میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۰۹
 
 
شما بگویید آنجا چه خبر است؟
مذاکرات لغو تحریم‌ها به دلیل خودداری آمریکا از گرفتن تصمیم سیاسی برای تعهد پذیر شدن و البته اراده ضعیف اروپایی‌ها برای...
مذاکرات لغو تحریم‌ها به دلیل خودداری آمریکا از گرفتن تصمیم سیاسی برای تعهد پذیر شدن و البته اراده ضعیف اروپایی‌ها برای رویکرد منطقی و مستقل در فضایی از سکون قرار گرفته است. البته پنجره مذاکرات به رغم ادعاهای غربی‌ها همچنان باز است چنانکه طرف‌ها در حال هماهنگی برای تعیین مکان و مکان بعدی مذاکرات می‌باشند. در این میان در کنار جوسازی‌های آمریکایی‌ها که برآنند تا با کلید واژه‌هایی همچون انتخاب میان تحریم و توافق و یا روابط با روسیه و تحریم و نزدیک بودن بسته شدن پنجره مذاکرات، ایران را وادار به تن دادن به توافق تحمیلی نمایند، سخنان گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز جای تامل دارد. وی هر چند اذعان می‌کند که سندی مبنی بر رویکرد ایران به ساخت بمب هسته‌ای وجود ندارد اما در سخنانی که می‌توان آن را ادامه ادعای صهیونیست‌ها و آمریکا مبنی بر تهدید آمیز بودن فعالیت‌های هسته ای ایران است مدعی شده است که نمی‌دانیم در برنامه هسته‌ای ایران چه می‌گذرد!
این سخنان ابهام برانگیز در حالی مطرح شده است که جمهوری اسلامی شفافترین همکاری را با‌ آژانس داشته و اکنون نیز دوربین‌های پادمانی آژانس مشغول به فعالیت هستند. پاسخ گروسی در سخنان اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران قابل مشاهده است چنانکه او گفت دوربین‌های فراپادمانی فعلا روشن نمی‌شوند.محمد اسلامی گفت: اگر قرار است اتهامات قدیمی ( پی ام دی ) پابرجا بماند دلیلی ندارد که دوربین‌های برجامی (فراپادمانی) روشن بماند، این دوربین‌ها را آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پلمب کرده و در تأسیسات نگهداری می‌شوند.او افزود: اگر غربی‌ها به این توافق برگشتند و وقتی اطمینان حاصل کردیم شیطنتی انجام نمی‌دهند برای این دوربین‌ها تصمیم‌گیری می‌کنیم.
نکته مهم آنکه تهران حتی افزایش غنی سازی‌ها و سانتریفیوژ‌ها را به آژانس اطلاع داده است و همکاری بر اساس پادمان را اجرایی کرده است. با توجه به این مسائل می‌توان گفت که اینکه در تاسیسات هسته‌ای ایران چه خبر است کاملا روشن و شفاف است و جای ابهامی ندارد اما در مقابل آنچه در آژانس و محل کار آقای گروسی می گذرد جای تامل دارد. بر اساس اساسنامه، آژانس نهادی مستقل است که باید به صورت فنی و حرفه‌ای و به دور از وابستگی و سیاسی کاری در جهت توسعه دستاوردهای صلح آمیز هسته‌ای اعضا، مقابله با دارندگان سلاح هسته ای و خلع سلاح هسته‌ای اقدام نماید.
حال این سوال مطرح است که در آژانس چه خبر است که آژانس در طول ۲۰ سال گذشته قدمی برای ارتقای دانش هسته‌ای ایران برنداشته و صرفا به پرونده سازی و گزارش های مغرضانه و ابهام برانگیز پرداخته است، آنجا چه خبر است که دائما آژانس به رغم دریافت پاسخ‌های شفاف و کافی از سوی ایران به باز کردن پرونده ادعایی ( پی ام دی ) می‌پردازد و داستان را از نو می‌خواند، آنجا چه خبر است که اطلاعات محرمانه و حتی گزارش آقای مدیر کل سر از برخی رسانه‌های معلوم الحال غربی در می‌آورد و سندی بر صدور قطعنامه ضد ایرانی در آژانس و تشدید تحریم‌ها می‌گردد، در آژانس چه خبر است که اطلاعات محرمانه در اختیار جوخه‌های ترور رژیم صهیونیستی و امریکا قرار گرفته و دانشمندان هسته ای ایران را بر اساس آن ترور می‌کنند، آنجا چه خبر است که آقای گروسی پیش از گزارش نویسی به سرزمین‌های اشغالی سفر و سند ادعاهای خود را گفته‌های صهیونیست‌ها که خود دارای فعالیت هسته‌ای پنهان می باشند و البته منافقینی قرار می‌دهد که دستشان به خون هزاران ایرانی آغشته است، آنجا چه خبر است که دارندگان سلاح هسته‌ای هر ساله میلیاردها دلار خرج نوسازی تسلیحات خود می‌کنند و آژانس هیچ واکنشی انجام نمی‌دهد چه رسد به اینکه بخواهد برای خلع سلاح هسته‌ای اقدام نماید، آنجا چه خبر است که به رغم خواست جهانی برای نظارت بر فعالیت هسته‌ای غیر صلح آمیز رژیم صهیونیستی همچنان اقدامی در این عرصه صورت نگرفته است، آنجا چه خبر است که وقتی صهیونیست‌ها اقدام خرابکارانه علیه تاسیسات هسته‌ای ایران صورت می‌دهد آژانس از محکوم سازی آن خودداری می‌کند، آنجا چه خبر است که آقای گروسی وقتی به تهران می‌اید از همکاری با تهران ابراز رضایت کامل می‌کند و وقتی باز می‌گردد به تکرار ادعاهای بی اساس و دلچست آمریکا می‌پردازد. با توجه به این حقایق به صراحت می‌گفت که در تاسیسات هسته ای ایران صرفا شفافیت و فعالیت صلح امیز در جریان است لذا سوال اساسی که اقای مدیر کل باید به آن پاسخ دهند آن است که در آژانس چه خبر است؟

نویسنده: قاسم غفوری
کد مطلب: 123363
 
Share/Save/Bookmark