میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۵۵
 
 
اعتصاب و تظاهرات بار دیگر فرانسه، انگلیس و آلمان را فراگرفت
دولتمردان به دنبال سرکوب مردم و جنگ در اوکراین
دولتمردان به دنبال سرکوب مردم و جنگ در اوکراین
 
بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، انگلیس و‌المان در حالی صحنه اعتراض و اعتصاب علیه سیاست‌های دولت هستند که دولتمردان غرب به جای توجه به مطالبات مردم همچنان از یک سو به سرکوب مردم پرداخته و از سوی دیگر به جنگ افروزی در اوکراین ادامه می‌دهند.
حدود یک میلیون نفر در سراسر فرانسه علیه طرح بازنشستگی امانوئل ماکرون تظاهرات کرده و دست به اعتصاب زدند که برخی شورش‌ها و ناآرامی‌ها هم در پاریس گزارش شده است.
در یک اعتصاب بزرگ و اعتراضات گسترده در سراسر فرانسه، بیش از یک میلیون نفر با برنامه‌های بازنشستگی دولت مخالفت کردند. وزارت کشور تعداد ۱.۱ میلیون شرکت کننده را ارائه کرد و اتحادیه‌ها از شرکت بیش از دو میلیون نفر در بیش از ۲۰۰ تظاهرات صحبت کردند. در حاشیه تظاهرات در پاریس، ناآرامی‌هایی روی داد. اعضای موسوم به بلوک سیاه که اغلب با تظاهرکنندگان مخلوط می‌شوند و باعث شورش می‌شوند، سطل‌های زباله، بطری‌ها و ترقه‌ها را به سمت نیروهای امنیتی نشانه رفتند و این نیروها هم به نوبه خود از گاز اشک‌آور استفاده کردند.از آنجایی که سیستم بازنشستگی فعلی به دلیل پیری جمعیت در بلندمدت تامین مالی نخواهد شد، دولت فرانسه می خواهد به تدریج سن بازنشستگی را از ۶۲ سال به ۶۴ سال افزایش دهد. علاوه بر این، تعداد سال‌های پرداخت مورد نیاز برای مستمری کامل باید با سرعت بیشتری افزایش یابد. «اولیویه وران»، سخنگوی دولت فرانسه از شرکت کنندگان در این اعتصابها و تظاهرات خواست زندگی روزمره فرانسوی‌ها را در طول اعتراضات مختل نکنند. لازم به ذکر است تظاهرات مردم فرانسه با سرکوب پلیس در برخی مناطق همراه شده است.
در همین حال دولت انگلیس اعلام کرده است که اعتصاب وضعیت خطرناکی را برای سیستم بهداشتی و درمانی انگلیس به وجود آورده است.دولت اعلام کرد که اخیرا به کارکنان بخش بهداشتی و درمانی پیشنهاد افزایش ۵ درصدی دستمزدها را داده است و بیش از این نمی تواند دستمزدها را افزایش دهد.شبکه سی ان ان در خصوص اعتصاب پرستاران گفت: ما شاهد همه گیری کرونا در انگلیس بودیم.مردم از کارکنان بخش بهداشت تمجید می کردند. ما شاهد آن هستیم که پرستاران خواهان افزایش دستمزد خود هستند.این به خاطر تورم است. اما دولت انگلیس می‌گوید پولی برای افزایش درآمدها ندارد. از آلمان نیز خبر می‌رسد که کارکنان فعال در پست آلمان از عصر پنج شنبه در اعتراض به پایین بودن دستمزد، دست از کار کشیدند.کارکنان پست آلمان خواهان افزایش ۱۵ درصدی دستمزد‌ها برای ۱۶ هزار نفر از شاغلان در این بخش شدند. از سوی دیگر درپی تصمیم کارکنان یک شرکت هواپیمایی ملی پرتغال برای اعتصاب، این شرکت ۱۳۰۰ پروازش را لغو کرد.
