میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۲۱
 
 
صنعت نفت نیازمند نخبگان جوان ایرانی
با نزدیک شدن به آغاز نشست کشورهای غربی با ایران برای به سرانجام رساندن برجام، موضوع تحریم‌های جدید آمریکا نشان داد که این کشور همچنان...
با نزدیک شدن به آغاز نشست کشورهای غربی با ایران برای به سرانجام رساندن برجام، موضوع تحریم‌های جدید آمریکا نشان داد که این کشور همچنان مسیر اشتباه را طی نموده و بنا ندارد تا به خواسته‌های مشروع جمهوری اسلامی گردن بگذارد.
تشدید تحریم‌های آمریکا به ویژه در حوزه نفت وگاز سبب شده تا متولیان سیاسی و اقتصادی کشور نیز روش‌های مقابله با تحریم‌ها را بازبینی نموده و از خسارت‌های ناشی از این تحریم‌های ظالمانه بکاهند.
یکی از راه‌هایی که می‌تواند تحریم‌های آمریکا را به شکست منجر سازد، استفاده از ظرفیت داخل و فعال نمودن پالایشگاه‌هاست، زیرا اعمال تحریم‌های آمریکا حوزه صادرات نفت و گاز را نشانه رفته و استفاده از ظرفیت پالایشگاه‌های کشور و ساخت و توسعه آن می‌تواند برای کشور ارزش افزوده بالایی داشته باشد.
هزینه کم ساخت پالایشگاه‌هایی در مقیاس کوچک و با فناوری‌های داخلی و نیز امکان تولید محصولات پردرآمد از قِبل آن می‌تواند کشور را در زمینه تامین منابع مالی مورد نیاز خودکفا کرده و پاسخی درخور به تحریم‌های نفت و گاز کشور باشد.
این اتفاق میمون با توجه به دارا بودن کشورمان از توان و تخصص شرکت‌های دانش بنیان داخلی و نیز جوانان متخصص و انقلابی سبب خواهد شد تا در صورت مدیریت صحیح و اعتماد و اعتقاد به این حرکت ملی، زمینه برای افزایش تولیدات حوزه صنایع پتروشیمی افزایش یافته و با فروش آن به همسایگان، زمینه برای ارزآوری کشورمان فراهم شود.
در این زمینه نیاز است تا ساختار مالی و بانکی کشور نیز با این حرکت همراهی کرده و با دراختیار گذاردن منابع مورد نیاز به شرکت‌های داخلی، زمینه را برای حرکت آنها فراهم آورند. اگر این تعامل بین دو بخش صنعت و بانک‌ها فراهم شود، ضمن اینکه امکان بازگشت سرمایه فراهم خواهد شد، شرکت‌های داخلی در میدان رقابتی نیز خود را در سطح منطقه و جهان معرفی خواهند کرد و به این ترتیب منافع ملی برای همه طرف‌های مشارکت کننده در این حوزه فراهم می‌شود.
در این زمینه نقش راهبردی دولت و وزارت نفت می‌تواند بسیار راهگشا باشد و با ایجاد حس اعتماد به شرکت‌های داخلی و نظارت مستمر و فنی و همچنین حمایت‌های مالی، این ظرفیت را ایجاد خواهند کرد، علاوه بر حفظ کیفیت پروژه‌ها، از نظر زمانی و اجرای آن نیز مدیریت مناسبی صورت گرفته و سرمایه‌های ارزی کشور به هدر نرود.
حال که پارادایم مدیریت بر منابع نفت و گاز کشور باتوجه به تشدید تحریم‌های آمریکا نیازمند بازنگری است، به نظر می‌رسد عمل به فرمایشات مقام معظم رهبری درخصوص حمایت از شرکته‌ای دانش بنیان و نخبگان داخلی نیازمند عزمی بیشتر از سوی دولت و وزارت نفت است تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، زمینه برای دستیابی به مدیریت پروژه‌های ملی با اتکا به توان جوانان ایران اسلامی محقق شود.

نویسنده: شیدا آریایی‌پور - دانشجوی دکتری حقوق بین الملل
کد مطلب: 120654
 
Share/Save/Bookmark