میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۵۰
 
 
درک شرایط برای دفع خطر
روشن است، زمانی که خطر بزرگی ایران را تهدید می‌کند همه مردم باید در کنار هم آن خطر را از بین ببرند.
اکنون با توجه به اغتشاشات و آشوب‌هایی که در کشور دیده می‌شود،‌هر ایرانی وظیفه دارد تا از تشدید شرایط بحرانی بکاهد. در این میان هستند افراد و اشخاصی که با توجه به مشهور بودن بر افکار عمومی تأثیرگذا هستند.
اکنون قشر هنرمند و ورزشکار به دو دسته تقسیم شده‌اند،‌ آنهایی که با اغتشاش همراهی کرده‌اند و آنهایی که با اعتراض قانونی و منطقی مشکلی ندارند،‌برخی هم سکوت کرده‌اند، اما به خاطر شرایطی که پیش آمده است احساس خطر کرده و شرایط را به خوبی درک کرده‌اند.
در همین زمینه هوشنگ توکلی بازیگر پیشکسوت عرصه سینما، تئاتر و تلویزیون گفت: به طور کلی اگر اظهار نظری از سوی هنرمندان وجود دارد باید معقولانه و به دور از شتاب زدگی یا برانگیختن احساسات باشد، زیرا تبعات هر نوع نظری بدون داشتن سواد رسانه‌ای می تواند در جامعه تاثیر منفی داشته باشد.
هوشنگ توکلی پیرامون برخی از اظهار نظرها توسط هنرمندان در فضای مجازی طی روزهای اخیر گفت: از نظر من هنرمند باید حرفش را در هنرش بزند و اگر مخالفتی با موضوعی دارد و یا حتی با موضوعی موافق است چه به حق و چه به نا حق باید آن را به زبان یک هنرمند و با آگاهی به مخاطب عرضه کند تا مخاطب را گمراه نکند.
وی در همین رابطه ادامه داد: به طور کلی شخصا ارتباطی با فضای مجازی ندارم و علاقه‌ای هم ندارم که در این فضا اظهار نظر داشته باشم، به طور کلی اگر هم اظهار نظری هست باید معقولانه و به دور از شتاب زدگی یا برانگیختن احساسات باشد، زیرا تبعات هر نوع نظری بدون داشتن سواد رسانه‌ای می تواند در جامعه تاثیر منفی داشته باشد.
توکلی در همین راستا تاکید کرد: هنرمند باید با آرامش و آگاهی به مسائل نگاه کند، باید به اتفاقات زمان بدهد و در مورد آنها فکر کند تا بتواند دریافت و برداشت درستی از آن داشته باشد، در این صورت است که در مقام یک هنرمند عمل کرده است.
این بازیگر و کارگردان پیشکسوت سینما و تئاتر درباره فعالیت‌های خود در عرصه هنر اظهار کرد: فعلا به دلیل مشکلاتی که بعد از اغتشاشات پیش آمده اکثریت فعالیت‌ها به مشکل برخورد کرده است، پیشنهاداتی برای بازی بوده اما در حال حاضر نمی‌توان به کاری پیوست. توکلی خاطرنشان کرد: به امید خدا با آرام شدن فضا در روزهای آینده تمرینات نمایش جدیدم را آغاز خواهم کرد، این نمایش را برای اجرا در سالن اصلی تئاتر شهر آماده می‌کنم و امیدوارم بتوانیم در این اثر به هنر واقعی بپردازیم.

هنرمند بدون توجه به‌صف آرایی دشمن نمی‌تواند نقش‌آفرین باشد
علیرضا استرابی هنرمند عکاس گفت: هنرمند اگر در بزنگاه‌های مختلف بدون توجه به اقتضائات جامعه و صف‌آرایی دشمنان برای ضربه زدن به ایران اسلامی، نقش‌آفرین باشند، نمی‌توانند رسالت واقعی هنر و هنرمند را به‌خوبی به انجام برساند.
علیرضا استرابی هنرمند عکاس در واکنش به اتفاقات اخیر و اغتشاشات صورت گرفته به فارس گفت: اعتراضات در هر جامعه‌ای بر بستر یک معضل فرهنگی، اجتماعی یا اقتصادی و سیاسی شکل می‌گیرد و با عدم بصیرت معترضین و یا سوء تدبیر در مقابله با آن به سمت اغتشاش حرکت می‌کند.
این هنرمند در ادامه اظهار کرد: اعتراضات و به دنبال آن اغتشاشات اخیر در کشور عزیزمان هم بر بستر یک اتفاق استثنایی شروع شد و با بی‌بصیرتی برخی از معترضین و با آتش بیاری دشمنان قسم‌خورده این سرزمین و برخی از هنرمندان و ورزشکاران به سویی رفت که دودش بر چشم همه رفت.
وی ادامه داد: در این میان هم باید سهمی برای سوء تدبیر برخی از مسئولان مربوطه قائل شد ولی نباید این غائله را بدون نظر گرفتن سهم زیاد، دشمنان خارجی و داخلی انقلاب اسلامی تحلیل کرد. از طرفی مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم هم در این چند سال اخیر، جامعه را آبستن این‌گونه اتفاقات ناگوار قرار داده است.
استرابی همچنین در خصوص نقش هنرمندان پیرامون اتفاقات چند وقت اخیر نیز گفت: در این وضعیت، هنرمندان عرصه‌های مختلف هنری نقشی انکارناپذیر دارند، هنرمندان به‌عنوان قشر مؤثر جامعه می‌توانند در هر دو سوی میدان نقش‌آفرینی کنند. در دنیای کنونی هنرمندان در عرصه‌های مختلف با هنر خود در حال گفتگو با جامعه هستند و به‌تبع هنرمندی خود در جامعه، سهمی را در مهندسی افکار جامعه داشته باشد.
این هنرمند حوزه عکاسی همچنین با توجه به‌ صف‌آرایی دشمن و عدم توجه هنرمندان به آن نیز عنوان کرد: هنرمندان، ورزشکاران، اساتید اگر بصیرت را مبنای اظهارنظر خود در مواجهه با معضلات جامعه قرار دهند، اعتراضات آحاد جامعه به‌سوی اغتشاش حرکت نمی‌کند ولی اگر در بزنگاه‌های مختلف بدون توجه به اقتضائات جامعه و صف‌آرایی دشمنان برای ضربه زدن به ایران اسلامی، نقش‌آفرین باشند، نمی‌توانند رسالت واقعی هنر و هنرمند را به‌خوبی به انجام برسانند و خدای‌ناکرده آب در آسیاب دشمن خواهند ریخت.
کد مطلب: 124056
 
Share/Save/Bookmark