میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۲۱
 
 
رویاهای ولیعهد
محمد بن سلمان ولیعهد سعودی قرار است که سفری دوره‌ای را به کشورهای حوزه خلیج فارس صورت دهد...
محمد بن سلمان ولیعهد سعودی قرار است که سفری دوره‌ای را به کشورهای حوزه خلیج فارس صورت دهد. سفر پنج روزه وی قرار است از سفر به عمان آغاز و پس از آن به بحرین، قطر، امارات و کویت ختم شود. حال این سوال مطرح است که هدف بن سلمان از این سفر چیست؟
نگاهی به کارنامه بن سلمان نشان می‌دهد که وی چند هدف را از سال ۲۰۱۵ تا به امروز برای خود تعریف کرده است و تمام سیاست‌های آن در این چارچوب تعریف می‌شود. مهمترین مسئله برای بن سلمان آن است که بتواند مشروعیتی داخلی و خارجی برای رسیدن به پادشاهی کسب نماید. جاه طلبی‌های وی زمینه ساز سرکوب‌های گسترده مخالفانش در داخل و تحرکات گسترده منطقه‌ای و جهانی وی برای قدرت نمایی گردد که در این چارچوب جنگ یمن را می‌توان مشاهده کرد.
در چارچوب هدف مذکور بن سلمان مجموعه‌‌ای از اقدامات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی را به همراه مراودات منطقه‌ای و جهانی در پیش گرفته است. در حوزه اقتصادی بن سلمان به رغم مصادر دارایی‌های شاهزادگان نتوانسته طرح نئوم به ارزش ۵۰۰ میلیارد دلار را اجرایی سازد و به دنبال مولفه‌های جدید اقتصادی است که در قالب مراودات اقتصادی منطقه‌ای شکل می‌گیرد چنانکه انتظار می‌رود در جریان سفر بن سلمان به عمان نخستین گذرگاه مرزی زمینی بین دو کشور به طول ۸۰۰ کیلومتری به نام گذرگاه الربع الخالی افتتاح شود. بعد دیگر طراحی بن سلمان در حوزه نظامی و امنیتی است.
عربستان در دوران سلمان در حالی سیاست واقع گرایی تهاجمی با محوریت مقابله با رقبای منطقه‌ای را در پیش گرفته است از یک سو به همگرایی و سازش آشکار و پنهان با رژیم صهیونیستی روی آورده و از سوی دیگر به مقابله با جبهه مقاومت می‌پردازد. بر این اساس سفر کنونی بن سلمان به منطقه را نیز باید در این چارچوب ارزیابی کرد بویژه اینکه جنگ یمن رسما با محوریت شکست سعودی در جریان است و بسیاری از کشورها در حال خروج از ائتلاف سعودی هستند.
بن سلمان در حالی در چارچوب خواست آمریکا به دنبال سوق دادن کشورهای منطقه به روند سازش است که با طرح مباحثی همچون بررسی موضوع هسته‌ای ایران و مذاکرات برجامی، جنگ یمن، تحولات سوریه و انتخابات عراق و بحران لبنان به دنبال نمایش چهره‌ای فعال از خویش در معادلات منطقه است تا شاید با این حربه بتواند بر پرونده‌های حقوق بشری خویش سرپوش نهاده و از سوی دیگر با ادعای قدرت برتر منطقه به مشروعیت داخلی و جهانی دست یابد تا شاید با این حربه‌ها بتواند جایگاه خود را در آینده سیاسی عربستان تثبیت نماید. البته شکست‌های زنجیریه‌ای بن سلمان در عرصه داخلی و جهانی رویاهای وی را به سرابی دست نیافتنی مبدل ساخته است که شکست در یمن نمودی از این وضعیت است.

نویسنده: فرامرز اصغری
کد مطلب: 120735
 
Share/Save/Bookmark