میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۱۸
 
 
عبور مجلس از عدالت
بعد از صدور و ابلاغ بیانیه گام دوم انقلاب توسط مقام معظم رهبری عکس العمل و اقدامات متفاوتی در راستای...
بعد از صدور و ابلاغ بیانیه گام دوم انقلاب توسط مقام معظم رهبری عکس العمل و اقدامات متفاوتی در راستای بیانیه مذکور توسط دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی ، نظارتی و قضایی انتظار می رفت.
دستگاه قضایی با تهیه و ابلاغ طرح تحول قضایی در راستای این بیانیه گام مهمی را برداشت.یکی از موضوعات مطروحه در این طرح مربوط به موضوع وکالت و تاکید بر هدف دسترسی آسان به وکیل بود.
مرکز وکلا و کارشناسان قوه قضاییه به عنوان یکی از دوعضو نهاد وکالت بلافاصله پیش قدم شده و با تعبیر دسترسی آسان به وکیل، از دو بعد «هزینه و سهولت مراجعه» برنامه ریزی و اقدامات اجرایی خود را برای رسیدن به این پیش بینی و هدف آغاز نمود.
کمیسیون معاضدت در مرکز وکلا به صورت ویژه تشکیل و در یک برنامه‌ریزی کاملاً یکپارچه و منسجم با ارائه خدمات مشاوره‌ای به آحاد جامعه در قالب طرح‌هایی مانند هر مسجد یک وکیل و خدمات مشاوره خاص تاثیر بسزایی در مسیر این هدف گذاشت .
مرکز وکلا با دراختیار گرفتن مدیریت مرکز مشاوره حقوقی ۱۲۹ قوه قضاییه و با تامین کادر تخصصی حقوقی آن دامنه ارائه خدمات مشاوره‌ای و دسترسی آسان مردم به راهنمایی های حقوقی را در حد بسیار اعلا ارائه داد .
کمیسیون معاضدت با معرفی وکیل و قبول وکالت برای افراد کم بضاعت در کنار انعقاد تفاهم نامه های ارزشمند با دستگاه‌های دیگر مانند کمیته امداد، سازمان بهزیستی و جامعه کارگری، خدمات رسانی حقوقی به طیف عظیمی از جامعه را جامه عمل پوشاند.
اما متاسفانه بعضی از مجلسیان، به جای ورود و تصمیم گیری ریشه‌ای و بنیادین برای جل مشکلات جامعه به طرحهای پرهیاهو و زودبازده که غالباً کارشناسی نیز در آنها جایی ندارد بیشتر تمایل دارند که این طرح تحول قوه قضاییه و بیانیه گام دوم انقلاب دستاویز مناسبی برای ورود آنها به موضوع نهاد وکالت با بهانه کلید واژه انحصار شد.
موضوع نیاز جامعه و افزایش جذب کارآموزان وکالت و کارشناسان راه حل کارشناسانه ساده‌ای داشت که نیاز به پاک کردن مسئله نداشت.
رئیس مجلس تصویب طرح پیشنهادی کمیسیون جهش و تولید در قالب کسب و کار و حذف ظرفیت جذب وکیل و کارشناس طی بند ۵ و ۶ آن را دستیابی به یک موفقیت عظیم برای مجلسیان یاد کرد.
از معایب و عوارض این طرح بسیار گفته شده که مجلسیان به راحتی از آن عبور نمودند. عبور مجلس از گفته ها نبود بلکه بی توجهی به تذکرات قانون و «عبور از قانون» بود هر چند که دیگر فایده‌ای بر تکرار نیست.
به آتش کشیدن نهاد وکالت و شکستن بال عدالت به خاطر ناتوانی مجموعه عظیم قانون گذاری و تعامل با نهاد وکالت و کارشناسان برای افزایش وکیل و کارشناس افتخار مجلس انقلابی است؟
تاریخ تکرار خواهد شد. چه عبرت ها که میتوان از این تاریخ گرفت بناهایی که با زحمت صدها نفر و سالها تلاش ایجاد شده بود، یک شبه به ویرانه ای تبدیل شد.
آثار سوء این تصمیم گریبان جامعه و دستگاه قضایی را خواهد گرفت آن زمان نیز سخن از افتخار باید گفت ؟
این تصمیم را افتخار ندانیم . افتخار به ساختن و آباد کردن است، افتخار برای حل مسئله است نه پاک کردن مسئله حل معضل افتخار است نه جابجایی شکل معضل.
تبدیل خیل عظیمی از فارغ التحصیلان و کارشناسان حقوق بیکار یا دارای شغل کاذب و غیر مرتبط به وکیل بیکار مشکلی از اشتغال جامعه را حل نخواهد کرد .
در شرایطی که قوه قضاییه سیاست پیشگیری از وقوع جرم و دعاوی را با توسل به مکانیسم های خاص اجرایی دنبال می کند و در وضعیتی که حل اختلافات از طریق مراجع غیر قضایی دنبال می شود و سرانه مراجعه به وکلا و کارشناسان در سراشیبی قرار گرفته، کسب و ارتزاق وکلا و کارشناسان تازه وارد را در نظر گرفته‌اید؟ وکلایی که در تأمین حداقل هزینه‌‌های روزمره خود با مشکل مواجه اند در نظر گرفته اید؟ در برابر فشارهای اقتصادی و نبود امکان فعالیت چه خواهند کرد؟ کارشناسانی که سالی یک پرونده هم به آنها ارجاع نمی شود چطور؟
رقابت در گرفتن پرونده‌ها و قبول دعاوی میان وکلا و کارشناسان در آینده نزدیک معضلات خود را نشان خواهد داد.
اجرای عدالت با فرشته یک بال میسر نخواهد شد از هم اکنون به فکر آثار سقوط این پرنده باشید .
وکلا و کارشناسان متعهد و فعال به زودی در رقابت با تازه واردان در کنار میدان خواهند ایستاد چون نیک و روشن می دانند عدالت قابل چانه‌زنی نیست. احقاق حق کاسبی نیست.صد البته که رزاق دیگری است .
برای اینگونه وکلا و کارشناسان متعهد که از گردونه خارج می شوند نیز تصمیم بگیرید.
* وکیل دادگستری عضو کمیسیون حمایت و صیانت از مرکز وکلا و کارشناسان قوه قضاییه

نویسنده: هوشنگ مقبولی*
کد مطلب: 120113
 
Share/Save/Bookmark