میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۱۰
 
 
رژه هشتمین سالگرد تاسیس حشدالشعبی با حضور مقامات بلند پایه نظامی و سیاسی عراق برگزار شد
تجدید بیعت بسیج مردمی با مرجعیت و مقاومت
تجدید بیعت بسیج مردمی با مرجعیت و مقاومت
 
مراسم رژه بسیج مردمی به مناسبت هشتمین سالگرد تأسیس آن در پایگاه نظامی شهید ابومنتظر المحمداوی در استان دیاله با حضور برخی از دیگر تشکیلات نظامی وزارت دفاع و کشور و دستگاه مبارزه با تروریسم برگزار شد و حاضران با مرجعیت دینی و مقاومت تجدید بیعت کردند.
در اين رژه از تسلیحات و تجهیزات جدید در زرادخانه بسیج مردمی این کشور رونمایی شد و ارتش عراق، پلیس فدرال و سازمان مبارزه با تروریسم نیز در این رژه حضور داشت.بر اساس گزارش، این رژه برای اولین بار بصورت مشترک با دیگر نیروهای امنیتی برگزار شد.بسیج مردمی عراق در پایان رژه نظامی خودش با آیت الله سیستانی تجدید بیعت کرد.رژه نظامی سازمان الحشد الشعبی عراق به مناسبت هشتمین سالگرد تاسیس آن، با حضور «مصطفی الکاظمی» در دیالی برگزار شد.«مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر و فرماندهی کل نیرو‌های مسلح عراق، وارد استان دیالی شد و در مراسم رژه نظامی سازمان الحشد الشعبی به مناسبت هشتمین سالگرد تاسیس این سازمان شرکت کرد.این مراسم در پایگاه نظامی «شهید ابومنتظر المحمداوی» در ۱۰ کیلومتری شهرک «الخالص» در شمال شهر بعقوبه، مرکز استان دیالی و با مشارکت برخی از بخش‌های نظامی وزارت دفاع و کشور و سرویس مبارزه با تروریسم برگزار شد. مساحت پایگاه بالغ بر ۲۰ کیلومتر مربع دارد و به نوشته العربی الجدید، مرکز اصلی بروزرسانی و ارتقای سلاح‌های تحت اختیار سازمان الحشد الشعبی به شمار می‌رود.شهید «حاتم اسود محمد» ملقب به ابومنتظر المحمداوی که به شهید فتوای مرجعیت در میان نیرو‌های الحشد الشعبی معروف است در جریان عملیات آزادسازی «الصقلاویه» در استان الانبار از دست تروریست‌های داعش، در ۱۳ ژوئیه ۲۰۱۵ به شهادت رسید.
سال گذشته، نخستین رژه نظامی سازمان الحشد الشعبی عراق به مناسبت هفتمین سالگرد تاسیس آن با حضور نخست‌وزیر و شماری از شخصیت‌های نظامی، سیاسی و فرهنگی این کشور در دیالی برگزار شد.در پی فتوای جهاد کفایی آیت‌الله سید علی السیستانی، مرجعیت عالی دینی عراق در ۱۳ ژوئن ۲۰۱۴ (خرداد۹۳)، تشکیلات مردمی الحشد الشعبی برای سازماندهی میلیون‌ها داوطلب عراقی برای مبارزه با داعش شکل گرفت. هسته اولیه الحشد الشعبی از میان شیعیان عراق بود، اما پس از آن، دیگر گروه‌های قومی و مذهبی عراق از جمله اهل تسنن، کُرد‌ها و مسیحیان و ایزدی‌ها در آن مشارکت کردند.«حیدر العبادی» نخست وزیر پیشین عراق با صدور حکمی حکومتی در ۵ اسفند ۹۴ الحشد الشعبی را یک سازمان مستقل تحت دستور مستقیم فرماندهی نیرو‌های مسلح عراق اعلام کرد و جریان‌های سیاسی حامی الحشد الشعبی نیز در ۲۶ششم آذر ۹۵ «قانون الحشد الشعبی» را در پارلمان تصویب کردند که به موجب آن سازمانی رسمی و دارای ردیف بود شد.
