میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۲۹
 
 
چند پرسش از آقای ظریف!
فایل صوتی ظریف نشان می‌دهد او در میانه جنگ با ذهنیتی سانتیمانتال از اینکه دیپلماسی در اولویت نیست دل آزرده بوده...

فایل صوتی ظریف نشان می‌دهد او در میانه جنگ با ذهنیتی سانتیمانتال از اینکه دیپلماسی در اولویت نیست دل آزرده بوده. یعنی حتی وزیر خارجه ایران درک چندانی از این امر بدیهی نداشته (و به نظر می‌آید هنوز هم ندارد) که ایران در سوریه درگیر جنگی تمام عیار علیه نیمی از قدرتهای جهان بود. قدرت‌هایی که صد سال بعد از سایکس‌پیکو آمده بودند تا یک‌بار دیگر منطقه غرب آسیا را بین خود تقسیم کنند. این فایل نشان می‌دهد بین سال‌های نود و یک تا نود و هفت قاسم سلیمانی نه فقط فرمانده میدان در سوریه و عراق را به عهده داشته که تمام بار توجیه بقیه ارکان نظام (که اغلب با حضور ایران در سوریه مخالف بودند) و بسیج نیروها و تجهیزات در داخل ایران را هم به عهده داشته. تاریخ قضاوت خواهد کرد که سلیمانی یک تنه چه نقشی در حفظ موجودیت ایران/عراق/سوریه و بیرون راندن نیروهای امپریالیستی از این منطقه داشته. مردم ایران باید بدانند سلیمانی چه حقی بر گردنشان دارد.
آقای ظریف! اصلا فرض می‌کنم درز این نوار کار جناح رقیب بی‌اخلاق شما بوده که بویی از منافع ملی هم نبرده. اما شما به عنوان دیپلمات قدیمی و با سی سال سابقه یک لحظه فکر نکردید چنین اخبار و اطلاعات محرمانه‌ای را در آستانه مذاکرات دوباره برجام نباید اصلا به زبان بیاورید؟ چه برسد آن را به یک روزنامه‌نگار بگویید و با خنده بخواهید منتشر نکند؟
آقای ظریف! می‌دانید جمله به جمله حرف‌های شما در این فایل صوتی توسط تیم مذاکره‌کننده دولت آمریکا و سناتورهای ضدبرجام و اتاق‌فکرها و رسانه‌های ضدایرانی واشنگتن شنیده و مطالعه شده و علیه ایران و علیه همین برجام استفاده خواهد شد؟
آقای ظریف! از امروز صدایتان را جلوی تیم آمریکایی بلندکنید و حق ایران را طلب کنید حرف‌های خودتان را به خودتان پس می‌دهند و خواهند گفت بروید با روسیه دعوا کنید و جلوی سپاهی‌هایتان را بگیرید. حرف‌های محرمانه‌ای را که شما با خنده زدید در کشورهای غربی سی‌سال بعد از انقضای قراردادها مطرح می‌کنند، گاهی هم هرگز مطرح نمی‌کنند.
آقای ظریف! میدانید چه خوراکی در اختیار دشمنان ایران گذاشتید؟ آقای ظریف! شما با به زبان آوردن این حرف‌ها دست ایران را به شدت در هر مذاکره آینده‌ای بستید. آقای ظریف! بعد از انتشار این نوار آیا واقعا فکر می‌کنید بتوانید در کنار بلینکن و لاوروف بنشینید و از حق ایرانیان دفاع کنید؟ خودتان چه فکر می‌کنید؟

نویسنده: علی علیزاده

کد مطلب: 117801
 
Share/Save/Bookmark