میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۴۲
 
 
حال و روز این روزهای تحریم‌ کنندگان چگونه است
از جیره‌بندی تا هشدار درباره خشکسالی و قحطی
از جیره‌بندی تا هشدار درباره خشکسالی و قحطی
 
اروپا و آمریکا که مدعیان اقتصاد برتر جهان بوده و با این ادعا سیاست تحریم و تهدید علیه سایر کشورها را اجرا کرده‌اند این روزها خود گرفتار سیاست‌های تحریمیشان شده‌اند که نتیجه آن از جیره بندی گاز و سوخت گرفته تا هشدار درباره قحطی و خشکسالی را در بر می‌گیرد.
بحران اقتصادی در کنار مشکلات اقلیمی که ناشی از سیاست‌های چند دهه کشورهای صنعتی غربی و پایبند نبودن آنها به قوانین بین المللی بوده امروز بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا را در بر گرفته است بگونه‌ای که امروز کمتر کشور بزرگی در این خطه را می توان یافت که گرفتار وضعیت هشدار نباشد.
آلمان دو رویکرد کاهش ۲۰ درصدی مصرف و نیز افزایش ۹۵ درصدی ذخایر گاز را در دستور کار قرار داده تا در زمستان سرد و در صورت قطع احتمالی از سوی روسیه به مشکل بر نخورد.کلاوس مولر، رئیس رگولاتور فدرال گاز و شبکه‌های برق آلمان گفت که آلمانی‌ها باید حداقل ۲۰ درصد مصرف انرژی را کاهش دهند تا از کمبود گاز در زمستان آینده جلوگیری کنند.رئیس آژانس شبکه فدرال گفت: «مصرف کنندگان باید حداقل ۲۰٪ مصرف خود را پایین بیاورند در حال حاضر خطر کمبود گاز در ماه دسامبر وجود دارد.»
مولر گفت: آلمان همچنین باید صادرات گاز خود به کشورهای همسایه را ۲۰ درصد کاهش دهد و برای جلوگیری از کمبود گاز ۱۰ تا ۱۵ گیگاوات ساعت گاز وارد کند. مولر گفت: «اگر ما مقدار زیادی صرفه جویی نکنیم و گاز اضافی دریافت نکنیم، با مشکل مواجه خواهیم شد.»آلمان ماه گذشته اهداف ذخیره سازی گاز خود را برای پاییز آینده به ۷۵ درصد تا ۱ سپتامبر، ۸۵ درصد تا ۱ اکتبر و ۹۵ درصد تا اول نوامبر افزایش داد.این مقام تنها راه غلبه بر مشکلات فعلی کمبود گاز در آلمان را ذخیره سازی و کاهش مصارف خانگی و صنعتی عنوان کرد که این کشور مجبور باشد در ماه‌های آینده به استفاده از نیروگاه‌های هسته‌ای برای تولید انرژی ادامه دهد. در این میان سائولی نینیستو رئیس جمهور فنلاند گفت: اروپا به دلیل درگیری در اوکراین با رکود اقتصادی روبرو خواهد شد.
در این میان سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام کرد که قیمت جهانی مواد غذایی شدیدترین کاهش ماهانه خود را در تقریباً ۱۴ سال گذشته به ثبت رساند که بیشتر آن به علت کاهش قابل توجه قیمت روغن نباتی و غلات صورت گرفت.این سازمان بین‌المللی در گزارش خود نوشت: شاخص قیمت مواد غذایی فائو، معیاری که برای تغییر ماهانه قیمت‌های جهانی یک سبد از کالاهای غذایی استفاده می‌شود، در ماه ژوئیه به طور متوسط ۱۴۰.۹ واحد بود که حدود ۸.۷ درصد کاهش نشان می‌دهد. این رقم بزرگترین کاهش ماهانه از اکتبر ۲۰۰۸ تاکنون محسوب می شود.در این گزارش همچنین آمده است که ۸۶۸ میلیون نفر در جهان غذای کافی برای خوردن ندارند و ۲۵ کشور در معرض خطر جدی هستند و وضعیت آن‌ها رو به وخامت می‌رود.
در همین حال با توجه به ادامه افزایش قیمت گاز، متوسط صورت‌حساب انرژی در انگلیس از ابتدای سال آینده میلادی حدود ۴۰۰۰ پوند معادل ۴۸۰۰ دلار در سال خواهد بود.شرکت‌های انرژی هشدار داده‌اند سقف قیمتی که دولت برای صورت‌حساب انرژی برای بیش‌از ۲۰ میلیون خانواده انگلیسی در نظر گرفته بیشتر از حد انتظار افزایش خواهد یافت.سقف قیمت انرژی در سه‌ماهه سوم سال جاری میلادی برای خانواده‌های متوسط انگلیسی احتمالاً ۳۴۸۸ پوند در سال خواهد بود. صورت‌حساب انرژی درحال‌حاضر به ۱۹۷۱ پوند رسیده که خود یک رکورد جدید است.شرکت مشاوره انرژی آکسیلیون اعلام کرد قیمت انرژی از ابتدای سال آینده میلادی ۵۰۰ پوند دیگر بالا رفته و به ۳۹۹۴ پوند می‌رسد.
