میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۳۲
 
 
اسماعیل فلاح‌پور:
خانه سینما بدل به نهادی برای موضع‌گیری‌های سیاسی شده است

اسماعیل فلاح‌پور کارگردان سینما و تلویزیون در رابطه با عملکرد غیرصنفی خانه سینما و نقش منفعل این نهاد در راستای احقاق حقوق سینماگران گفت: خانه سینما هیچ کارکرد صنفی ندارد و بدل به نهادی برای موضع گیری‌های سیاسی و اجتماعی شده است این اتفاق در حالی صورت می‌گیرد که یک نهاد صنفی تنها باید به فکر تأمین نیازهای اولیه اعضای زیرمجموعه خود باشد.
کارگردان فیلم سینمایی «تیک» افزود: ناتوانی افرادی که به عنوان مدیر و مسئول این نهاد صنفی فعالیت می‌کنند و یا ناآگاهی آن‌ها از عملکرد یک نهاد صنفی باعث شده تا ما هیچ نشانی از کارکردهای یک سندیکا در خانه سینما شاهد نباشیم؛ موضع‌گیری‌های بی‌دلیل هیأت مدیره این نهاد برای اتفاقات سیاسی خانه سینما را بیشتر طرفدار یک جناح و جریان سیاسی کرده و متأسفانه به تنها چیزی که مسئولان آن توجه ندارند معیشت و مشکلات اهالی سینما است!
وی خاطرنشان کرد: من امیدوارم مسئولان و روسای صنوف عملکردی شبیه به مدیران خانه سینما نداشته باشند و این شائبه را به وجود نیاورند که صنوف هم پیروی جریان‌های سیاسی هستند؛ امروزه بیش از دوسوم اهالی سینمای کشور در بیکاری مفرط به سر می‌برند و شرایط معیشتی بسیار نامناسبی دارند. این اتفاق بسیار زشت، زننده و شرم‌آور است!
فلاح‌پور تصریح کرد: ما با وضعیتی بسیار عجیب در سینمای کشور روبه‌رو هستیم؛ سینما هنوز در کشور ما به عنوان یک شغل تعریف نشده است و به همین دلیل هیچ شخص و مسئول و مدیر و نهادی به فکر شرایط بحرانی و دشوار و بغرنج سینماگران نیست. سینماگران از سمت هیچ ارگانی حمایت نمی‌شوند؛ بیمه بیکاری و تأمین امنیت شغلی در سینما معنا و مفهومی ندارد، بیمه‌های درمانی و بیمه تأمین اجتماعی به درد نمی‌خورند و بخشی از پول‌های این بیمه‌ها را سینماگران باید بپردازند در صورتی که مسئولان موظف هستند همه سینماگران و خانواده‌های‌شان را رایگان بیمه کنند؛ همه این اتفاقات دست به دست هم داده تا خانه سینما از بسیاری صنوف سطح پایین جامعه هم چندین گام عقب‌تر بایستد!
کارگردان فیلم تلویزیونی «بومرنگ» اظهار داشت: این روزها به جز جمع معدودی از افرادی که با مسئولان ارتباط دارند و مرتب می‌توانند مبادرت به ساخت فیلم و سریال کنند سایر سینماگران پشت درهای بسته مانده‌اند؛ متأسفانه هیچ فرج و گشایشی برای بیکاران سینما که همگی جزو متخصصان این حوزه هستند حاصل نشده و این اتفاق دردناکی است که دل‌های همه ما را شدیدا به درد آورده است.
این سینماگر در پایان این گفت‌وگو متذکر شد: من در رابطه با وضعیت نابسامان اهالی سینمای کشور فقط می‌توانم جمله‌های «بسیار متأسفم» و «افسوس می‌خورم» را به کار ببرم و متأسفانه هیچ امیدی به بهبود این شرایط ندارم. سینماپرس

کد مطلب: 104706
 
Share/Save/Bookmark