این وضعیت در حالی بر اروپا حاکم است که سران این کشورها به دنبال تشدید جنگ افروزی در اوکراین هستند. نشست دیروز وزرای دفاع کشور‌های عضو ناتو در آلمان با محوریت افزایش کمک نظامی به اوکراین برگزار شد. بعد از انتشار گزارش‌هایی از شرط آلمان برای ارسال تانک به اوکراین، اکنون از فشار کشورهای اروپایی به برلین برای مجاب کردن آن خبر می‌رسد.نشریه «پالتیکو» به نقل از منابع مطلع گزارش داد که گروهی از کشورهای اتحادیه اروپا به‌دنبال تشکیل ائتلافی برای فشار آوردن به آلمان برای ارسال تانک به اوکراین هستند.سفیر مسکو در واشنگتن با بیان اینکه آمریکایی‌ها و متحدانش یک جنگ ترکیبی همه جانبه را علیه روسیه در خاک این کشور به راه انداخته‌اند، گفت واشنگتن از متحدانش در ناتو سوءاستفاده می‌کند.وزارت دفاع آمریکا از اختصاص بسته‌ جدید کمک نظامی به اوکراین به ارزش ۲.۵ میلیارد دلار خبر داد.
سخنگوی کاخ کرملین با بیان اینکه ارائه تسلیحات دوربرد به اوکراین باعث تشدید تنش می‌شود، گفت که اگر کی‌یف زودتر به خواسته‌های روسیه پاسخ دهد، جنگ سریعتر پایان می‌یابد.رئیس‌جمهور اوکراین در مجمع جهانی اقتصاد در توجیه بی‌میلی کی یف برای مذاکره با مسکو گفته است که اطمینان ندارد رئیس جمهور روسیه زنده باشد.
رئیس‌جمهور اوکراین که از تریبون‌های مختلف برای درخواست سلاح از متحدان غربی خود استفاده می‌کند، طی سخنرانی در نشست داووس بار دیگر خواهان عرضه سلاح‌های بیشتر غرب به اوکراین برای نبرد با روسیه شد.مدودف رئیس‌جمهور پیشین روسیه هشدار داد شکست یک قدرت هسته‌ای در یک جنگ متعارف، ممکن است منجر به جنگ اتمی شود. همچنین لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت: غرب کشورهای آسیای مرکزی را تحت فشار قرار می‌دهد تا به تحریم‌های ضد روسی بپیوندند.وزیر دفاع انگلیس از افزایش ارسال تسلیحات به اوکراین و «حضور طولانی مدت» این کشور در جنگ خبر داد.بن والاس، وزیر دفاع انگلیس می‌گوید قصد دارد ۶۰۰ موشک بریمستون به اوکراین بفرستد تا از این کشور در نبرد با روسیه حمایت کند.
ویلیان برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) هفته گذشته برای رایزنی‌های مخفیانه با «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس‌جمهور اوکراین به کی‌یف سفر کرده است. وی در حالی راهی اوکراین شد که در ادامه بحران‌های داخلی آمریکا اپراتور تلفن همراه آمریکایی تی-موبایل اعلام کرد قربانی یک هک رایانه‌ای شده که داده‌های ۳۷ میلیون مشتری را هدف قرار داده است.
خبر دیگر از جنگ اوکراین آنکه مجارستان ۵۰۰ میلیون دلار کمک نظامی اتحادیه اروپا به اوکراین را رد کرد. خبر دیگر آنکه رئیس امارات در گفتگوی تلفنی با رئیس جمهور اوکراین درباره موضوعات متعددی بحث و تبادل نظر کرد.«محمد بن زاید آل نهیان»رئیس امارات متحده عربی در تماسی تلفنی با «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهوری اوکراین، روابط دو کشور و راه‌های توسعه آن را مورد بررسی قرار داد.
کد مطلب: 125019
 
Share/Save/Bookmark