میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۰۸
 
 
توهم همگرایی
کنگره آمریکا طرحی را در دستور کار دارد که هدف آن الزام پنتاگون به همکاری با رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی است...
کنگره آمریکا طرحی را در دستور کار دارد که هدف آن الزام پنتاگون به همکاری با رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی است تا پدافند هوایی آن‌ها یکپارچه و هماهنگ شود. همچنین صهیونیست‌ها خواستار طرح آمریکا برای هماهنگی عربی - عبری برای آنچه امنیت منطقه نامیده اند شده‌اند. این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که سابقه این ائتلاف سازی ها جای تامل دارد.
آمریکایی‌ها همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، شورای همکاری خلیج فارس را با ادعای مقابله با ایران تشکیل دادند حال آنکه پس از ۴ دهه این شورا صرفا به محلی برای گرفتن عکس‌های یادگاری مبدل شده است. در سال ۲۰۰۶ رایس وزیر امور خارجه وقت آمریکا ادعای شکل گیری خاورمیانه جدید را سر داد و مدعی شد که جنگ ۳۳ روزه زایمان چنین خاورمیانه‌ای است که با شکست همراه شد. در سال ۲۰۰۹ هیلاری کلینتون وزیر خارجه وقت آمریکا در اجلاس اسیا – اقیانوسیه ادعای چتر امنیتی آمریکا برای متحدانش در خاورمیانه را مطرح نمود. در دوره ترامپ نیز آمریکا معامله قرن را مولفه‌ای برای پیوند امنیتی کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی نامید در حالی که برخی کشورهای عربی همچون سعودی نیز ادعای تشکیل ارتش واحد عربی را مطرح نمود و در دوران بایدن نیز طرح ناتوی عربی با مشارکت آمریکا و رژیم صهیونیستی مطرح و چند رزمایش‌هایی نیز با این عنوان میان طرفین برگزار شده است.
نکته قابل توجه آن است که طرح‌های ادعایی مطرح شده با محوریت پیوند کارآمد متحدان عربی آمریکا و رژیم صهیونیستی در طول نزدیک به دو دهه هرگز محقق نشده است و در نهایت با شکست و رسوایی همراه بوده است که پیروزی مقاومت لبنان در جنگ ۳۳ روزه، پیروزی غزه در جنگ‌های ۲۲، ۸، ۵۱ و ۱۲ روزه بر ارتش صهیونیستی، شکست ائتلاف سعودی در برابر مقاومت یمن پس از ۷ سال جنگ، پیروزی سوریه بر تروریسم و حامیان آن از ده‌ها کشور در طول ۱۰ دهه جنگ تحمیلی، تبدیل شدن جبهه مقاومت به قدرت اول موشکی و پهپادی منطقه که مقاومت را به تعیین کننده سرنوشت منطقه مبدل ساخته است، رویکرد گسترده ملت‌های منطقه به جبهه مقاومت بگونه‌ای که حتی در کشورهای حاضر در روند سازش در روز قدس تظاهرات ضد صهیونیستی برگزار می‌شود و... نمودی از این حقایق است.

نویسنده: فرامرز اصغری
کد مطلب: 122913
 
Share/Save/Bookmark