خبر دیگر از عراق آنکه منابع امنیتی عراق از برقراری تدابیر شدید امنیتی در اطراف سفارت ترکیه در منطقه سبز بغداد و اطراف ساختمان سفارت ترکیه خبر دادند.نیروهای امنیتی، کلیه ورودی‌های منطقه سبز بغداد را بسته‌اند و مانع ورود خودروهای غیرنظامی به آن می‌شوند و این اقدام به منظور جلوگیری از هرگونه تشدید تنش احتمالی علیه این سفارتخانه صورت می‌گیرد.چند روز پس از اظهارات مقامات عراقی درباره حمله ترکیه به شمال این کشور و کشته شدن چند گردشگر عراقی، بغداد از شورای امنیت خواست جلسه‌ای فوق‌العاده درباره این حمله برگزار کند. منابع عراقی، بعدازظهر چهارشنبه، خبر دادند در حمله نیروهای ترکیه به شمال عراق یک گلوله توپ به تفرجگاهی در استان دهوک اصابت کرده و ۹ گردشگر جان خود را از دست داده‌اند.جنبش «عصائب اهل الحق» عراق در بیانیه‌ای ضمن انتقاد از موضع دولت در قبال حمله اخیر ترکیه، خواستار اتخاذ چهار تصمیم در پاسخ به این حمله شد. جنبش «عصائب اهل الحق» در بیانیه‌ای خواستار اتخاذ چهار تصمیم پارلمان در پاسخ به حمله اخیر ترکیه شد و تأکید کرد که در صورت شکست پارلمان، این جنبش به مقاومت در برابر اشغالگری ترکیه روی خواهد آورد.
در این بیانیه آمده است که تجاوزات مکرر و نقض مستمر حاکمیت عراق، اشغال اراضی آن و ایجاد پایگاه‌های نظامی در آن و ریختن خون عراقی‌ها، به دور از اصول حسن همجواری و عرف بین‌الملل است و موضع یکپارچه دولت، پارلمان و گروه‌های سیاسی و مردمی را می‌طلبد.
در این میان دو گروه ناشناس مسئولیت حمله به پایگاه‌های ترکیه در شمال عراق را بر عهده گرفتند و هشدار دادند، اگر نظامیان ترکیه، عراق را ترک نکنند، عملیات‌های بعدی در خاک ترکیه انجام می‌شود.
رسانه‌های کُردی‌زبان در عراق، خبر داده بودند که یک پایگاه ترکیه، بامداد جمعه، در ناحیه بامرنی با دو پهپاد هدف حمله قرار گرفته است. گروه مذکور در کانال تلگرامی خود با انتشار ویدئویی اعلام کرد: «سرایا اولیاء الدم مسئولیت عملیات ویژه انتقام شهدای مرکز گردشگری «برخ» را که با تعدادی پهپاد دوربرد علیه پایگاه ترکیه در ناحیه بامرنی استان دهوک انجام شد، برعهده می‌گیرد».این گروه اضافه کرد: «این پایگاه به فاصله ۲۴ کیلومتر از نوار مرزی در داخل خاک عراق در ارتفاع ۱۰۵۰ متر از سطح دریا قرار دارد».
در کنار عراق، اکنون سوریه نیز در برابر تحرکات نظامی ترکیه ایستاده است چنانکه همزمان با تهدید ترکیه مبنی بر حمله به شمال سوریه، نیروهای سوری سه مقر نظامی در شمال این کشور احداث کردند.یک منبع میدانی به خبرگزاری اسپوتنیک گفت که ارتش سوریه در اطراف روستای «التراوزیة» واقع در شمال استان رقه (شمال سوریه)، سه مقر نظامی جدید احداث کرد. این مقرها در نزدیکی جاده بین‌المللی موسوم به «ام-۴» است.به گفته این منبع، ارتش سوریه همچنین در حال ایجاد خاکریز و اتاقهای پیش‌ساخته است تا بتواند بر قسمتی از این جاده متمرکز شود که استانهای الحسکه و رقه را به هم وصل می‌کند.
کد مطلب: 123318
 
Share/Save/Bookmark