهوری خلق دونتسک منهدم شد. همچنین سفیر روسیه در لبنان گفت: آمریکا از اوکراینی‌ها به عنوان سوخت [کارخانه جات اسلحه سازی خود] استفاده می کند و رژیم کی‌یف هیچ قدرتی بر اتخاذ تصمیمات حاکمیتی یا تصمیم مستقل ندارد.در چالشی دیگر برای غرب، الکساندر شالنبرگ وزیر اروپا و امور خارجه اتریش با الحاق سریع اوکراین به اتحادیه اروپا مخالفت کرده است.
در این میان «ولودمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین در سخنانی بر ادامه ارسال تسلیحات توسط کشورهای غربی به اوکراین تاکید کرد.وی در این سخنرانی افزود: «ما نیازمند تسلیحات دوربُرد برای تسریع در به سرانجام رساندن جنگ هستیم». این در حالی است که لاوروف وزیر خارجه روسیه با انتقاد از رویکرد سلطه محور غرب گفت، کشورهای غربی با سیاستهای نواستعماری به دنبال حفظ سلطه اقتصادی خود با هزینه دیگران هستند.همزمان با هشدارهای روسیه دولت انگلیس که در زمینه ارسال تانک های جنگی برای اوکراین پیش‌قدم شد، اعلام کرد، ارسال جنگنده به کی‌یف را در حال حاضر درست نمی‌داند. وزیر دفاع آمریکا ضمن تاکید بر مخالفت واشنگتن با ارائه جنگنده به اوکراین، گفت که ارسال تجهیزاتی مانند توپخانه، پدافند هوایی، خودروهای زرهی و آموزش به نظامیان کی‌یف را افزایش می‌دهند.«اورسولا فن در لین» رئیس کمیسیون اروپا روز جمعه گفت که اراده سیاسی وجود دارد تا روسیه بهای اقدامات خود را بپردازد.وی در ادامه سخنانش گفت: «اوکراین در مسیر خود برای پیوستن به اتحادیه اروپا قرار دارد».پیش از این، بورل با «دنیز شمیهال» نخست‌وزیر اوکراین دیدار کرد و وعده آموزش ۱۵ هزار نظامی اوکراینی توسط کشورهای اروپایی و همچنین کمک ۲۵ میلیون دلاری اروپا به کی‌یف را مطرح کرد.آمریکا از بسته کمک‌های تسلیحاتی جدید به اوکراین به ارزش ۲.۲ میلیارد دلار خبر داد.
پوتین رئیس جمهور روسیه در سخنرانی به مناسبت سالگرد نبرد مشهور استالینگراد جنگ جهانی دوم، وقایع این جنگ جهانی را با وقایع اوکراین مقایسه و به خاطرتهدید شدن دوباره کشورش از سوی نازیسم در ظاهری مبدل اظهار تاسف کرد.«ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه در یک سخنرانی به مناسبت هشتادمین سالگرد نبرد استالینگراد با اشاره به تصمیم اخیر آلمان برای ارسال تانک‌های «لئوپارد» به اوکراین گفت، تاریخ دارد مجددا تکرار می‌شود و روسیه دهه‌ها پس از پایان جنگ جهانی دوم دوباره مورد تهدید تانک‌های لئوپارد قرار گرفته است. خبر دیگر آنکه سفیر هند در روسیه پیشنهاد کرد که دهلی نو و مسکو برای تضمین تداوم مراودات نفتی، به طور مشترک نفتکش ساخته و مسائل مرتبط با بیمه کشتی‌‌ها را حل کنند. یک رسانه آلمانی خبر داد که دولت این کشور با ارسال تانک‌های «لئوپارد ۱» به اوکراین و رایزنی با قطر برای دادن تانک ضدهوایی «گپارت» موافقت کرده است. در این میان «رومن رادوف» رئیس‌جمهور بلغارستان و خانم «کاتالین نوواک» همتای مجارستانی او پس از دیدار در صوفیه، درباره جنگ اوکراین و تبعات آن برای کل اروپا ابراز نگرانی کردند. ویلیام برنز، رئیس سیا بامداد جمعه (به وقت تهران) گفت ارزیابی این سازمان اطلاعاتی این است که ۶ ماه آینده برای اوکراین در جنگ علیه روسیه «حیاتی» خواهد بود. کاخ سفید گزارش یک رسانه اروپایی با این مضمون که مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) چندی پیش به نیابت از بایدن، به روسیه پیشنهاد دریافت بخشی از خاک اوکراین به منظور پایان دادن به جنگ را داده تکذیب کرد.وزیر خارجه روسیه با تأکید بر این‌که واشنگتن اروپا را تحت اوامر خود درآورده، گفت که ایالات متحده در حال اجرای برنامه سرکوب اقتصادی اروپا است.
«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در گفت‌وگو با خبرگزاری «ریانووستی» تصریح کرد که ایالات متحده به دنبال سرکوب اقتصادی اروپا است و این فرآیند را آغاز کرده است.وزیر خارجه روسیه با تأکید بر انحصار‌طلبی آمریکا گفت: «این‌ها سنت‌های استعماری است که همه را به قیمت زندگی دیگران تحت سلطه درآورد».لاوروف در این مصاحبه به اقدامات غرب برای تشدید جنگ اوکراین اشاره کرد و گفت: «ما به دنبال پایان جنگ اوکراین هستیم اما زمان، عامل اصلی نیست. هیچ‌کس از متحدان اوکراین تلاش نمی‌کنند که کی‌یف را به مذاکره با روسیه متقاعد کنند».وزیر خارجه روسیه علت اصلی و ریشه‌ای جنگ اوکراین را با این تفکر واشنگتن مرتبط دانست که ایالات متحده استثنایی است و این ادعا که این استثنایی بودن ظاهراً سلطه‌گری این کشور را توجیه می‌کند.لاوروف در این خصوص گفت: «بهتر است که افراد در تحلیل‌های خود از این تقابل (جنگ اوکراین) عمیق‌تر بیاندیشند. مقام‌های آمریکایی معتقدند که ایالات متحده برخلاف هرکشوری در جهان، استثنایی است و وظیفه هدایت و رهبری را برعهده دارد زیرا در غیراینصورت هرج و مرج برپا خواهد شد».
کد مطلب: 125145
 
Share/Save/Bookmark