میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۴۶
 
 
پیامدهای اقتصادی جنگ افروزی غرب در اوکراین ادامه دارد
بزرگراه‌های انگلیس در تسخیر معترضان به افزایش بهای سوخت
بزرگراه‌های انگلیس در تسخیر معترضان به افزایش بهای سوخت
 
جنگ افروزی سران غرب، وضعیت بحرانی در بسیاری از کشورهای اروپایی را تشدید کرده است چنانکه پس از اعتراض‌های تورمی و اعتصاب ها در ایرلان‌ها و شبکه‌های حمل و نقل شماری از رانندگان خودرو‌ها از جمله کامیون‌ها در انگلیس در اعتراض بی توجهی دولت در کاهش قیمت سوخت با حرکت با سرعت کم در برخی مسیر‌ها سبب ایجاد ترافیک شدید شدند.قیمت سوخت از چند ماه پیش در انگلیس به بالاترین میزان در تاریخ این کشور رسید است و به ویژه در ازادراه‌ها و مناطق دور از شهر قیمت سوخت خودرو از دو پوند در هر لیتر هم فراتر رفته و اعتراض‌های گسترده‌ای را به بار اورده است.دولت می‌گویدافزایش قیمت جهانی سوخت موجب افزایش بهای ان در این کشور شده است، اما معترضان می‌گویند دولت می‌تواند دست کم مالیات بیست درصدی ارزش افزوده درباره سوخت را کم کند تا اندکی قیمت ان کاهش یابد، اما دولت تا کنون حاضر به این کار نشده است.افزایش قیمت سوخت، بهای حمل و نقل و به طبع ان قیمت کالا‌ها و خدمات را نیز در این کشور متاثر کرده است و در نرخ تورم که به بالاترین میزان در چهار دهه اخیر رسیده اثر گذاشته است.اعتراض به افزایش بی سابقه قیمت سوخت به شکل ایجاد ترافیک در ازادراه ها‌ی ولز، اسکس و دوون و ازاد راه‌های ام چهار و ام پنج گزارش و برخی بزرگراه‌ها در این کشور اعلام شده است که حرکت خودرو‌های معترض با سرعت حدود ۳۰ کیلومتر درساعت سبب شده صف چند ده کیلومتری در برخی ازادراه‌ها و بزرگراه‌ها ایجاد شود. در همین حال در ادامه بحران در جنگ افروزان در اوکراین، صدها نفر از ساکنین تل‌آویو علیه افزایش سرسام‌آور هزینه‌های زندگی و بهای مسکن دست به اعتراض زدند.روزنامه «تایمز آف اسرائیل» روز یکشنبه نوشت، ساکنین تل‌آویو در تجمعی شبانه در یکی از میادین اصلی به افزایش سرسام‌آور بهای مسکن و هزینه‌های زندگی اعتراض کردند. در همین حال انجمن نفت و گاز نروژ اعلام کرد اعتصاب برنامه‌ریزی‌شده توسط کارگران بخش انرژی، تولید نفت این کشور را احتمالاً ۱۳۰هزار بشکه در روز کاهش می‌دهد.هدف از این اعتصاب، افزایش دستمزدها جهت جبران تورم بالاست، اما در زمانی صورت می‌گیرد که قیمت نفت و گاز به بالاترین رقم رسیده است و عرضه گاز طبیعی به اروپا به‌خاطر کاهش صادرات روسیه پایین آمده‌ است. بر اساس آمار منتشرشده از سوی کنسرسیوم خرده‌فروشی نیلسن انگلیس، افزایش قیمت در فروشگاه‌ها این کشور به بالاترین میزان از سال ۲۰۰۸ تاکنون رسیده است.دفتر آمار انگلیس نیز اخیرا گفته که تورم در این کشور به خاطر افزایش قیمت مواد غذایی و سوخت به بالاترین میزان در ۴۰ سال گذشته رسیده است.
بحران اقتصادی زمینه ساز چالشهای امنیتی در اروپا نیز شده است چنانکه در تیراندازی در یک مرکز خرید در کپنهاگ سه نفر کشته شدند و فرد ضارب که مردی ۲۲ ساله و دانمارکی است، دستگیر شده است.
خبر دیگر از بحران‌ اقتصادی در اروپا، آلمان قصد دارد برای پایان دادن به آشفتگی در فرودگاه‌های این کشور، کارکنان بخش فرودگاه و پرواز را از ترکیه جذب کند.در فاصله سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ میلادی بخش‌های فرودگاهی و پروازی در آلمان با کاهش ۶۰۰۰ نفری مواجه شده است. همچنین سازمان آمار ترکیه در پایان جلسه امروز خود نرخ تورم در این کشور را ۷۸.۶۲ درصد اعلام کرد.
در این میان در ادامه رویکردهای جنگ افروزانه هماهنگ‌کننده شورای امنیت ملی آمریکا ضمن بیان این که واشنگتن به تضمین پیروزی کی‌یف کمک خواهد کرد، مدعی شد ایالات متحده معتقد است برای بحث درباره مذاکرات صلح بین روسیه و اوکراین خیلی زود است.«جان کربی» هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در گفت‌وگو با شبکه آمریکایی «فاکس نیوز» مدعی شد، واشنگتن معتقد است برای بحث در مورد مذاکرات صلح بین مسکو و کی‌یف خیلی زود است زیرا هیچ یک از طرفین آماده چنین مذاکراتی نیستند. در این میان سفیر سوریه در روسیه تاکید کرد مقامات سوری بدون قید و شرط از اقدام نظامی مسکو در اوکراین حمایت می‌کنند. در این میان سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه در واکنش به خبر توقیف یک کشتی روسی حامل غلات در ترکیه گفت هیچ اطلاعاتی در این خصوص ندارد.بخش اطلاعات ارتش انگلیس با تایید تسلط کامل نیروهای روس بر شهر مهم لیسیچانسک، گفت نبرد داخل استان لوهانسک با پیشرفت روسیه تشدید شده است.رئیس جمهور بلاروس نیز گفت: در آینده نزدیک آسیای مرکزی می‌تواند به محل نبرد مجدد غرب و چین برای تقسیم جهان تبدیل شود.خبر دیگر آنکه همزمان با برگزاری کنفرانس بازسازی اوکراین در سوئیس، وزارت خارجه انگلیس اعلام کرد که این کشور میزبان کنفرانس بازسازی اوکراین در سال آتی میلادی است.بانک سرمایه‌گذاری اروپا که بازوی وام‌دهنده اتحادیه اروپاست، ساختاری از تامین بودجه را به مقدار ۱۰۴ میلیارد دلار برای بازسازی اوکراین پیشنهاد کرده که پیش از این در همه‌گیری کرونا مورد استفاده بود. در این میان هم وزیر امور خارجه انگلیس در سخنانی، گزینه توقیف دارایی‌های مسدودشده شهروندان روسیه در انگلیس و انتقال آنها به اوکراین را رد نکرد. اولاف شولتز صدراعظم آلمان نیز در اظهاراتی با بیان اینکه تصمیم روسیه برای حمله به اوکراین ماه‌ها پیش از آغاز تهاجم گرفته شده بود، نسبت به طولانی شدن این جنگ هشدار داد.
کد مطلب: 123138
 
Share/Save/Bookmark