میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۱۰:۲۴
 
 
قائم مقام مدیرعامل هواپيمايي ماهان‌: صکوک یکی از بهترین ابزار‌هاي مالی برای تامین منابع شرکت‌هاست
آخرین آمارها نمایانگر این است که شرکت های خارجی بیش از 50 درصد از منابع مالی خود را از طریق بورس ها تامین می کنند.
معاون مدیر عامل شرکت هواپیمایی ماهان گفت: صکوک یکی از بهترین ابزار مالی برای تامین منابع مالی شرکت هاست.
به گزارش سيايت روز به نقل از سنا، رضا نمک شناس با بیان مطلب فوق افزود: آخرین آمارها نمایانگر این است که شرکت های خارجی بیش از 50 درصد از منابع مالی خود را از طریق بورس‌ها تامین می کنند.
وی به محدودیت های منابع مالی بانک ها در ایران اشاره کرد و گفت: درشرایط کنونی، بازار سرمایه بهترین مکان برای تامین منابع مالی شرکت‌هاست.نمک شناس ادامه داد: خوشحالیم که ماهان، نخستین شرکتی است که ابزار مالی صکوک را در بازار سرمایه منتشر می کند.
این مقام مسئول گفت : انتشار اوراق اجاره ماهان، سرآغاز یک پروژه بزرگ است که به طور قطع، انتشار اوراق اسلامی در سال های آینده افزایش چشمگیری در کشور خواهد یافت.
وی درباره ماهان اظهار داشت: این شرکت هواپیمایی سال 1372 تاسیس و یک سال بعد فعالیت پروازی خود را آغاز کرد.
معاون مدیرعامل ماهان ادامه داد: نگرش این شرکت سال 1376 تغییر یافت به طوریکه هواپیماهای شرقی از مدار خارج و هواپیماهای ایرباس و بوئینگ جایگزین شدند.
نمک شناس با بیان اینکه ماهان هم اکنون 40 فروند هواپیمای ایرباس و بوئینگ در اختیار دارد، اظهار داشت: این شرکت سالانه بیش از چهار میلیون نفر مسافر درمسیرهای داخلی و خارجی جا به جا می کند.
وی ادامه داد : خوشبختانه ماهان با حمایت های دولت در طول 5 سال اخیر از نظر نیروی انسانی، نرم افزار و سخت افزار دو برابر شده که یکی از برنامه های بلندمدت ،توسعه وتجهیز ناوگان هوایی باامکانات بازار سرمایه است.ناشر اوراق اجاره هواپیمایی ماهان، شرکت واسط مالی بهمن، عامل پرداخت سودشرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه و ضامن آن بانک اقتصاد نوین است.
شرکت تامین سرمایه نوین متعهد پذیره نویس، بازارگردان و عامل فروش این اوراق خواهد بود.
معاون مدیر عامل ماهان در پایان اظهار امیدواری کرد: این ابزار جدید مالی موجب دلگرمی کارآفرینان و توسعه اقتصادی کشور عزیزمان شود.

دو پذیره نویسی از امروز در فرابورس
معاون عملیات و بازار فرابورس گفت:روز شنبه بازار سوم فرابورس از نخستین اوراق صکوک بازار سرمایه میزبانی خواهد کرد و در کنار آن بخشی از سهام بیستمین خصوصی هم در این بازار پذیره‌نویسی می شود.
حسن محمد تبار با اعلام این خبر افزود: پذيره نويسي اوراق صكوك اجاره شركت واسط بهمن به منظور تأمين مالي شركت هواپيمايي ماهان از 21اسفند(امروز)، به مدت 5 روز، به تعداد 291،500 ورقه به قيمت هر ورقه 1،000،000 ريال با نرخ اجاره بهاي سالانه 17.5 درصد در نماد معاملاتي "ماهان1" صورت مي‌پذيرد که سود آن در دوره های
3 ماهه پرداخت می شود .وی افزود: این نماد معاملاتي در ساعت 10 صبح بازگشايي مي‌شود و هر شركت كارگزاري مي تواند تا سقف 10 ميليارد ريال نسبت به خريد اين اوراق اقدام کند.
معاون شرکت فرابورس یاد آور شد: این اوراق 4 ساله است و شرکت کار گزاری تامین سرمایه نوین عاملیت این اوراق را بر عهده دارد و بانک اقتصاد نوین ضامن این اوراق محسوب میشود. همچنین بازار گردان ومتعهد پذیره نویسی آن را تامبن سرمایه نوین تقبل کرده است.
محمد تبار ادامه داد: همچنین دراین روز از ساعت 8:30 صبح سهام بانک آریا آماده ثبت سفارش خريد خواهد بود. تعداد سهام قابل پذيره نويسي، براي هر يك از پذيره نويسان حداقل 5،000 سهم و حداكثر 5،000،000 سهم تعییین شده است و نيز حداكثر تعداد خريد سهام مورد پذيره نويسي به صورت كد خريد گروهي "ددد" براي هر كارگزار عضو فرابورس 1،000،000 سهم است
وی گفت: پذيره نويسي سهام بانك آريا به مدت 15 روز، به تعداد 100 میلیون سهم به قيمت هر سهم 1،000 ريال در نماد معاملاتي "آريا1" صورت مي پذيرد. سرمایه این شرکت 2 هزار میلیارد است که نیمی از آن توسط موسسان تامین شده است و10 میلیون سهم آن از طریق شبکه کارگزاری فرابورس 90 میلیون سهم دیگر در شعبه های منتخب بانک ملت به صورت همزمان انجام می شود.
کد مطلب: 59921
 
Share/Save/Bookmark