میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۲۰
 
 
آنچه مطلوب آنها نیست
ایران مذاکره انجام دهد یا ندهد، توافق باشد یا نباشد، در هر صورت تحت تحریمهای اقتصادی آمریکا باقی خواهد ماند...
ایران مذاکره انجام دهد یا ندهد، توافق باشد یا نباشد، در هر صورت تحت تحریمهای اقتصادی آمریکا باقی خواهد ماند. آمریکا ابزار فشارتحریم را از خود نمیگیرد.
ایران در این دور از مذاکرات برجام در چارچوب توافق هسته ای ورود کرده است در حالی که غرب خواهان یک برجام جدید است. اکنون که ایران با سه پیشنهاد کاربردی وارد میدان شده است، همه معادلات غرب در جریان مذاکرات را بر هم زده و باعث شده تا سردرگمی میان آنها ایجاد شود. هر آنچه که ایران در آن سه پیشنهاد که دو از آن سه به طرف های مذاکره کننده ارائه شده وجود دارد، بر اساس و چارچوب توافقی است که به امضا رسیده است.
غرب سعی دارد تا با فرافکنی های معمول که همواره از سوی آنها دیده شده است، خواسته های جمهوری اسلامی را فراتر از برجام معرفی کند.پیشنهادهای ایران هیچ مغایرتی با توافق هسته ای ندارد و در واقع غرب با فضا سازی رسانه ای قصد آن را دارد تا مطالبات ایران را غیر قانونی و غیر منطقی جلوه دهد.به واقع هر گونه اقدام، تصمیم و سیاستی که از سوی اروپا و آمریکا در ماجرای برجام دیده شده غیر منطقی و غیر قانونی بوده است.
اگر در جریان مذاکرات احیای برجام نتیجه ای به دست نیاید مقصر اصلی و مطلق آن اروپا و امریکا خواهند بود همانگونه که برجام را نابود کردند و از تأثیر آن را از بین بردند.
آیا می توان نقش مخرب و منفی اروپا و آمریکا را در نابودی برجام نادیده گرفت؟
ماجرا آنجا جالبتر می شود که مقامات آمریکایی خود اعتراف می کنند که خروج ایالات متحده از برجام یک اشتباه بزرگ بود، این اعتراف از سوی بلینکن وزیر خارجه آمریکا پس از پایان دور هفتم مذاکرات احیای برجام گفته شده است.در کنار چنین موضعی، جن ساکی سخنگوی کاخ سفید نیز گفته؛ ایران با پیشنهادهای سازنده به وین نیامد!
پیشنهادهای سازنده از نظر آمریکا چیست؟
آمریکایی ها توقع دارند ایران نه تنها به همه تعهدات برجامی خود پایبند باشد، بلکه انتظار آن را نداشته باشد که از مزایای توافق نیز بهره مند شود.جریان سازی برای نشان دادن شکست مذاکرات در رسانه های آمریکایی و اروپایی به نظر می رسد برای تأثیر گذاری بر روی ارز و طلا است تا تأثیر روانی آن بر روی افکار عمومی نمایان شود.
خبرنگار وال استریت ژورنال پس از پایان دور هفتم مذاکرات در وین گزارش داد؛ دیپلماتهای ارشد اروپایی به این نتیجه رسیدهاند که احیای توافق هستهای احتمالا دیگر امکانپذیر نیست. نتیجه گیری زودهنگام وال استریت ژورنال به نقل از دیپلمات های اروپایی تا به اینجا رسید که حتی ادعا کردند؛ «برخی پیشنهادهای ایران مغایر برجام و برخی دیگر فراتر از برجام است.»
اما بر اساس آنچه که از زبان انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا شنیده شده این است که گفته «مذاکرات شاید هفته آینده به نتیجه برسد.»
ضد و نقیض گویی های اروپایی ها و امریکا تا جایی است که امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه هم که به خلیج فارس سفر کرده گفته؛«به نظر میرسد دور فعلی مذاکرات هستهای با ایران در وین موفق نبود و مواضع تغییری نکرده است.» قدر مسلم مواضع اروپا در این دور از مذاکرات تغییر نداشته که آن هم با هماهنگی با آمریکا پیگیری می شود.
برجام در دوره قبلی مذاکرات به گونهای تنظیم و تعهد داده شد که اگر ایران به طور کامل از ان خارج شود، مکانیسم ماشه خودکار فعال میشود و تحت فصل ۷ شورای امنیت سازمان ملل قرار می گیرد.
مطلب برای اروپا و امریکا این است که ایران تعهدات برجامی خود را اجرا کند و از مزایای آن بهره نبرد. همین بندی که به آن اشاره شد این فضا را ایجاد کرده و البته اگر آمریکا و اروپا تحریم ها را لغو کنند دیگر ابزاری برای فشار به ایران در دست نخواهند داشت، که این اتفاق مطلوب آنها نیست.

نویسنده: محمد صفری
کد مطلب: 120744
 
Share/Save/Bookmark