میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۲۷
 
 
سواری خواستن از الاغ مُرده
طی روزهای اخیر دو رویکرد در مواضع مقامات غربی مشاهده می‌شود از یک سو تلاش برای القای مناسب بودن...
طی روزهای اخیر دو رویکرد در مواضع مقامات غربی مشاهده می‌شود از یک سو تلاش برای القای مناسب بودن پیشنهادات بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ و تسهیل کننده مذاکرات و دیگر تکرار ادعاهای ساختگی با محوریت تروریسم ایرانی. روزنامه وال استریت ژورنال با اشاره به اینکه غرب در مذاکرات احیای برجام امتیازات قابل توجهی به ایران ارائه کرده مدعی شده است که طبق متن پیشنهادی اتحادیه اروپا اگر ایران بپذیرد با شفافیت با تحقیقات آژانس همکاری کند، می‌توان با درخواست جمهوری اسلامی برای بسته شدن اختلافات پادمانی موافقت کرد.روزنامه وال استریت ژورنال، همچنین گزارش داد که اتحادیه اروپا به ایران و سایر طرف‌های احیای برجام گفته است که تا ۲۴ مردادماه باید پاسخ مثبت یا منفی خود را درباره متن پیشنهادی مسئول سیاست خارجی این اتحادیه اعلام کنند.از سوی دیگر، ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت ایالات متحده و کشورهای اروپایی آماده احیای برجام هستند و این ایران است که باید خواسته‌های فرابرجامی خود را کنار گذاشته و تصمیم نهایی را بگیرد. در همین حال لیز تراس وزیر خارجه انگلیس به روزنامه جوئیش کرونیکل گفته است که: «ما باید ایران را از دستیابی به تسلیحات هسته‌ای متوقف کنیم. این بسیار بسیار واضح است».
در بعد بازی با مهره تروریسم نیز وزارت دادگستری آمریکا ادعا کرد یک تبعه ایران را به تلاش برای ترور جان بولتون مشاور امنیت ملی اسبق کاخ سفید برای آنچه انتقام خون سردار سلیمانی نامیده‌اند، متهم کرده است. وبگاه خبری آکسیوس هم در همین خصوص ادعا کرده که وزارت دادگستری آمریکا به مایک پومپئو وزیر خارجه سابق این کشور گفته بود که او دومین هدف توطئه‌ ادعایی مطرح شده، بوده است.
جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید در این راستا مدعی شد: «دولت بایدن بر سر محافظت از همه آمریکایی‌ها در برابر تهدیدهای خشونت و تروریسم مصالحه به خرج نخواهد داد.».آنتونی بلینکن وزیر خارجه این کشور هم مدعی شد: «پیام ما به ایران روشن است: ما تهدید به خشونت علیه آمریکایی‌ها را تحمل نخواهیم کرد و این قطعاً شامل مقامات دولتی سابق نیز می‌شود.». جالب توجه آنکه مارک اسپر، وزیر دفاع پیشین آمریکا، به سی‌بی‌اس نیوز گفت از زمانی که دوران وزارتش در ژوییه ۲۰۱۹ به پایان رسید، دولت ایالات‌متحده به دلیل تهدیدهای ایران به صورت دائم و در همه جا او را تحت محافظت دارد. مجموع این اقدامات بیانگر آن است که آمریکا و شرکایش از یک سو همچنان به دنبال شاخ و برگ دادن به دروغ پردازیشان مبنی بر قرار داشتن متن نهایی توافق روی میز هستند که با چاشنی ضرب الاجل زمانی به دنبال ایجاد فضای وحشت در داخل ایران با تصور از دست رفتن فرصت توافق می‌باشند.
از سوی دیگر غربی‌ها با متهم سازی تروریستی، به دنبال سوق دادن ایران به اجبار پذیرش طرح ادعایی می باشند. این رویکرد در حالی صورت می‌گیرد که این فضای تبلیغاتی و رسانه‌ای صرفا از سوی طرف‌های غربی مذاکرات مطرح می‌شود و سایر اعضا با آن مخالف هستند چنانکه میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در توییتر نوشت: «وزارت خارجه روسیه: طبق گفته سخنگوی اتحادیه اروپا طرف‌های مشارکت‌کننده در گفت‌وگوهای وین با این انتخاب مواجه هستند که یا متن فعلی را بپذیرند و یا اینکه بدانند که گفت‌وگوها شکست خورده است. کمیسیون مشترک برجام به هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا اجازه نداده اظهارات اینچنینی مطرح کند.» از سوی دیگر در حالی پکن خواستار تصمیم سیاسی آمریکا برای تحقق مطالبات برجامی ایران شده است که ژائو لیجیان سخنگوی وزارت خارجه چین ضمن محکوم کردن سیاست‌های تحمیلی آمریکا، در بخشی از گزارش انجمن تحقیقات حقوق بشر چین اعلام کرد که تحریم‌های یکجانبه آمریکا دست‌کم ۲۰۰ میلیارد دلار خسارت اقتصادی زده است که باید جبران شود.
در همین حال جمهوری اسلامی نیز در واکنش به این ادعاهای آمریکا تاکید دارد که سیاست فشار و تهدید رویکردی نخ نما و شکست خورده است و آمریکا نمی‌تواند خللی در اراده تهران برای تحقق حقوق ملت ایران ایجاد نماید. با توجه به مجموع این مولفه‌ها می‌توان گفت آنچه این روزها از سوی دولتمردان دموکرات آمریکا که با نماد حزبی الاغ - جمهوریخواهان فیل است- و برخی کشورهای اروپایی صورت می‌گیرد سوار شدن بر الاغ مرده است که حتی یک قدم نیز آنها را به مقصودشان نزدیک نخواهد کرد و جز زمین‌گیر شدن حاصلی برای آنها نخواهد داشت.

نویسنده: قاسم غفوری
کد مطلب: 123507
 
Share/Save/Bookmark