میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۳۰
 
 
عوارض از چه کسی دریافت می شود متوفی یا خانواده؟!
عقل و منطق هم خوب چیزی است، می آیند یک چو راه می اندازند، با گزارش و اخباری که هیچ سندیتی هم ندارد، فضای رسانه ای را مشوش می کنند و مردم را هم درگیر، که چه شود؟ که رسانه هایشان پر بازدید شود که روزنامه هایشان فروخته شود که افکار عمومی را فریب دهند.اخلاق حرفه ای برای همین موقع هاست که به نظر، برخی از آن بی بهره اند.
خبری منتشر شده بر این اساس که قرار است از قبور عوارض دریافت شود!
حال این عوارض از چه کسی و کدام یک از اقوام متوفی قرار است دریافت شود خدا می داند. شاید قرار است از خود متوفی و حسابی که در آن دنیا دارد کم شود!
خانواده ای یک یا چند تن از عزیزانش در آرامستانی به خاک سپرده شده، چند سال از آن واقعه هم گذشته، اکنون بر اساس آن خبر و طرحی که ارائه شده می گویند قرار است از قبئر عوارض نگهداری دریافت شود، حال آیا این شدنی است؟
از این بابت می گوییم آیا شدنی است که می شود این عوارض را دریافت کرد؟
اگر خانواده ای نخواهد این عوارض را پرداخت کند، چه ابزاری برای دریافت آن وجود دارد؟
مثلا سازمان بهشت زهرا(س) می خواهد از ورود خانواده متوفی برای حضور بر سر مزار عزیز خود جلوگیری کند یا سنگ قبر را بردارد؟
شهرداری و سازمان بهشت زهرا یک بار در همان زمان فوت، هزینه های لازم را از خانواده متوفی دریافت کرده و پس از آن نیز سازمان بهشت زهرا و شهرداری تهران جزو وظایف خدمات شهری آنها است که باید به شهروندان ارائه دهند.این مسئله پس از انتشار در برخی رسانه ها از سوی مسئولان شورای شهر با واکنش همراه بود.
رییس شورای شهر تهران در واکنش به موضوع تعیین بهای خدمات برای قبور گفت: این موضوع باید در صحن شورای شهر تهران بررسی شود..
مهدی چمران در پاسخ به سوالی درباره تعیین عوارض نگهداشت قبور در تهران، گفت: موضوعی که مطرح شده هنوز به صورت کامل مشخص نیست. بهای خدمات را وزارت کشور برای کل کشور تعیین کرده است. یکی از مواردی که به عنوان بهای خدمات دریافت می‌کنند در حال حاضر نیز در هنگام دفن افراد اخذ می‌شود.
چمران ادامه داد: اخذ بهای خدمات پس از دفن بستگی به این دارد که فرد بخواهد خدماتی را دریافت کند یا نه؟ برای مثال آرامگاه‌هایی که موجود است و یا گلکاری به عنوان خدمات موردی مطرح است. البته این موضوع هنوز در صحن شورا مطرح نشده است.
وی تاکید کرد: رسیدن یک موضوع به شورا دلیل بر تصویب آن نیست، فهرستی توسط وزارت کشور اعلام شده به عنوان بهای خدمات ما در حال حاضر برای نگهداشت موضوعی را نداریم و اگر کسی بخواهد خدماتی را بگیرد. چنین بحثی مطرح خواهد شد. لذا باید صبر کنیم موضوع به صحن شورا بیاید و مورد بررسی قرار گیرد.
سخنگوی شهرداری تهران نیز درباره تعیین عوارض برای قبور در تهران واکنش نشان داد و گفت: هزینه‌ای با عنوان نگهداری قبور دریافت نخواهد شد.
عبدالمطهر محمدخانی در حساب توییتری خود نوشت: در پی اجرای دستورالعمل وزارت کشور برای شفافیت بهای خدمات شهرداری‌ها، جدول هزینه‌های سازمان بهشت زهرا در قالب یک لایحه به شورا ارسال شد.
شهردار تهران با تحمیل هرگونه هزینه جدید به مردم مخالف است و هزینه‌ای با عنوان نگهداری قبور دریافت نخواهد شد و مردم را بی‌جهت نگران نکنید.»
کد مطلب: 125154
 
Share/Save/Bookmark