میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۱۷
 
 
کالبد شکافی یک رفتار
مذاکرات میان ایران و گروه ۱+۴ به صورت غیر مستقیم و در قالب نامه نگاری میان طرفین در حالی ادامه دارد که...
مذاکرات میان ایران و گروه ۱+۴ به صورت غیر مستقیم و در قالب نامه نگاری میان طرفین در حالی ادامه دارد که در روزهای اخیر اقدامات قابل تاملی از سوی آمریکایی‌ها صورت گرفته است. در این چارچوب رابرت مالی نماینده ایالات متحده آمریکا در امور ایران در نشستی در کمیته امور خارجی مجلس سنا درباره مذاکرات وین شرکت و عنوان داشته است که فشار حداکثری دولت قبلی به جای متقاعد کردن ایرانی‌ها به دادن امتیاز آنها را به سمت تحریکات حداکثری سوق داد. وی با این حال یادآور شد که دولت کنونی آمریکا یعنی دولت جو بایدن حتی یکی از تحریم‌های وضع‌ شده علیه ایران را هم رفع نکرده است.
این سخنان مبنی بر استمرار سیاست تحریم و فشار در حالی مطرح شده است که وزارت خزانه‌داری آمریکا چهارشنبه اسامی چند فرد و شرکت را که ادعا کرده بخشی از یک شبکه بین‌المللی برای درآمدزایی برای نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و حزب‌الله هستند را در فهرست تحریم قرار داده است.در همین حال در دزدی دریایی اشکار یونان نفت کش ایرانی را توقیف و از ارسال آن به آمریکا خبر داد.
نکته قابل توجه آنکه همزمان با این اقدامات وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد که اشتباه جدی و خطرناکی است که فکر کنیم که توافق هسته‌ای ایران،برای مدت نامحدود روی میز باقی می‌ماند.
این موضع‌گیری‌ها از سوی آمریکا و فرانسه در حالی صورت گرفته است که اخیرا در سفر مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران، جمهوری اسلامی ابتکار عمل‌های جدیدی را مطرح کرده است که می‌تواند مولفه ای برای باز کردن گره مذاکرات باشد لذا می‌توان گفت که اقدامات و مواضع مطرح شده از سوی غربی‌ها برای استمرار تحریم‌ها و رفتارهای ضد برجامی، بار دیگر بیانگر ماهیت ضد مذاکراتی آنهاست که بارها در آستانه توافق به تخریب روند مذاکرات پرداخته‌اند چرا که ماهیت و درون مایه این کشورها را امتیازگیری یک جانبه بدون امتیاز دادن تشکیل می‌دهد. در میان البته چند نکته قابل مهم نیز قابل توجه است نخست آنکه آمریکایی‌ها به شدت از ریختن دیوار تحریم‌ها در هراس می‌باشند چرا که تنها ابزار قدرت باقی مانده برای آنها همین ابزار اقتصادی و تحریم است. اخیرا خانم آلنا دوهان، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امر بررسی آثار منفی اقدامات قهری یک‌جانبه سفری ۱۲ روزه به جمهوری اسلامی ایران داشت و در پایان نیز گزارشی از این سفر را منتشر نمود که ضمن ضد حقوق بشری خواندن تحریم‌ها خواستار هر چه سریعتر آنها شده بود. این گزارش ضمن ایجاد چالش جهانی برای آمریکا، مولفه‌ای بر حقانیت مواضع ایران مبنی بر لغو بی چون و چرای تمام تحریم‌ها می‌باشد ، در این شرایط می‌توان گفت که آمریکا با تکرار سیاست تحریم‌ به دنبال اهمیت زدایی و حتی انحراف افکار عمومی از گزارش نماینده سازمان ملل مبنی بر لزوم لغو تمام تحریم‌ها می‌باشد. نکته دیگر دیدارهای اخیر مقامات آمریکایی و انگلیسی با نمایندگان رژیم صهیونیستی در وین است چنانکه آنها اذعان کرده‌اند که تمام اقداماتشان با هماهنگی این رژیم می‌باشد. این رفتارها حکایت از آن دارد که سران آمریکا همچنان در گیر و دار وابستگی به لابی صهیونیستی هستند و توان تصمیم گیری بر اساس منافع ایالات متحده را ندارند چرا که بسیاری از بزرگان و نخبگان آمریکایی بر لزوم توافق با ایران به عنوان منفعتی بزرگی برای کشورشان تاکید کرده‌اند اما سران آمریکا به دلیل وابستگی به لابی صهیونیستی از این رویکرد خودداری کرده‌اند. این امر این روزها در حالی تشدید شده است که آمریکا در آستانه انتخابات میان دوره‌ای کنگره قرار دارد و صهیونیست‌ها با حمایت از جمهوریخواهان به دنبال باج خواهی از دموکرات‌ها می باشند. نکته قابل توجه آنکه غرب این روزها با ادعای لغو تحریم‌های سپاه به عنوان مانع توافق به دنبال اهمیت زدایی از اصل موضوع یعنی لغو تمام تحریم‌های ایران هستند چنانکه حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست داووس نیز تاکید کرد آمریکایی‌ها در حالی دچار جنون تحریم شده‌اند که موضوع تحریم‌های سپاه جزیی از یک کل می‌باشد و آمریکا سعی دارد تا اصل موضوع یعنی لغو تمام تحریم‌ها و رفع نگرانی‌های ایران را به این جزء محدود سازد که رفتاری غیرواقع گرایانه است.

نویسنده: قاسم غفوری
کد مطلب: 122715
 
Share/Save/Bookmark