میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۲۸
 
 
خطراطی بالاتر از زلزله
زلزله شدید ۷ و ۸ دهم در مقیاس ریشتر ترکیه و سوریه را لرزاند که ده‌ها هزار کشته و زخمی برجای گذاشته است...
زلزله شدید ۷ و ۸ دهم در مقیاس ریشتر ترکیه و سوریه را لرزاند که ده‌ها هزار کشته و زخمی برجای گذاشته است. در کنار فاجعه زلزله و آنچه در قبال آن روی داده است بویژه لزوم همکاری جهانی برای کمک زلزله‌زدگان آنچه شاید بیش از زلزله موجب نگرانی آگاهان و کارشناسان امور بین الملل است نوع رفتارهای غرب بویژه آمریکایی‌ها برای تبدیل این بحران به ابزاری جهت اهداف بحران ساز خویش در منطقه و صحنه جهانی است.
در حوزه ترکیه، غرب مدت‌هاست که به دنبال سوق دادن آنکارا به کنار نهادن رویکرد میانجی‌گرایانه میان روسیه و اوکراین و قرار گرفتن علنی در کنار غرب است که درخواست موافقت با عضویت سوئد و فنلاند در ناتو از آن جمله است که تا به امروز به دلیل مخالفت ترکیه محقق نشده است.
در همین حال غرب به دنبال بهره گیری از ظرفیت‌های ترکیه برای انتقال گسترده انرژی از منطقه به اروپاست که نتیجه آن نیز تشدید بحران در قفقاز و غرب آسیا خواهد بود. اکنون این تهدید وجود دارد که غرب در ازای کمک به زلزله زدگان ترکیه به دنبال فاکتورنویسی برای دولتمردان آنکارا باشد که در نهایت به تشدید بحران در صحنه جهانی منجر خواهد شد.
در حوزه سوریه نیز غرب که تاکنون نتوانسته به چند پاره سازی این کشور دست یابد اکنون فاجعه زلزله در این کشور را مولفه‌ای برای تحقق این اهداف می‌داند که در چند بعد قابل توجه است. غرب سعی دارد تا با ایجاد مانع بر سر دولت سوریه در امداد رسانی، نظام حاکم بر این کشور را ناکارآمد نشان داده و با این ادعا ضمن ایجاد نارضایتی میان مردم در نهایت حذف آن را پیش شرط کمک برای بازسازی ویرانه‌ها با ۵ میلیون آواره عنوان نماید. آمریکایی‌ها در حالی ادعا دارند که تحریم‌ها را برای ۱۸۰ روز معلق کرده‌اند که آنها همچنان بر اجرای تحریم‌های سزار تاکید دارند و این بدان معناست که هیچ تحریمی در عمل برداشته نخواهد شد و صرفا ادعای آمریکا امری روی کاغذ است.
در همین حال نکته مهم آن است که مناطق زلزله زده بیشتر مناطقی هستند که در ادلب و مرزهای ترکیه تحت سلطه آمریکا و تروریست‌های و کردهای جدایی طلب تحت حمایت آن هستند و یا اینکه در اشغال ترکیه می‌باشند و عملا دولت سوریه نقش چندانی در این مناطق ندارد. اکنون این سناریو مطرح است که آمریکا از یک سو با ادعای کمک به زلزله زدگان به تقویت تروریست ها و تجزیه طلبان در این مناطق بپردازد تا آینده‌ای نه چندان دور حملات تروریستی را علیه دمشق تشدید نمایند. از سوی دیگر غرب سعی دارد با ادعای حمایت از زلزله زدگان به احیای کلاه سفید‌ها بپردازد که بر اساس اسناد در لوای نام امداد بین‌المللی عامل حملات شیمیایی برای متهم سازی نظام سوریه و متحدانش در مجامع بین‌المللی بوده‌اند.
با توجه به این مولفه‌های به نظر می‌رسد تنها راه جهانی برای مقابله با چنین سناریوهایی، انجام کمک‌های بشر دوستانه جهانی به زلزله زدگان از طریق نظام حاکم بر سوریه است که فشار جهانی برای پایان اشغالگری آمریکا و ترکیه و حمایت آنها از گروه‌های تروریستی اصلی مهم در تحقق این امر برای نجات جان میلیون‌ها سوری زلزله‌زده تحت محاصره تروریسم آمریکایی است.

نویسنده: مهسا شاه‌محمدی
کد مطلب: 125217
 
Share/Save/Bookmark