میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۵۷
 
 
فرمانده قرارگاه راهیان نور ارتش:
راهیان نور ویترین نظام جمهوری اسلامی است

فرمانده قرارگاه راهیان نور ارتش ضمن تشریح برنامه‌های این قرارگاه در ایام راهیان نور جنوب گفت که راهیان نور ویترین نظام جمهوری اسلامی است.
امیر حسن سیفی در نشست خبری تشریح برنامه‌های راهیان نور جنوب در سخنانی راهیان نور را ویترین نظام جمهوری اسلامی دانست که در آن توانسته جموری اسلامی را ۴ برهه را نشان دهد. وی در ادامه با بیان اینکه نیروهای مسلح در قبل انقلاب نیروی مسلح زینتی و تشریفاتی بودند، گفت: وقتی نظامی زینتی باشد سازمان‌هایش هم زینتی است. زیبنده‌ترین مردم هر جامعه از دستاوردهای اعتقادی و از دستاوردها و محصولات اخلاقی که در سایه سار احکام به دست آمده دفاع می‌کنند.
فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور ارتش ادامه داد: روح حاکم از آن جامعه و ذهن پدید آمده و اگر جسم افراد آمادگی پذیرش خطر، دوری از تهدید و بر طرف کردن ضعف را داشته باشد آمادگی پذیرش ماموریتی در راستای اهداف هر نظامی را خواهد داشت. اگر در یک جامعه ای برآیند اصلی حاکمیت بر آمده از اعتقادات باشد و اعتقاد فرد شخصی بساز که به جای سکوت، خروش را انتخاب کند و به جای نشستن حرکت کرد را انتخاب کند، این افراد موج خواهند شد که آرام نمی‌گیرند. اگر در خانه ای اعتقادات حاکم شود و سر جمع خانواده کوچه و محله را بسازد، رنگ و بو و مزه و طعم باکری‌ها و همت‌ها و اردستانی‌ها را خواهند داد.
امیر سیفی اظهار کرد: بدیهی است که هر کسی بخواهد در آن راه قدم بردارد باید بررسی‌هایی انجام دهند که مردم باور کنند که حتی یک نفر وارسته می‌تواند محله ای را وارسته کند و هر چه از اعتقادات فاصله بگیریم از تربیت همت‌ها فاصله گرفته ایم.
فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور ارتش با طرح پرسشی که در ۴ دهه از پیروزی انقلاب چه کرده‌ایم؟ گفت:در این ۴ دهه جایگاه رساله عملیه اعتقادات و اخلاق را پایدار کردیم و به آنها عمل کردیم و حاصل آن باکری شد. اگر اعتقادات بر جامعه حاکم شود، محصول آن باکری می‌شود.
وی راهیان نور را محل امتحان انسان‌هایی عنوان کرد که در هیئت و منبر و حسینیه درس عقاید اخلاق و احکام آموختند و صحنه عمل آنها در دوران جبهه رخ داد و گفت: راهیان نور یک نمایشگاهی از صحنه امتحان اخلاق و عقاید در زیر گوله‌های دشمن است. ما نگذاشتیم یک وجب از خاک کشور به دست دشمن بیفتد و استان‌های مرزی از کشور جدا شود و ایران تجزیه شود و نگذاشتیم لکه ننگ از دست دادن انقلاب را دشمن به چشم خود ببینید. اگر اولین هدف دشمن تصرف سرزمین و آخرین هدفش سرکوب انقلاب اسلامی بود، او را در همه اهدافش ناکام گذاشتیم.
امیر سیفی به موضوع چه در آن دوران چه باید می‌کردیم اشاره کرد و گفت: ملت و نیروهای مسلح دشمنی که با حمایت ۴۳ کشور قصد اهداف خاص خود را داشت متوقف کردیم و او را وارد کردیم در سرزمین نامناسب به جای حمله از خود دفاع کند و تا جایی که کشورهای همسایه حامی رژیم بعث صدام ندای آتش بس را سر دادند. وی ادامه داد که در سال اول جنگ ۱۴۳ عملیات سپاه و ارتش و نیروهای مردمی به صورت مستقل و مشترک انجام دادند و از اولین روز جنگ تا پایان سال اول باور به نابودی به انقلاب را از استکبار جهانی گرفتیم و در مرحله آخر صدام را وادار به فرار از جنگ کردیم.
امیر سیفی بیان کرد: عدهای این پرسش را مطرح می‌کنند که چرا وارد خاک دشمن شدید؟ اگر ما می‌ایستادیم آنها با آتش توپخانه ما را زیر نظر و حمله می‌کردند به همین جهت دشمن را در خانه دنبال کردیم تا مردم از برد آتش دشمن به دور باشد.
فرمانده قرارگاه راهیان نور ارتش در ادامه در خصوص در این ۴ دهه چه می‌کنیم؟، گفت: ۵ مولفه عمده رزمی وجود دارد که یک کشور برای آن و نشر ارزش‌های آن دنبال کند تا دوباره مورد تهاجم وارد شود. اگر ما آمادگی لازم برای دفاع را نداشته باشیم چه کسی به ما این اطمینان را می‌دهد که به ما حمله نکند؟ آنچه در این ۴ دهه اتفاق افتاده این بوده که دشمن ما تنها عراق نبوده که خاطر جمع باشد. وی ادامه داد: در این ۴ دهه نیروهای مسلح را از حالت زینتی خارج کردیم و با دادن شهدا به دشمن ثابت کردیم که از حال زینت خارج شدیم.
