میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ دی ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۵۶
 
 
نگاهی به یک رویداد
عراق طی روزهای اخیر میزبانی مسابقات جام کشورهای عرب حوزه خلیج فارس را انجام می‌دهد که البته...
عراق طی روزهای اخیر میزبانی مسابقات جام کشورهای عرب حوزه خلیج فارس را انجام می‌دهد که البته با برخی رفتارهای غیر اصولی همچون به کار بردن واژه جعلی به جای خلیج فارس از سوی مقامات این کشور همراه بوده است. در همین حال برخی کشورها و رسانه ها برآنند تا این مسابقات را نشانه ناکامی ایران در عراق نشان دهند.
این ادعا در حالی صورت می‌گیرد که این حقیقتی انکار ناپذیر است که برگزاری مسابقات در عراق و اطمینان کشورهای منطقه و فیفا برای میزبانی عراق برگرفته از ثبات و امنیتی است که در سالهای اخیر به واسطه حضور عراق در جبهه مقاومت و دلاورمردانی همچون شهید سپهبد قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس رقم خورده است. جهانیان اذعان دارند که ۲۰ سال حضور نیروهای آمریکایی در عراق جز ویرانی و نابودی و گسترش تروریسم نتیجه‌ای به همراه نداشته است و حضور عراق در جبهه مقاومت بوده که در نهایت امنیت و ثبات را برای آن رقم زده است. آمریکا در سال ۲۰۰۳ در حالی وارد عراق شد که هیچ اقدامی برای کمک به امنیت عراق نداشته و در نهایت نیز در سال ۲۰۱۴ زمینه ساز ایجاد و گسترش داعش در این کشور و به اذعان مقامات عراقی با ایجاد چتر حمایتی برای داعش عملا مانع نابودی انها شده است. در این سالها جبهه مقاومت با نگاه منطقه محور و امنیت ساز جمهوری اسلامی یاریگر عراق و کل منطقه و حتی جهان در تحقق امنیت بوده است. حضور عراق در جمع جبهه مقاومت از یک سو امنیت را برای برگزاری مسابقاتی همچون جام کشورهای عربی حوزه جنوب خلیج فارس فراهم کرده است و هم نقش منطقه‌ای و اعتماد سازی به این کشور در میان کشورهای منطقه داده است.
بر این اساس ادعای گرایش کشورهای منطقه به بغداد برای دور ساختن آن از ایران و یا فاصله گرفتن عراق از مقاومت ادعای واهی و رسانه‌ای است چرا که مقامات عراق همواره بر اصل توسعه روابط با تهران و نیز ادامه نقش آفرینی در جبهه مقاومت به عنوان عنصر اصلی ثبات و امنیت و یافتن جایگاه جهانی تاکید کرده‌اند چنانکه در روزهای اخیر مراسم سالگرد شهادت فرماندهان مقاومت در تروریسم دولتی آمریکا در مناطق مختلف این کشور با حضور مردم، مقامات سیاسی و نظامی برگزار  شده است.

نویسنده: علی تتماج
کد مطلب: 124902
 
Share/Save/Bookmark