میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۱۰
 
 
وقتی آژانس و آمریکا بر تکرار ادعاهای ضد ایرانی نخ نما شده اصرار دارند
هذیان‌گویی از گروسی تا پرایس
هذیان‌گویی از گروسی تا پرایس
 
آمریکا که با ابزار تحریم و تهدید و به بازی گرفتن آژانس نتوانسته زیاده خواهی‌هایش را به ایران تحمیل نماید که همچنان مقامات آژانس و کاخ سفید به سیاست تکراری و شکست خورده متهم سازی و هذیان گویی علیه ایران ادامه می دهند.
آمریکایی‌ها در حالی به عنوان تنها خارج شده از برجام متهم به بد عهدی و نقض عهد هستند که همچنان در توهم اتهام زنی و جوسازی برای ادامه تحریم‌ها و امتیاز گیری یک جانبه هستند.در حالی که واشینگتن با خروج یک‌جانبه از برجام و بازگرداندن تحریم‌های ظالمانه و غیر قانونی، این توافق بین‌المللی را تا لبه پرتگاه پیش برده‌، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده؛ آماده‌ایم به طور دوجانبه به برجام بازگردیم. ما هنوز و حداقل تا به حال ندیده‌ایم که ایرانی‌ها نشان داده باشند آماده انجام دادن این کارند!ند پرایس بدون اشاره به گزارش‌های متعدد آژانس در خصوص پایبندی ایران به تعهدات خود در برجام و اقدامات جبرانی ایران پس از خروج آمریکا از برجام گفته: حفظ شرایطی که در آن شفافیت امور مربوط به برجام برای آژانس کاهش یافته باشد، فقط منجر به پیچیده شدن چالش‌ها در زمینه بازگشت دوجانبه بالقوه به پایبندی به برجام می‌شود.رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت دوربین‌های فراپادمانی فعلا روشن نمی‌شوند. محمد اسلامی ایران در پاسخ به فضاسازی‌های آمریکا در خصوص اقدامات جبرانی ایران و همچنین اتهام‌زنی‌های بی‌پایه آژانس به ایران که بر اساس فشارهای رژیم صهیونیستی دنبال می‌شود گفت: اگر قرار است این اتهامات پابرجا بماند دلیلی ندارد که دوربین‌های برجامی (فراپادمانی) روشن بماند، این دوربین‌ها را آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پلمب کرده و در تأسیسات نگهداری می‌شوند.او افزود: اگر غربی‌ها به این توافق برگشتند و وقتی اطمینان حاصل کردیم شیطنتی انجام نمی‌دهند برای این دوربین‌ها تصمیم‌گیری می‌کنیم.ند پرایس در ادامه اظهاراتش با تغافل نسبت به این واقعیت که ایران هیچگاه از برجام خارج نشده که اکنون نیاز به بازگشت داشته باشد و با هدف فرافکنی نسبت به عدم تصمیم سیاسی واشینگتن برای بازگشت به برجام و اجرای تعهدات خود اعلام کرده؛ به طور یکسان برای دو سناریو آماده می‌شویم؛ در یکی بازگشت دوجانبه به برجام وجود دارد و در دیگری بازگشت دوجانبه به برجام وجود ندارد. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تلاش برای مرتبط کردن سفر ناموفق رئیس جمهور آمریکا به غرب آسیا و مواجه شدن او با پاسخ منفی کشورهای منطقه برای ایجاد اجماع علیه ایران افزوده است؛ رییس جمهور بایدن در سفر به اسراییل و عربستان سعودی، روی این موضوع( گفتگوهای هسته ای) متمرکز بود.
