میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۵۰
 
 
مدیر کل آژانس پس از بازگشت از تهران ادعاهای مغرضانه‌اش را تکرار کرد
بی‌شرمی گروسی
بی‌شرمی گروسی
 
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که گویا برای اثبات وابستگی‌اش به غرب از هیچ اقدامی فروگذار نستین در نخستین اظهاراتش پس از بازگشت از ایران ادعا کرد که گفت‌وگوهای او درباره مسائل باقی‌مانده پادمانی «بی نتیجه» بوده است.
رافائل گروسی که در سفر به تهران از توافقات خوب با ایران سخن گفته بود با ایراد سخنانی در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اشاره کرد که دیروز «در تهران با محمد اسلامی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران دیدارهایی داشتم.» وی که دست نشانده غرب بودنش را به هر طریقی اثبات می‌کند سپس مدعی شد: به رغم تمام تلاش‌های او، این مذاکرات و رایزنی‌های گسترده برای رسیدگی به مسائل پادمان‌های باقی‌مانده ایران که در دو گزارش آژانس به تفصیل آمده بود، بی‌نتیجه بود.مدیرکل آژانس دوشنبه شب در صدر هیاتی به منظور گفت‌ وگو با مقام‌های کشورمان وارد تهران شد و مورد استقبال بهروز کمالوندی معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی قرار گرفت. وی روز سه‌شنبه با رئیس سازمان انرژی اتمی و وزیر امور خارجه ایران در تهران دیدار کرد.
گروسی در نشست خبری مشترک با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نتیجه مذاکرات با وی را بسیار فشرده توصیف کرد و گفت: به دنبال آن هستیم تا کارها را تداوم ببخشیم و مناسبات را با این نگاه ادامه دهیم که بتوانیم زمینه‌های مشترکی را پیدا کنیم.مدیرکل آژانس همچنین در مصاحبه‌ای در تهران، نتیجه دیدار با مقام‌های ایرانی را بسیار سازنده توصیف کرد و گفت رابطه میان آژانس و ایران دائمی و ادامه‌دار است.وی در ادامه اظهارات دیروزش در شورای حکام عنوان کرد که آژانس تا ۲۳ فوریه ۲۰۲۱، اجرای تعهدات هسته‌ای ایران تحت برجام را راستی‌آزمایی و نظارت کرد. با این حال، از آن تاریخ، این فعالیت ها به طور جدی در نتیجه تصمیم ایران برای توقف اجرای تعهدات مرتبط هسته ای خود تحت برجام، از جمله پروتکل الحاقی، تضعیف شده است.
گروسی ادعا کرد: در غیاب دسترسی منظم آژانس به تجهیزات نظارتی و نظارتی خود در تمامی تأسیسات و مکان‌های ایران در رابطه با برجام، آژانس توافق موقتی را که در فوریه ۲۰۲۱ با ایران به دست آوردم، حفظ تداوم دانش را تسهیل می‌کند. با این حال، تمدید مکرر توافق، که اکنون برای حدود ۹ ماه برقرار است، به چالشی مهم برای توانایی آژانس برای بازگرداندن این تداوم دانش تبدیل شده است.آژانس امیدوار است بتواند فعالیت‌های راستی‌آزمایی در ایران را که به موجب کاهش تعهدات برجامی از سوی تهران کم شده از سربگیرد. جمهوری اسلامی ایران تاکنون دو نوع نظارت را در خصوص صنعت هسته‌ای خود پذیرفته بود. نظارت‌های پادمانی آژانس که مربوط به عضویت ایران در این نهاد است و دیگری نظارت‌هایی که در برجام فراتر از نظارت‌های پادمانی مورد قبول طرف ایرانی قرار گرفته بود.جمهوری اسلامی ایران، نظارت‌های پادمانی خود را طبق روال ادامه می‌دهد و هیچ تغییری در این نوع نظارت‌ ایجاد نشده است. بنا بر اعلام مقامات کشورمان، تهران هیچ بحثی هم در این حوزه ندارد و کاملا همکاری‌های خود را ادامه می‌دهد.
اما بر اساس توافق برجام، بنا بود که ایران محدودیت‌هایی را در برنامه هسته‌ای خود بپذیرد و طرفین غربی هم تحریم‌های ظالمانه علیه ایران را کنار بگذارند. هنگامی که طرف غربی تحریم‌ها را لغو نکرد و اجرای آن‌ها ادامه یافت، ایران هم طبق قانون «اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها»، نظارت‌های فراپادمانی از جمله پروتکل الحاقی را کنار گذاشت. مواضع گروسی نشان می‌دهد که آژانس اصلاح پذیر نبوده و تجدید نظر دوباره مبنی بر کاهش روابط با آژانس می تواند بار دیگر از سوی ایران مورد ارزیابی و اجرا قرار گیرد. «رافائل گروسی» دیروز در کنفرانس خبری خود در «وین» تصریح کرد رایزنی‌ها با مقامات ایران بی‌نتیجه بود به این مفهوم که ما نتوانستیم به نتیجه برسیم من برای یافتن راه‌حل متوقف نمی‌شوم و ادامه می‌دهم.