میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۴۱
 
 
وقتی عاملان اشغال افغانستان و عراق بقایشان را در بحران‌سازی جستجو می‌کنند
تبانی انگلیس و آمریکا علیه اروپا و روسیه زیر پرچم اوکراین
آمریکا و انگلیس در حالی برانند تا اروپا و مسکو را درگیر جنگ سازند که همزمان مسکو با پذیرش رایزنی‌های دیپلماتیک با کشورهای اروپایی در کنار کاهش نیروهایش در مرزها و پذیرش اسنقلال کامل دونتسک و لوهانسک به عنوان ابزار فشار در برابر اوکراین از این جنگ افروزی جلوگیری نماید.
این روزها بحران اوکراین در حالی شدت گرفته است که اتش بیار این معرکه در اصل آمریکا و انگلیس و البته نقش آفرینی حاشیه‌ای رژیم صهیونیستی و ترکیه است که قطع شریان انرژی از روسیه به اروپا را زمینه ساز تقویت جایگاهشان برای انتقام انرژی به اروپا می‌دانند. در همین چارچوب بایدن و جانسون رئیس‌جمهور آمریکا و نخست‌وزیر انگلیس طی تماس تلفنی ضمن اشاره به لزوم تقویت موضع دفاعی جناح شرقی ناتو، بر آمادگی برای تحمیل عواقب بر روسیه در صورت حمله به اوکراین تاکید کردند. همچنین وزیر امور خارجه انگلیس بار دیگر به تکرار ادعاها درباره احتمال حمله قریب الوقوع روسیه به اوکراین پرداخت.در این میان در اقدامی برای تعدیل مواضع غیر سازنده اوکراین، دومای دولتی روسیه قطعنامه‌ای را تصویب کرده است که براساس آن از رئیس جمهور این کشور درخواست می‌کند استقلال کامل دونتسک و لوهانسک از اوکراین را به رسمیت بشناسد.این در حالی است که وزارت خارجه ایتالیا از سفر نخست وزیر این کشور به اوکراین و سفر احتمالی او به روسیه خبر داد.این در حالی است که در نقشی منفی، نخست‌وزیر کانادا ضمن اتهام‌‌زنی به روسیه درباره اوکراین اعلام کرد که اتاوا ۷.۸ میلیون دلار «سلاح مرگبار» به کی‌یف خواهد داد. این در شرایطی است که به دنبال دیدار روز دوشنبه وزرای خارجه و دفاع روسیه با ولادیمیر پوتین، خبرها از بازگشت تعدادی از نظامیان این کشور از مرز اوکراین حکایت دارد.
وزیر خارجه فرانسه نیز با اذعان به اینکه نشانه‌ای از تصمیم رئیس‌جمهور روسیه برای حمله به اوکراین نیست، اما مدعی شد که همه چیز برای انجام‌شدن این حمله فراهم شده است.رئیس جمهور اوکراین با استناد بر منابع اطلاعاتی آمریکا از حمله احتمالی روسیه تا دو روز آینده خبر داده بود.
در بحبوحه فضاسازی غرب و هجمه علیه مسکو به بهانه حمله روسیه به اوکراین، ژاپن نیز از اعمال تحریم احتمالی علیه مسکو خبر داده است.ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: آمریکا هیاهوی پیرامون وضعیت اوکراین را برپا کرده است تا ازجمله روسیه را از بازار انرژی اروپا حذف و خود را جایگزین کند. زاخارووا در گفت و گو با شبکه تلویزیونی ایتالیایی Rete۴ گفت: آمریکا با این توطئه در تلاش است تا خود را جایگزین روسیه کند. زاخارووا در ادامه گفت وگوی تلویزیونی افزود: تحویل گاز روسیه به اروپا و نه فقط به ایتالیا با قوانین و فناوری ها و در وهله اول با تاریخ روابط ما (روسیه و ایتالیا) تضمین شده است. همچنین سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که کارزار تبلیغاتی غرب مبنی بر این گمانه زنی که روسیه به اوکراین حمله می کند، تروریسم اطلاعاتی علیه روسیه است.لازم به ذکر است رئیس‌جمهوری روسیه در دیدارش با شولتز صدراعظم آلمان در کرملین گفت که همکاری با برلین از اولویت‌های مسکو است.
کد مطلب: 121707
 
Share/Save/Bookmark