در ادامه این نمایش مضحک، مدیر کل آژانس اتمی با تاکید بر لزوم احیای تمام بازرسی‌های هسته‌ای در ایران، اما تایید کرد که آژانس هیچ اطلاعاتی درباره اینکه ایران بر روی سلاح اتمی کار می‌کند، به‌دست نیاورده است.«رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه با شبکه «سی‌‌اِن‌اِن» گزارش‌های ادعایی درباره فعالیت ایران روی تسلیحات اتمی را رد کرد.گروسی پاسخ داد: «باید بگویم که آژانس اتمی که هیچوقت چنین تخمین‌ها و ارزیابی‌هایی انجام نداده است. این [تخمین‌ها] برای تحلیلگران و خبرنگاران است. چیزی که ما گزارش می‌کنیم درباره فعالیت‌های هسته‌ای در یک کشور و اینکه به چه نحوی پیش می‌رود، است».وی با بیان اینکه ایران هم‌اکنون مشغول غنی‌سازی هرچه بیشتر اورانیوم در سطوح بالا است، گفت: «ایران در حال راه‌اندازی سانتریفیوژهای نسل جدید است که برای غنی‌سازی ضروری هستند. اما من باید تاکید کنم که هیچ اطلاعاتی درباره اینکه آنها مشغول تولید سلاح اتمی هستند، نداریم».مدیر کل آژانس اتمی اما در اظهاراتی دوپهلو مبنی بر اینکه درجه غنی‌سازی اورانیوم در ایران اکنون بسیار بالا بوده و نزدیک به درجه خلوص تسلیحاتی است، اظهار داشت: «آنها دسترسی بازرسان ما را محدود کرده‌اند و دیدی که آژانس بر این فعالیت‌های [هسته‌ای ایران] داشت، قطع شده است؛ همانطور که خودشان گفته‌اند تعدادی از دوربین‌های نصب‌شده ما را برداشته‌اند».گروسی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ایران چقد به غنی‌سازی اورانیوم با درجه تسلیحاتی نزدیک است، توضیح داد: «به‌نظرم چیزی که اینجا مهم است، این است که به حقایق همانطور که هستند نگاه کنیم و بر اساس آنها ارزیابی داشته باشیم. مواد اتمی که می‌توانند در یک سلاح اتمی استفاده شوند، اکنون در جهان بسیار زیاد هستند ولی مسئله مهم این است که نظارتی بر آنها وجود دارد یا خیر».وی با غیر معقول خواندن چنین ارزیابی‌هایی مبنی بر اینکه ایران در حال انجام مقدمات تولید سلاح اتمی است، افزود: «اما چیزی که ما می‌گوییم این است که آنها (ایران) باید تمام بازرسی‌های ما را به حالت اول برگردانند، اگر می‌خواهند به آنها اعتماد کنیم. در حوزه اتمی، تنها را برای اعتماد داشتن نیز تحت بازرسی بودن است. صحبت‌های خوب، فایده ندارد».
همزمان با این ادعاها وزیر جنگ رژیم صهیونیستی با تکرار گردن‌کشی همیشگی خود علیه جمهوری اسلامی ایران، بار دیگر از حمله نظامی سخن گفت. «بنی گانتز» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی بار دیگر سخن از گزینه نظامی زد و ادعا کرد که این رژیم می‌تواند با حمله نظامی، برنامه هسته‌ای ایران را از بین ببرد.گانتز همچون دفعات گذشته مدعی شد که اقدام نظامی می تواند برنامه هسته‌ای ایران را با تأخیر مواجه کرده و به گفته او «همچون یک توافق خوب» عمل کند. در این میان سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به ادعاهای همتای آمریکایی با بیان اینکه ایران در برجام بوده و هست، گفت:رسیدن به توافق به تصمیم و اراده آمریکا بستگی دارد. در این میان در ادامه رویکرد جهانی به ایران رئیس حزب «التوحید العربی» لبنان ضمن استقبال از پیشنهاد دبیرکل حزب‌الله در خصوص تأمین سوخت از ایران گفت، مخالفت با این پیشنهاد خیانت به مردم است. همچنین اردوغان رئیس جمهور ترکیه در مصاحبه تلویزیونی از خرید بیشتر نفت و گاز طبیعی از ایران خبر داد.
کد مطلب: 123354
 
Share/Save/Bookmark