امیر سیفی تصریح کرد: راهیان نور یک صحنه‌ای متعالی، منطقی، روشمند و علمی است که به جهانیان ثابت می‌کند که ما از نیروهای مسلح ماموریت محور عبور کردیم. آنچه الان استبکبار جهانی را آزار می‌دهد این است که در ۴ دهه گذشته ما از زینت رد شده و ماموریت را پشت سر گذشته و به نیروهای تکلیف محور تغییر کردیم.
فرمانده قرارگاه راهیان نور ارتش در انتها به موضوع چه باید بکنیم اشاره کرد و گفت: در این ۴ دهه که درگیری از کف خیابان شهرستانها تا پیروزی انقلاب و ۲۲ ماه انقلاب تا ۸ سال دفاع مقدس و پس از آن دارای این نکات بوده ایم. در این ۴ دهه نقاط ضعفی داشته ایم که از آن غفلت نکرده و در مجامع و پژوهش‌ها آن‌ها را احصا و تبیین کردیم و راه‌های تبدیل آن به فرصت را به صورت علمی و منطقی جستجو کردیم.
امیر سیفی تصریح کرد: اگر چه راهیان نور صحنه بازخوانی ضعف‌ها نیست اما صحنه بر شماری فرصت‌ها خواهد بود، بدان معنا که وقتی راوی در یادمان روایت جوان سلحشور معتقد انقلاب را می‌بینید، متوجه می‌شود در این مکان روایت می‌شود ورنگ و بو و مزه شیرین ادبیات مقاومت را بازگو کند تا به نسیان و فراموشی دچار نشده و با بیان واقیعت از انحراف مصون بدارد.
وی ادامه داد: راهیان نور صحنه‌های فراروی نیروهای مسلح و مردم است، این صحنه موجب دلگرمی نیروهای رزمنده گذشته از ۲۲ ماه اول و دوران دفاع مقدس است تا امید را در این کشور زنده کنند که تا جوانان ایرانی هستندراه راهیان نور و امید به دفاع در مقابل قدرت‌های بزرگ را زنده نگه خواهد داشت.
فرمانده قرارگاه راهیان نور ارتش بیان کرد: در راهیان نور آسیب‌ها و تهدید‌ها وجود دارد که باید بازشماری شود. چه چیزی درون خانواده‌های ما را تهدید می‌کند و در کوچه و محله چه چیزی شایسته دانستن و بایسته به کار بستن است. در محیط‌های علمی و کاری چه مواردی تهدیدی برای فراموشی تاریخ پر افتخار است که باید احصاء شود. نظام سیاسی و اطلاعاتی و پیامدهای آن، نظام اقتصادی و دستاورها آن، نظام امنیتی و محصول آن را چه مواردی تهدید می‌کند که باید در صحنه راویان نور بازخوانی شده تا از ضربه به آن جلوگیری شود.
امیر سیفی راهیان نور را صحنه مرور و امتحان گذشته و بازخوانی شرایط کنونی و احصا و تجزیه و تحلیل آن دانست و گفت: بر این باوریم اگر دولت مردان و محققین پژوهشگران به این دانشگاه بیایند و از این ثروت ملی استفاده کنند می‌توانند از معاند، منتقد و انسان‌های بی‌تفاوت، انسان‌های همگام و همفکری ساخت که دولت مردان ما بدون دغدغه بتوانند از انسان ناراضی انسان‌های اندیشمند علمی و منتقی و روشمندی بسازد که دستان آنها را بگیرد و آنها را در رسیده به اهداف برساند. راهیان نور قادر است فرزندانی که از دین فاصله گرفته است انسانی بسازد که در مسیر اهدافشان همچون صیاد و باکری عمل کند.
فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور ارتش در خصوص برنامه‌های این قرارگاه در راهیان نور جنوب اظهار کرد: ما ۱۵ طرح برای تغییر نگرش، تبدیل میل به گرایش‌ها و پسند باورهای بومی و ایرانی با نگاه دینی طراحی کردیم که در صحنه واقعی در محله ای بروز حوادث و در چالش‌های مخاطرات با بیان خاطرات واقعیت‌های اتفاق افتاده را در در ۴ دهه به نمایش بگذاریم. از ایستگاه‌های آب تیمور و چذابه، دهلاویه، پدافند هوایی اهواز و تا پادگان حمید و زید و سایر قسمت‌ها به صورت علمی و منتطقی ادامه می‌دهیم و بازسازی عملیات‌های دفاع مقدس را در میشداغ به اجرا می‌گذاریم. دعوت از راویان و سربازان دفاع مقدس جنگ، فرزندان شهدا و همسران آنها برای بیان خاطرات، تشکیل جلسات تخصصی راویان و چگونگی روایتگری، استقرار راویان بصورت سیار و ثابت از ۱۰ اسفند لغایت ۱۵ اردیبهشت، دعوت از راویان مسلط به زبان خارجی در یادمان ها، فضاسازی از دیگر برنامه‌های این قرارگاه در ایام جنوب است.

کد مطلب: 103734
 
Share/Save/Bookmark