میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۳۲
 
 
گزارشگر واقعی
«آلینا دوهان» گزارشگر ویژه سازمان ملل نزدیک به دو هفته در ایران بود و از مکان‌های زیادی بازدید کرد و...
«آلینا دوهان» گزارشگر ویژه سازمان ملل نزدیک به دو هفته در ایران بود و از مکان‌های زیادی بازدید کرد و با مراکز گوناگونی آشنا شد که تحت تأثیر تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه آمریکا و غرب قرار گرفته‌اند. همواره گزارشگرهای سازمان ملل تحت تأثیر نفوذ آمریکا قرار داشته‌اند و بر روی گزارش‌هایی که آنها در بازدید از کشورها آماده می‌کردند تأثیرگذار بودند و باعث می‌شدند تا گزارش‌ها علیه کشوری که از آن بازدید داشته‌اند منفی باشد.
استقلال یک گزارشگر سازمان ملل که قرار است تبعات منفی و مخرب تحریم‌های آمریکا بر روی کشوری چون ایران را که بیش از ۴۰ سال است تحت تحریم‌های شدید قرار دارد،‌ بسیار مهم است،‌ چرا که استقلال او می‌تواند از نفوذ و تأثیر آمریکا و دیگر لابی‌ها همچون لابی صهیونیستی جلوگیری کند و گزارشی واقع بینانه از شرایط ایران به سازمان ملل و افکار عمومی جهان ارائه دهد. آمریکا با وجودی که سازمان ملل تحریم‌ها علیه ایران را به واسطه برجام برداشته اما با خروج از آن سعی کرد تا به تحریم‌های اقتصادی که شامل تحریم‌های پزشکی و دارویی نیز می‌شود ادامه دهد و به فشارهای حداکثری خود علیه ایران بیفزاید. با وجودی که آلینا دوهان گزارشگر رسمی و فرستاده سازمان ملل به ایران است، از همان ابتدا موج تخریب علیه او از سوی غرب و رسانه‌های غربی و مقامات آمریکایی آغاز شد چرا که می‌دانستند او از یک وجهه مستقل برخوردار است که تحت تأثیر تطمیع و تهدید قرار نمی‌گیرد.
گزارشگر ویژه سازمان تحریم‌های آمریکا را نقض قوانین بین‌المللی توصیف کرد و این اتفاق برای آمریکا خوشایند نبود به همین خاطر سعی کرد تا در رسانه‌های خود خط تخریب او و گزارش‌ها و بیانیه منتشر شده را در پیش بگیرد.
اما آنچه که عیان است، تاکنون به خاطر فضای ایران هراسی و سرپوش گذاشتن بر جنایاتی که آمریکا به خاطر تحریم ایران مرتکب شده، پنهان مانده بود که با حضور یک گزارشگر غیر وابسته همه آنها برای افکار عمومی جهان آشکارتر شد تا دنیا متوجه شود که آمریکا علیه ایران چه جنایاتی را مرتکب شده است.
گزارشگر ویژه سازمان ملل در بیانیه خود تصریح کرده «تحریم‌های اعمال شده بر بخش‌های حیاتی اقتصادی و تعداد زیادی از موسسات مالی و شرکت‌های ملی ایران، منجر به کاهش شدید درآمدهای دولت، افزایش تورم، گسترش فقر و کمبود منابع برای تامین نیازهای اساسی نیازمندان در این کشور شده است.»
تحریم‌های اقتصادی آمریکا بر شرایط زندگی و معیشت مردم بی تأثیر نبوده است با این وجود دولت و نظام اسلامی همه تلاش خود را کرده تا از تبعات آن بکاهد با این وجود نمی‌توان تأثیر منفی تحریم‌ها را کتمان کرد و این مسئله از دید گزارشگر سازمان ملل نیز پنهان نمانده است و او خود تأثیر تحریم‌های آمریکا و غرب را با چشمان خود دیده است.
از سوی دیگر یکی از مهمترین تأثیرات تحریم‌های آمریکا و غرب علیه جمهوری اسلامی ایران، تحریم دارو و تجهیزات پزشکی که با وجود ادعای دروغ آمریکا و غرب به این که دارو تحت تحریم نیست اما به خاطر وجود تحریم‌های بانکی و مالی واردات داروهای بیماری‌های خاص و داروهایی که در داخل تولید نمی‌شود و تجهیزات پزشکی خاص دشوار است و در بسیاری مواقع غیر ممکن چرا که سیاست آمریکا فشار حداکثری بر مردم است تا مقاومت آنها را به شکست بکشاند.
گزارشگر ویژه سازمان ملل در گزارش خود درباره تحریم دارو نوشته است؛ «من به شدت نگران عواقب تهدید کننده جان انسان‌ها هستم که ناشی از هزینه‌های سرسام‌آور دارو و تجهیزات پزشکی تخصصی و در موارد خاص، موجود نبودن آنها به دلیل محدودیت‌های تجاری و مالی ناشی از تحریم‌ها است.» دوهان در نشست خبری تأکید کرد که آمریکا با تحریم‌های خود ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیارد دلار به ایران زیان وارد کرده است. چنین زیان هنگفتی قطعاً تأثیر زیادی بر روی اقتصاد کشور گذاشته و باعث شده تا معیشت مردم و بهداشت و درمان آنها دچار نابسامانی شود و مقصر همه وضعیت موجود آمریکا است.
این در حالی است که ایران برای پایان دادن به تحریم‌های اقتصادی همه جانبه غرب علیه خود،‌ پای میز مذاکره نشست و به توافقی به نام برجام دست یافتند که همه طرف‌ها آن را امضاء کردند اما آمریکا و اروپا با بدعهدی، از آن خارج شدند و به تحریم‌ها علیه ایران ادامه دادند در حالی که ایران پایبندی خود را به توافق با اجرای کامل تعهدات اثبات کرد.
نقض فاحش حقوق بشر از سوی آمریکا و غرب علیه ایران اظهر من الشمس است و با حضور یک نماینده ویژه از سازمان ملل و گزارشی که او به سازمان و مجامع حقوق بشری ارائه خواهد داد، یک رسوایی برای ایالات متحده به ثبت خواهد رسید هر چند آمریکا دست از تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران بر ندارد، اما ایران به اقدامات حقوقی و بین المللی خود ادامه می‌دهد و در کنار آن با اقدامات اقتصادی تأثیرات منفی تحریم‌ها را خنثی می‌کند. حقوق بشر تنها آن چیزی نیست که آمریکا و غرب در ایران در پی آن هستند، برخی در داخل همراه و همسو با آمریکا و غرب فعالیت می‌کنند در حالی که اکثریت مردم ایران تحت تأثیر تحریم قرار دارند اما آمریکایی‌ها نگران آنهایی هستند که به خاطر اقدامات مخرب علیه مردم و انقلاب بازداشت شده و در حال سپری کردن مجازات خود هستند.

نویسنده: محمد صفری
کد مطلب: 122661
 
Share/Save/Bookmark