میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۲۳
 
 
هشدار ارتش چین به ثمر نشست
داغ سفر به تایوان بر دل پلوسی ماند
داغ سفر به تایوان بر دل پلوسی ماند
 
به دنبال هشدارهای چین درباره سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، طبق بیانیه این قانونگذار آمریکایی او قرار نیست به این جزیره برود و داغ این سفر بحران ساز تبلیغاتی و انتخاباتی به دل پلوسی ماند.
پس از شدت گرفتن هشدارهای مقام‌های ارشد پکن به واشنگتن درباره تایوان، به نظر می‌رسد که رئیس مجلس نمایندگان آمریکا قصدش را برای سفر به این جزیره کنار گذاشته است.نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با صدور یک بیانیه درباره سفر دوره‌ای خود به تعدادی از کشورهای آسیایی توضیحاتی ارائه داد؛ توضیحاتی که در آن اشاره‌ای درباره سفر احتمالی این مقام ارشد کنگره به تایوان نشده است.
در بیانیه این قانونگذار ارشد دموکرات آمریکایی آمده است: «نانسی پلوسی ریاست هیاتی از کنگره به منطقه ایندوپاسفیک (مناطق حائل دو اقیانوس هند و آرام) از جمله دیدارهایی از سنگاپور، مالزی، کره جنوبی و ژاپن، را برعهده دارد. تمرکز این سفر بر امنیت متقابل، مشارکت اقتصادی و حکومت دموکراتیک در منطقه ایندوپاسیفیک خواهد بود».پلوسی درباره چرایی این سفر گفت: «امروز هیات کنگره ما به ایندوپاسیفیک سفر می‌کند تا بار دیگر بر تعهد قوی و تزلزل‌ناپذیر آمریکا به متحدان و دوستانمان در منطقه تاکید کند. در سنگاپور، مالزی، کره جنوبی و ژاپن و با دوستانمان در این منطقه، هیات ما طی دیدارها در سطوح بالا درباره چگونگی به پیش بردن بیشتر منافع و ارزش‌های مشترک خود از جمله صلح و امنیت، رشد اقتصادی و تجارت، همه‌گیری کووید ۱۹، بحران آب و هوا، حقوق بشر و حکومت دموکراتیک صحبت خواهیم کرد. تحت رهبری قوی رئیس‌جمهور بایدن، آمریکا قاطعانه به تعامل هوشمندانه و استراتژیک در منطقه متعهد است و درک می کند که یک ایندوپاسیفیک آرام، آزاد و شکوفا برای رفاه کشور ما و سراسر جهان بسیار مهم است».در بیانیه نانسی پلوسی و توضیحات او درباره سفر هیات عالی رتبه کنگره آمریکا هیچ اشاره‌ای به سفر احتمالی او به تایوان نشده است؛ سفری که طی روزهای اخیر بسیار خبرساز شده و هشدارهای شدید مقام‌های چین درباره این سفر را به دنبال داشته است.بیانیه رئیس مجلس نمایندگان آمریکا تنها ساعتی بعد از آغاز رزمایش دریایی چین در دریای چین جنوبی در آغاز تور آسیایی نانسی پلوسی صادر شده است.
طی روزهای اخیر بارها خبرهایی درباره قصد نانسی پلوسی برای انجام سفر به تایوان منتشر شد و اخیرا شبکه خبری سی‌ان‌ان گزارش داده بود که احتمالاً سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان انجام خواهد شد.
به دنبال گمانه‌زنی‌ها درباره سفر این مقام ارشد آمریکایی به جزیره تایوان و هشدارهای تند چین، سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری پنج شنبه هفته گذشته گفت، جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا معتقد است، به او ربطی ندارد که به پلوسی توصیه کند به تایوان برود یا نه.اظهارنظر سخنگوی کاخ سفید در شرایطی مطرح شده که پیشتر جو بایدن با انداختن توپ به زمین نیروهای مسلح آمریکا گفته بود، سران نظامی آمریکا انجام سفر پلوسی به تایوان را اقدامی خطرناک می‌دانند.پکن، تایوان را بخشی از سرزمین چین می‌داند و تحرکات آمریکا و فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست «چین واحد» ارزیابی می‌کند. اخیراَ دولت آمریکا لایحه صدها میلیارد دلاری بودجه نظامی آمریکا را امضا کرد که بخش چشمگیری از آن به مقابله با چین و حمایت از تایوان تخصیص داده شده است. پیشتر و با شدت گرفتن هشدارهای پکن علیه واشنگتن درباره سفر احتمالی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، «کین گانگ» سفیر چین در آمریکا هم در این باره به آمریکایی‌ها هشدار داد.به گفته این دیپلمات ارشد پکن، مساله تایوان همواره مهمترین و حساس‌ترین موضوع اصلی در روابط چین و آمریکا بوده است. وی افزود، دولت چین برای صلح و ثبات در سراسر تنگه تایوان ارزش قائل است و نهایت تلاش را برای اتحاد مجدد صلح آمیز (تایوان و چین) انجام داده است. همزمان با گزارش‌ها درباره سفر احتمالی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، ارتش چین نیز در واکنش به این اقدام رزمایش نظامی نزدیک این جزیره برگزار کرد. لغو این سفر در حالی شکستی سنگین برای دموکرات‌ها در آستانه انتخابات است که در حالیکه رئیس‌جمهور آمریکا برای شرکت در دور بعدی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا آماده می شود، میزان محبوبیت وی رکورد تازه‌ای به ثبت رساند و به ۳۸ درصد نزول پیدا کرد.بنا بر گزارش وبگاه هیل، نظرسنجی گالوپ نشان می‌دهد که فقط ۳۸ درصد از رأی‌دهندگان آمریکایی بایدن را بعنوان رئیس‌جمهور آمریکا تأیید می‌کنند که از ۴۱ درصد ماه گذشته پایین‌تر است و این در حالی است که رئیس‌جمهور آمریکا با میزان محبوبیت ۵۷ درصد در ژانویه ۲۰۲۱ آغاز به کار کرد.در بین هم‌حزبی‌های دموکرات بایدن، ۷۸ درصد از دموکرات‌ها، ۳۱ درصد از طرفداران احزاب مستقل و پنج درصد از طرفداران حزب جمهوری‌خواه از عملکرد وی بعنوان رئیس‌جمهور آمریکا حمایت کردند و نظرسنجی همچنین یک کاهش هفت درصدی میزان محبوبیت بایدن در بین دموکرات ها از آخرین نظرسنجی در ماه ژوئن و یک کاهش محبوبیت پنج درصدی در بین احزاب مستقل را نشان داد.
بحران اقتصادی بخش مهمی از دلیل این افت محبوبیت را تشکیل می‌دهد چنانکه به دنبال افزایش بی سابقه نرخ تورم، بانک های غذا در سراسر آمریکا به علت افزایش تقاضا برای غذارسانی به آمریکایی های نیازمند با مشکل مواجه شده‌اند.کایل وید، مدیر بانک غذای آتلانتا به این شبکه خبری گفت: « این یک طوفان کامل از تقاضای بالا، هزینه های بالا، حمایت کمتر دولتی است. بانک های غذا و انبارهای مواد غذایی حقیقتا تحت فشار زیادی هستند.»
وی گفت: تقاضا در بانک غذا در سال گذشته زمانی که محدودیت های کرونای برداشته شد و مردم به سر کارهای خود بازگشتند، کاهش یافته بود اما در چند ماه گذشته دوباره افزایش یافته است.
کد مطلب: 123417
 
Share/Save/Bookmark