وی در این خصوص گفت: «این طور باید توصیف کنم که رایزنی‌ها و مذاکرات در ایران بی‌نتیجه بود به این مفهوم که ما نتوانستیم مسائل را به پایان و نتیجه برسانیم. من تلاش‌ها برای رسیدن به تفاهم را رها نخواهم کرد اما در خصوص موضوعاتی که درباره آن بحث کردیم، نتوانستیم به نتیجه برسیم».گروسی در پاسخ به سؤال خبرنگار «پرس تی‌وی » در ارتباط با تفاوت در لحن اظهارات مدیرکل آژانس در کنفرانس خبری تهران و بیانیه‌ای که پس از آن صادر شد، گفت: «مذاکرات (با مقام‌های ایرانی) سازنده و صحیح و حرفه‌ای بود. این یک مسئله است اما ما نتوانستیم به توافق برسیم. ما باید به توافق برسیم و باید این کار را انجام بدهیم». این مواضع غیر سازنده از سوی گروسی در حالی مطرح شده است که در ادامه جوسازی‌های ضد ایرانی وزیر امور خارجه بحرین در مصاحبه‌ای به اتهام‌پراکنی علیه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران پرداخت و مدعی شد رسیدن ایران به جایگاه دارای سلاح اتمی قطعاً تحولی فاجعه‌بار خواهد بود.
«عبداللطیف بن رشید الزیانی» در مصاحبه‌ای اختصاصی با شبکه صهیونیستی «آی۲۴نیوز» به گزافه‌گویی علیه ایران پرداخت و مدعی شد: «دستیابی ایران به جایگاه سلاح اتمی قطعاً یک تحول فاجعه‌بار نه تنها برای منطقه، بلکه برای کل جهان خواهد بود».وزیر امور خارجه بحرین در ادامه این ادعا، افزود: توانمند ساختن ایران برای باج‌گیری بخش‌های بزرگی از جهان از طریق تهدید هسته‌ای خود، دلیلی بر این است که چرا آنقدر مهم است که نمی‌توان اجازه داد رخ دهد. از سوی دیگر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه سه‌شنبه در کنفرانس خبری گفت که این کشور امیدوار است که ایران پیشرفت‌های دوره‌های قبلی مذاکرات وین را دنبال کند.
«ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به از سرگیری مذاکرات میان ایران و گروه ۴+۱ اشاره کرد.وی که در کنفرانس خبری صحبت می‌کرد، افزود: «امیدواریم که ایران در مذاکرات وین پیشرفت‌هایی را که در دوره‌های قبلی به دست آمده، دنبال کند».پرایس اضافه کرد: «بازگشت دوجانبه به توافق هسته‌ای بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است».سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «ما در وین گام‌های یکجانبه برنخواهیم داشت و آماده بازگشت مشترک به توافق هسته‌ای هستیم».وی در ادامه مدعی شد در صورتی که ایران نشان دهد که هدف مشخصی در مذاکرات وین ندارد، به ابزارهای دیگر متوسل خواهیم شد.
در این میان «عاموس گلعاد» فرمانده سابق دستگاه اطلاعات نظامی (امان) و ژنرال ذخیره در ارتش اشغالگر رژیم صهیونیستی با اشاره به گزارش‌هایی مبنی بر هشدار آمریکا به اسرائیل در خصوص بیهوده بودن هرگونه حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران، گفت: «من نمی‌دانم چه کسی [از این هشدار] راضی نیست، ولی آیا ما جایگزینی برای ایالات متحده به عنوان متحد داریم؟».گلعاد که همچنین به عنوان رئیس بخش سیاسی و امنیتی وزارت جنگ رژیم صهیونیستی خدمت کرده در مصاحبه با «رادیو اسرائیل» افزود: «شیوه تفکری که توصیه می‌شود متفاوت است.. آیا ما برای مقابله موثر با تهدید ایران پیش می رویم؟..استراتژی دولت قبلی تحت رهبری بنیامین نتانیاهو شکست خورد زیرا در لغو توافق [هسته‌ای با ایران] نقش داشت و در آن زمان بود که ایرانی‌ها پیشروی کردند».
به نوشته «رأی الیوم»، وی ادعا کرد: «آزمودن نتایج سیاسی برای سوق دادن آمریکا به سمت لغو توافق حاصل شده، منجر به پیشروی چشمگیر و دراماتیک ایران در این تهدید شد و امروز به ابعادی رسیده است که قبلا نبود..این یک شکست محسوب می‌شود».گلعاد ادامه داد: ما با آزمودن نتایج در سیاست موفق نشدیم، زیرا توانایی‌های مقابله با ایران را بر اساس این فرض که توافق رعایت می‌شود، توسعه ندادیم.. ژنرال «گادی آیزنکوت» رئیس ستاد کل ارتش، بر این اساس کار کرد که توافقی حاصل شده و رئیس موساد برای تضعیف توافق کار کرد و در نهایت به لغو این توافق رسیدیم و ایران پیشرفت کرد».این ژنرال اسرائیلی در پایان گفت: «ما باید انتظار داشته باشیم که ایالات متحده ایران را متقاعد کند که اگر گزینه‌ای برای تولید سلاح هسته‌ای وجود داشته باشد، کل توازن امنیتی که ما از آن برخورداریم می تواند کاملاً تضعیف شود و این چیز مهمی است».
کد مطلب: 120609
 
Share/Save/Bookmark