اما در حالی در فرانسه برای صرفه جویی در انرژی حتی فروشگاه‌هایی که هنگام روشن بودن وسایل سرمایشی درب‌های انها باز باشد جریمه خواهند شد که نخست وزیر فرانسه با صدور هشدار از بابت مواجهه کشورش با «شدیدترین خشکسالی» که تاکنون در تاریخش ثبت شده از فعال شدن یک واحد دولتی رسیدگی به بحران خبر داد.
الیزابت بورن، نخست وزیر فرانسه در بیانیه‌ای هشدار داد، بسیاری از مناطق در فرانسه با «وضعیتی تاریخی» در مواجهه با سومین موج گرما در تابستان امسال مواجه شده‌اند.در این بیانیه تاکید شده، پیش‌بینی‌های هواشناسی نشان می‌دهد این شدت گرما، که تبخیر و نیاز به آب را افزایش می‌دهد، می‌تواند تا ۱۵ روز آینده ادامه یابد و این احتمالاً وضعیت را نگران‌کننده‌تر کند.همچنین این نهاد دولتی فرانسه تأثیر خشکسالی بر تولید انرژی، زیرساخت‌های حمل و نقل و کشاورزی فرانسه را بررسی خواهد کرد.
شرکت برق EDF فرانسه روز جمعه اعلام کرد بالاجبار موقتا تولید برق در دو نیروگاه هسته ای خود را که از آب رودخانه برای خنک کردن راکتورها استفاده می کنند، کاهش داده است. این شرکت هشدار داد که حداقل یک نیروگاه دیگرش نیز ممکن است در روزهای آینده به دلیل ثبت دمای بالا در رودخانه رون با مشکل مواجه شود.حدود ۷۰ درصد از تولید برق فرانسه متکی به انرژی هسته‌ای است که این میزان اتکا بیش از هر کشور دیگری است.در حال حاضر در ۶۲ منطقه فرانسه محدودیت در مصرف آب به دلیل کمبود بارش اعمال شده است.تارنمای یورونیوز گزارش داد: موج گرمای شدید که قاره اروپا را در نوردیده و جنگل سوزی‌هایی که اراضی این منطقه از جهان را نابوده کرده و رودهایی که خشک شده اند، اروپا را با خشک ترین تابستان در این قاره مواجه کرده است.در برخی از کشورهای اروپایی همچون اسپانیا از فروشگاه‌ها خواسته شده برای حفظ انرژی درهای مغازه‌های خود را ببندند. تا پایان ماه ژوئیه، تنها ۴۰ درصد از مخازن آبی این کشور پر بود و بر اساس مقاله ای که به تازگی در مجله «نیچرژئوساینس» منتشر شده اسپانیا با خشک ترین آب وهوای خود دستکم در ۱۲۰۰ سال گذشته مواجه است.برای حدود ۸۰۰ نفری که در دهکده «بوناستره/Bonastre » در جنوب بارسلونا زندگی می کنند، خشکسالی باعث خشک شدن آب شیرهای آنها شده است.وزارت بهداشت اسپانیا اعلام کرده که بیش از ۱۰۰۰ نفر از مردم در گرمای بی سابقه ژوئیه گذشته در این کشور جان باختند.در مناطق شمالی ایتالیا نیز ساکنان این مناطق با وخیم ترین بحران آب در ۷۰ سال گذشته مواجه هستند.برخی از ایالت‌های این کشور به کمبود آب، حتی برای تولید غذا نزدیک شده اند.
همزمان، در انگلیس روز پنجشنبه گزارش شد که منبع رودخانه «تیمز» برای اولین بار از زمان شروع رکوردها به دلیل کمبود بارندگی خشک شده است.جدیدترین ارزیابی رصدخانه اروپایی خشکسالی اتحادیه اروپا نشان می‌دهد ۱۳ درصد از قلمرو این اتحادیه از تاریخ ۱۰ ژوئیه (۱۹ تیر) در وضعیت هشدار شدید و ۴۵ درصد در منطقه هشدار قرار دارد.همزمان آمریکا که این روزها با بحران انرژی تحت تاثیر جنگ اوکراین دست و پنجه نرم می‌کند، اعلام کرده که ۲۰میلیون بشکه از ذخایر راهبردی نفت خود را به بازار ارائه خواهد کرد. فروش بشکه‌های نفت خام از ذخایر راهبردی در راستای دستور جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا برای فروش۱۸۰ میلیون بشکه نفت خام از ذخایر راهبردی این کشور به منظور جبران کمبود عرضه پایین نفت خام و قیمت‌های بالای سوخت در این کشور است. این در حالی است که نرخ تورم در آمریکا از ۹ درصد گذشت که این سریع‌ترین نرخ رشد تورم در این کشور در ۴۱ سال گذشته است. در همین حال قیمت سوخت به گالنی میان ۵ تا ۶ دلار رسیده است در حالی که دولتمردان آمریکا همچنان بر جنگ افروزی در اوکراین و حتی کشاندن آن به چین اصرار دارند.
کد مطلب: 123463
 
Share/Save/Bookmark