میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۵۲
 
 
جنایات ائتلاف آمریکایی در یمن همچنان قربانی می‌گیرد
مبارزه بیماران یمنی با مرگ
مبارزه بیماران یمنی با مرگ
 

همزمان با استمرار تجاوز ائتلاف سعودی به یمن، وزارت بهداشت یمن اعلام کرد که بیماران در شهر «الدریهمی» در استان «الحدیده» با مرگ دست و پنجه نرم می کنند و مسئولیت این اوضاع بر عهده ائتلاف متجاوز سعودی است.
در ادامه این بیانیه آمده است: ادامه یافتن تجاوزات ائتلاف سعودی و محاصره ظالمانه این شهر باعث وخیم‌تر شدن اوضاع بیماران و شرایط بهداشتی مردم شده است. در این بیانیه تاکید شده است: صدها تن از بیماران در شهر الدریهمی در استان الحدیده از نبود دارو و تجهیزات پزشکی رنج برده و با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند.
این وزارتخانه خواهان اقدام فوری برای نجات بیماران از طریق رساندن دارو و تجهیزات پزشکی و یا رساندن بیماران به بیمارستان‌های استان‌های الحدیده و صنعاء و إب شد. خبر دیگر از یمن آنکه رئیس کمیته عالی انقلاب یمن تاکید کرد : سازمان ملل مسئول هر نقصی در اجرای توافقنامه استکهلم است.
محمد علی الحوثی با انتشار مطلبی در صفحه شخصی اش در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت : بند بازرسی و راستی آزمایی که بنادر الحدیده، راس عیسی و الصلیف را مشخص کرده است، هشتمین بخش از توافقنامه استکهلم است. این بند هر نوع توجیهی را برای حضور نیروهای متجاوز آمریکایی- انگلیسی- سعودی - اماراتی زیر سوال می برد. الحوثی سازمان ملل و شورای امنیت را مسئول هر نوع خللی در اجرای توافقنامه استکهلم دانست و افزود : رسانه های کشورهای متجاوز به دنبال فریبکاری هستند و سعی دارند جلوه دهند که مدافعان کشور، در بند هشتم، درباره حاکمیت ملی کشور امتیاز داده اند. این بند مانع از هر نوع تفسیر اشتباه درباره توافقنامه صلح سوئد می شود و اجازه اشغالگری آمریکا و متحدانش را در این بنادر مانند بندر عدن نمی دهد.
لازم به ذکر است در واکنش به جنایات ائتلاف سعودی، ارتش یمن مواضع سعودی در جیزان را به وسیله موشک بالستیک «زلزال ۱» هدف قرار داد. طبق اعلام رسانه‌های عربی، یگان موشکی ارتش یمن به وسیله موشک بالستیک زلزال ۱ مواضع سعودی در جبل قیس واقع در جیزان را هدف قرار دادند. این در حالی است که پیشتر نیز نیروهای یمنی با شلیک موشک‌های بالستیک مواضع سعودی را در هم کوبیده اند.
در همین حال از ابتدای هفته جاری شهرهای جنوب یمن شاهد دور جدیدی از اعتراضات مردمی علیه نیروهای اماراتی و شبه نظامیان وابسته به این کشور است و این‌ بار پای تجاوز به یک کودک به میان آمده است. تجاوز جنسی نیروهای وابسته به امارات در شهر «المعلا» در جنوب یمن به یک کودک، سپس به رگبار بستن تنها شاهد این جنایت، کافی بود تا بار دیگر مردم شهرهای جنوبی یمن به خیابان‌ها بیایند. روز شنبه گذشته شبه‌نظامیان وابسته به امارات، «رأفت ذنبع» جوان اهل «معلا» و تنها شاهد تجاوز به کودکی به نام «میسی» را که توسط همین شبه‌نظامیان صورت گرفته بود، مقابل خانه‌اش به رگبار بستند.
تظاهرات که از شهر معلا آغاز شده بود به شهرهای عدن و شبوه و دیگر شهرهای استان عدن نیز کشیده شده است.
در شهرهای «المنصوره»، «انماء» و «الشعب» اعتراضات بسیار وسیع است و معترضان اقدام به بستن راهها و آتش زدن لاستیک‌ها و ممانعت از عبور و مرور نیروهای امنیتی کردند. شاهدان عینی به روزنامه العربی الجدید گفتند که در شهر «انماء» معترضان مسیر خودروی شبه نظامیان را بسته و آن‌ها را مجبور به بازگشت کردند.
فعالان جنوب یمن معتقدند که این شبه نظامیان که اخیرا در شهرهای جنوبی دیده می‌شوند، وابسته به امارات هستند و خود را به دولت محلی [وابسته به عربستان سعودی] پاسخگو نمی‌دانند. به نوشته پایگاه یمنی وطن، «بدر کلشاب المهری» معاون استاندار عدن، پیش از این گفته بود که این نیروها قصد ایجاد درگیری و آشوب را دارند و باید محاکمه شوند. بنا بر این گزارش، رهبران محلی در استان «المهره» (شرق یمن) بارها هشدار داده‌اند که این نیروها تلاش دارند با حمایت امارات، یک شواری انتقالی تشکیل دهند.
ترور علمای دینی و امامان جماعت مساجد که به جریان اخوان‌المسلمین وابسته هستند نیز هر از گاهی در شهرهای جنوبی یمن اتفاق می‌افتد. «علی الجبیری» از رهبران جنوب یمن و عضو کمیته گفت‌و‌گوهای ملی یمنی، نیز در یک گفت‌و‌گوی مطبوعاتی گفت که نیروهای وابسته به امارات تا کنون ۳۲ عالم دینی را ترور کرده‌اند. او همچنین فاش کرد که امارات یک فرمانده داعشی به نام «ابوبکر الذخری» را از عراق به یمن آورده تا با ایجاد آشوب، بهانه لازم را در اختیار امارات برای باقی ماندن در یمن را به وجود آورد. 

کد مطلب: 108234
 
Share/Save/Bookmark