میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۲۳
 
 
فاتحان اقیانو‌س‌های بی‌کران
اقتدار دریایی بویژه برای کشورهایی که دارای مرزهای دریایی هستند از نکات مهم و اساسی در تامین امنیت و البته نقش آفرینی منطقه‌ای و جهانی آنهاس
اقتدار دریایی بویژه برای کشورهایی که دارای مرزهای دریایی هستند از نکات مهم و اساسی در تامین امنیت و البته نقش آفرینی منطقه‌ای و جهانی آنهاست. جوانان ایران زمین در نیروی دریایی ارتش و سپاه نیز با توجه به موقعیت جغرافیایی کشورشان در خلیج فارس و تنگه هرمز و دریای خزیر، این نیاز را به خوبی احساس و برای تحقق آن تلاش کرده‌اند.۷ آذر در تقویم به نام دلاوران ایران زمین در نیروی دریایی نام گذاری شده است. نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران در قالب ارتش و سپاه در طول ۸ سال دفاع مقدس، نقشی مهم و تاثیرگذار در حراست از کشور داشته و توانسته اند کارنامه ای درخشان از خود به یادگار گذارند. نگاهی به کارنامه نیروی دریایی در طول سالهای پس از دفاع مقدس نیز نشانگر تلاش شبانه روزی برای رسیدن به نقطه اوج آمادگی و توانایی است. امروز نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران در قالب ارتش و سپاه توانسته‌اند زمینه ساز اقتصاد دریایی و ارتقای جایگاه منطقه ایران شوند. حضور در اقیانوس اطلس، مشارکت در رژه سالگرد تاسیس نیروی دریایی روسیه در سن پترزبورگ، برگزاری رزمایش مشترک دریایی با قدرت‌های بزرگی همچون چین و روسیه و... نمونه‌ای از اعتماد جهانی به نیروی دریایی جمهوری اسلامی است. در همین حال نیروی دریایی نشان داده است که در برابر هر تهدیدی که علیه امنیت اقتصاد ایران باشد مقابله خواهد کرد که پاسخ به دزدی دریایی آمریکایی‌ها به دنبال سرقت نفت ایران در دریای عمان بودند نمودی از این اقدام است.
برخی این سوال را مطرح می‌سازند که در شرایطی که کشور با چالشهای اقتصادی مواجه است چه ضرورتی برای حفظ و تقویت توان دفاعی کشور از جمله نیروی دریایی وجود دارد؟ در پاسخ به این پرسش‌ها چند نکته قابل توجه است نخست آنکه جمهوری اسلامی ایران از جمله کشورهایی است که ارتباط دریایی گسترده‌ای دارد چنانکه دریای خزر در شمال و خلیج فارس و خلیج عمان در جنوب آن، موقعیت استراتژیک ایران را تقویت کرده است. با توجه به این موقعیت جغرافیابی داشتن نیروی دریایی منسجم و قوی امری ضروری می‌نماید. با توجه به عضویت ایران در شانگهای و توسعه مناسبات با اعضای اکو این توسعه دریایی امری مهم برای تحقق اهداف اقتصادی ایران است.
دوم آنکه در حوزه امنیت منطقه دگرگونی‌هایی در حال روی دادن است. با توافقات امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی، عملا حوزه اطلاعاتی و جاسوسی و نظامی رژیم صهیونیستی به مرزهای ایران نزدیک‌تر شده که به میزان تهدیدات امنیتی علیه کشور می‌افزاید. مقابله با این تحرکات در کنار حفظ توان موشکی، تقویت نیروی دریایی است که به عنوان عنصری بازدارنده می‌تواند ایفای نقش داشته باشد. نکته مهم آنکه استراتژی غرب از حوزه زمین به سمت دریایی گسترش یافته است چنانکه ترزا می نخست وزیر سابق انگلیس در هنگام سفر به آمریکا (سال ۲۰۱۶) عنوان می‌کند که خاورمیانه را در حوزه زمین به ایران باخته‌ایم لذا باید در دریا با آن مقابله کرد. تحرکات اخیر غربی‌ها، ارتجاع عربی و صهیونیستها در دریای سرخ و مدیترانه تا خلیج عدن، دریای عرب و خلیج فارس نشان می‌دهد که آنها به دنبال ساختاری امنیتی و سیاسی هستند تا ترانزیت دریایی را در دست گرفته که بخشی از اهداف آن اقدام علیه ایران است. براین اساس راهکار شکستن این سناریو، داشتن نیروی دریایی قوی است که در کنار حفظ موقعیت ایران در خلیج فارس در ادامه مسیر تا مدیترانه نیز موقعیت ایران را حفظ و ارتقا بخشد.
سوم آنکه نقش دریا در تجارت غیر قابل انکار است، چنانکه به رغم پیشرفت‌های حمل و نقل هوایی و زمینی، همچنان دریا نقش محوری را برای جهان ایفا می‌کند. ترانزیت دریایی از یک سو نیازمند امنیت و مقابله با پدیده‌ای به نام دزدان دریایی است و از سوی دیگر مقابله با شرایط تحریمی امری ضروری است. داشتن نیروی دریایی فعال و آماده مولفه مهم تحقق این امر است چنانکه با وجود چنین نیروی دریایی است که آمریکا به رغم ادعاهای رسانه‌ای، جرات نزدیک شدن به نفت کش‌های ایرانی حامل سوخت به ونزوئلا و نیز ارسال سوخت به لبنان نداشته باشد. نفت کش‌هایی که در کنار درآمد اقتصادی برای کشور گامی مهم در بی‌اثر کردن تحریم‌ها بوده است. بهره‌گیری از توان نیروی دریایی در حوزه امنیت اقتصاد دریایی از راهکاری مهم و اساسی در مقابله با تحریم است که خود دلیلی منطقی برای تقویت نیروی دریایی است.
در جمع بندی نهایی از آنچه ذکر شد می‌توان گفت که دستاوردهای بومی نیروی دریایی جمهوری اسلامی (ارتش و سپاه) در کنار تضمین امنیت کشور مولفه‌ای مهم در تامین اهداف اقتصادی کشور است که با بهره گیری از ظرفیت‌های آن می‌توان بر مشکلات اقتصادی غلبه کرد.

نویسنده: قاسم غفوری
کد مطلب: 120645
 
Share/Save/Bookmark