میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۶
 
 
دستاوردهای عملیات عرسال
لبنان این روزها یکی از اصلی‌ترین کانون‌های تحولات منطقه است که محور آن را عملیات ارتش وحزب‌الله...

لبنان این روزها یکی از اصلی‌ترین کانون‌های تحولات منطقه است که محور آن را عملیات ارتش وحزب‌الله در عرسال تشکیل می‌دهد. این عملیات در حالی به روزهای نهایی نزدیک می‌شود که درخصوص تأثیرات پیروزی‌های «عرسال» بر جایگاه حزب‌الله در منطقه، با اشاره به اینکه پیروزی‌های حزب‌الله در عرسال استقلال و ثبات لبنان را تضمین کرده است، می‌توان گفت نکته مهم در تحولاتی که در منطقه عرسال و قلمون در مرزهای بین سوریه و لبنان در جریان است، عبارت است از این‌که ارتش لبنان در دو سال گذشته این منطقه را اداره می‌کرد.
ارتش این کشور در این منطقه در حال مبارزه با جبهه النصره و گروه‌های تروریستی بود که نتوانست دستاوردهای لازم را به دست آورد. جبهه‌ مقاومت طی هفته‌های اخیر با محوریت حزب‌الله و با کمک ارتش سوریه و متحدان خود وارد عرسال شد و دستاوردهای بسیار زیادی در پاک‌سازی منطقه از گروه‌های تروریستی به دست آورد.
بسیاری از ناظران سیاسی دستاوردهای این عملیات را مشابه دستاوردهای حزب‌الله در جنوب لبنان می‌دانند. این عملیات بخش مهمی از استقلال، آزادی و ثبات لبنان را تضمین می‌کند. نکته مهم آن است که برخلاف اقدامات صورت گرفته از سوی آمریکا برای ایجاد شکاف در لبنان علیه مقاومت، اکثر یت شخصیت‌ها و جناح‌های لبنانی به حمایت از اقدام حزب‌الله پرداخته‌اند چنانکه حتی سمیر جعجع که از مخالفان مقاومت است حضور حزب‌الله را تامین‌کننده امنیت لبنان دانسته و مخالفان آن را دشمنان ثبات کشورش دانسته است.
نکته مهم دیگر آنکه آنچه در عرسال روی داده بر معادلات منطقه تأثیرگذار است. قطعاً دستاوردهای این عملیات در تحولات سوریه و لبنان بسیار مؤثر خواهد داشت چراکه این مناطق در مرزهای دو کشور بوده و گروه‌های تروریستی همواره بر آن بوده‌اند تا از آن برای رسیدن به اهداف خود در سوریه بهره گیرند. چنانچه هم‌زمان با این عملیات مشاهده می‌‌شود که تحرکات مخالفان حزب‌الله نیز به‌ شدت افزایش داشته است.
تحریم‌هایی که آمریکایی‌ها علیه حزب‌الله مطرح کرده‌‌اند و مخصوصاً درگیری‌هایی که اخیراً در اردوگاه عین الحلوه لبنان در جریان است، مجموعه اقداماتی است که برگرفته از شکست‌های تروریست‌ها و حامیان آن‌ها در منطقه عرسال است. بسیاری بر این عقیده‌اند که ائتلاف ضد مقاومتی شکست در عرسال را برابر با شکست خود در کل منطقه می‌داند و تلاش می‌کند تا با ایجاد بحران در این منطقه از ادامه دستاوردهای مقاومت جلوگیری کند.
در این میان باید توجه داشت که دستاوردهای حزب‌الله در عرسال یک جایگاه مردمی برای حزب‌الله ایجاد کرده است. نیرویی که در کنار ارتش برای ثبات و امنیت لبنان تلاش می‌کند. این پیروزی­ها در عرصه‌ منطقه‌ای و جهانی نیز یک جایگاه ویژه برای حزب‌الله رقم زده است. مهمترین مسئله آن است که اکنون فرهنگ مقاومت در حال تبدیل شدن به اصل مهم برای ملت‌های منطقه است و لذا آمریکا و شرکایش تلاش دارند تا با حاشیه سازی و بحران‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، مقاومت را در حاشیه قرار داده و مانع از توجه افکار عمومی به نقش مقاومت در امنیت منطقه شود.

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 100665
 
Share/Save/Bookmark