میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۱۲
 
 
کشتار عزاداران حسینی در نیجریه
کشتار عزاداران حسینی در نیجریه
 
منابع خبری گزارش دادند، در تیراندازی نیروهای پلیس نیجریه به عزاداران اربعین در این کشور، ۸ نفر شهید و ده‌ها نفر نیز زخمی شدند.
بر اثر تیراندازی پلیس نیجریه به برگزارکنندگان مراسم اربعین حسینی، در ابوجا پایتخت این کشور هشت نفر به شهادت رسیدند.عبدالله محمد عضو جنبش اسلامی نیجریه گفت: شرکت کنندگان در مراسم اربعین به صورت مسالمت آمیز در حال حرکت در جاده ابوجا – کوبوا بودند که نیروهای پلیس و ارتش به سوی آن ها تیراندازی کردند.وی افزود: در حمله نیروهای پلیس و ارتش به عزاداران اربعین هشت نفر به ضرب گلوله شهید، ده ها نفر زخمی و ۲ نفر نیز دستگیر شدند.در پی حمله پلیس به شرکت کنندگان در مراسم عزاداری عاشورای حسینی نیز در نیجریه ۲ نفر کشته و شماری نیز زخمی شده بودند.عبدالله محمد افزود:" هنگامی که پلیس و سربازان به آن مکان رسیدند، آغاز به شلیک گاز اشک آور نموده و از سلاح گرم علیه ما استفاده کردند. عمده حاضران زنان و کودکان بودند چرا که مردان نماز خود را خوانده و رفته بودند. آنها به بی گناهان و زنان حمله کردند، بسیاری از شرکت کنندگان سراسیمه میان درختان پناه گرفتند و تعداد زیادی نیز بر اثر تیراندازی مجروح شدن".پیروان اهل بیت علیهم السلام در نیجریه ده ها سال است که از تبعیض و سرکوبی که حکومت در حق آنها روا می دارد، رنج می برند و مورد بازداشت، شکنجه و قتل قرار می گیرند.گفتنی است که سال ۲۰۱۵ نیز حمله وحشیانه مشابهی اتفاق افتاد. هنگام اجرای مراسم اربعین در زاریا نیروهای امنیتی به خانه ابراهیم زکزاکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه یورش بردند. طی این حملات صدها نفر شهید ومجروح شدند. یکی از آنها فرزند شیخ زکزاکی بود که به همراه همسرش دستگیر شد.
عضو جنبش اسلامی نیجریه در گفتگو با العالم تصریح کرد: «زمانی که نیرو‌های پلیس و سربازان رسیدند بیشتر کسانی که حضور داشتند زنان و کودکان بودند، زیرا بیشتر مردان پس از اقامه نماز رفته بودند. آنان به افراد بی گناه و زنان حمله ور شدند و بسیاری از آنان به شدت زخمی شدند و به جنگل‌ها گریختند.»خبرنگار العالم افزود: پیروان اهل بیت علیهم السلام در نیجریه چندین دهه است که از تبعیض و سرکوب رنج می‌برند. مقامات این کشور همه نوع آزار و اذیت مذهبی را اعم از قتل، شکنجه و بازداشت علیه آنان مرتکب می‌شوند.
در همین حال منابع خبری گزارش دادند، در حمله جنگنده‌های نیجریه به بازاری در شمال شرق این کشور ده‌ها غیرنظامی کشته شدند. شاهدان عینی به این خبرگزاری گفتند که دو هواپیما بازار ماهی فروشان در روستای دابان واقع در شمال شرق این کشور را هدف قرار دادند.
بر اساس این گزارش، یک شاهد عینی به رویترز گفته در پی حمله جنگنده های نیجریه دستکم ۵۰ غیرنظامی کشته شدند.رویترز افزوده است، این حمله درحالی صورت گرفته که به تازگی دولت آمریکا ۶ جنگنده به نیجریه با هدف کمک به این کشور برای مبارزه با عناصر تکفیری و تروریستی فروخته است. منتقدان پیش تر فروش این جنگنده ها از سوی آمریکا را به خاطر کارنامه بد ارتش نیجریه در کشتار غیرنظامیان محکوم کرده بودند.نیروی هوایی نیجریه تاکنون واکنشی به حوادث شمال شرق این کشور نداشته است.طغیان و سرکشی ۱۲ ساله گروه‌های تروریستی در نیجریه که به‌ کشورهای نیجر، چاد و کامرون کشیده شده است، تاکنون دست‌کم موجب مرگ ۴۰ هزار و آوارگی یک میلیون تن دیگر شده است.
کد مطلب: 119863
 
Share/Save/Bookmark