میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۴۷
 
 
سوريان: براي كسب بهترين نتيجه به المپيك آمده‌ام
حمید امروز چراغ کشتی ایران را روشن می‌کند
سوريان: براي كسب بهترين نتيجه به المپيك آمده‌ام
 

اهالی ورزش ایران نگاه خود را به عملکرد سربازان بنا دوخته اند تا با افتخارآفرینی آنها پرچم خوش‌رنگ جمهوری اسلامی در بریتانا در برابر جهانیان به اهتزاز در آید.
تنها ورزشكار ايراني كه در نهمين روز المپيك به رقابت با حريفان مي‌پردازد، حميد سوريان كشتي‌گير فرنگي كار وزن ۵۵ كيلوگرم است. با رقابت سوريان، كشتي‌گيران ايران رقابت‌هاي خود را در المپيك ۲۰۱۲ لندن آغاز مي‌كنند. نابغه كشتي فرنگي ايران با ۵ مدال طلاي جهان می خواهد با طلای المپیک کارنامه پر افتخارش را کامل کند. سوريان در این خصوص گفت: سخت‌ترين حريفانم قهرمانان كشور‌هاي آذربايجان و روسيه هستند، با اين حال هيچ يك از رقبايم را دست كم نمي‌گيرم و در هر مسابقه با همه توان براي پيروزي روي تشك مي‌روم.
كشتي‌گير وزن ۵۵ كيلوگرم ايران اظهار كرد: من در كنار ساير قهرمانان كشتي در سال گذشته زحمات زيادي را كشيديم و تمرينات سختي را پشت سر گذاشتيم. كادر فني نيز زحمات زيادي را براي موفقيت تيم كشيده است. خوشبختانه در حال حاضر شرايط خوبي دارم و با اميد كامل به استقبال بازي‌هاي المپيك مي‌روم. اميدوارم نتيجه زحمات خود و كادر فني را با درخشش در بازي‌هاي المپيك بگيرم.
وي كه از امروز رقابت خود را آغاز مي‌كند، در ارزيابي از سطح رقابت‌هاي كشتي فرنگي در رقابت‌هاي المپيك گفت: به هر حال المپيك بزرگ‌ترين ميداني است كه هر ورزشكاري در آن گام مي‌گذارد. نمي توان هيچ حريفي را دست كم گرفت. من براي كسب بهترين نتيجه به اين بازي‌ها آمده‌ام. فكر مي‌كنم سخت‌ترين حريفم كشتي‌گير جمهوري آذربايجان است كه سال گذشته قهرماني جهان را نيز به دست آورده است. هم‌چنين كشتي‌گير كشور روسيه نيز از قدرتمند‌ترين حريفان من در المپيك است. من هيچ يك از رقبايم را دست كم نمي‌گيرم، از نظر من حتي كشتي‌گيران كره جنوبي و ژاپن نيز حرف‌هاي زيادي براي گفتن دارند و مطمئن باشيد در هر مسابقه با همه توان كشتي مي‌گيرم.
سوريان در پاسخ به سوالي درباره‌ قول مدال طلاي المپيك به علاقه‌مندان كشتي و مردم ايران گفت: در ورزش حرفه‌اي نمي‌توان قول داد، به هر حال فضاي بازي‌هاي المپيك با ساير رقابت ها تفاوت دارد و همه قهرمانان براي كسب مدال به ميدان مي‌روند. هيچ حريفي را نمي‌توان دست كم گرفت، با اين حال قول مي‌دهم همه تلاش خود را براي موفقيت به كار ببندم و اميدوارم مردم هم با دعاي خير خود مرا كمك كنند تا دست پر المپيك را به پايان ببرم.
در وزن حميد كشتي‌گيران خوبي حضور دارند اما بدون شك مهم‌ترين و معروف‌ترين آنها روشن بايراموف آذربايجاني است كه مي‌آيد تا مدال طلاي المپيك را به دست بياورد. بايراموف در دوره قبل بازي‌ها به مدال نقره رسيد و در جهاني ۲۰۱۱ هم از غيبت سوريان استفاده كرد و قهرمان جهان شد.
تيم ملي كشتي فرنگي با هزار و يك اميد راهي لندن شده است تا بتواند طلسم ۴۰ سال ناكامي در اين بازي‌ها را بشكند. اين تيم كه با هدايت محمد بنا در ۴ سال گذشته انواع و اقسام ركوردها را شكسته اين بار مي‌خواهد در لندن كاري كند كه ۴۰ سال هيچ تيم ايراني نتوانسته آن را انجام بدهد.
در طول بازي‌هاي المپيك به خصوص در اين ۴ يا ۵ دوره گذشته تيم ملي كشتي فرنگي با نفرات خوبي راهي بازي‌ها شده اما بهترين عنوان كه در اين چند دوره كسب كرده به چهارمي مسعود هاشم‌زاده در المپيك آتن برمي‌گردد. در المپيك ۱۹۹۲ هم تيم خوبي را داشتيم نفراتي مثل رضا سيم‌خواه‌ و احد پازاج كه از بهترين‌هاي دوره خود بودند در تركيب تيم ملي حضور داشتند.
رضا سيم‌خواه در حالي در المپيك ۹۲ يكي از اميدهاي ايران بود كه در رقابت‌هاي جهاني ۱۹۹۱ وارناي بلغارستان و در وزن ۴۸ كيلوگرم به مدال نقره جهان رسيده بود. سيم‌خواه در تركيب تيمي قرار گرفت كه احد پازاج هم عضو آن بود كه يكي از بهترين فرنگي‌كاران دوره خود محسوب مي‌شد اما اين تيم با وجود اين همه كشتي‌گير توانا چه نتيجه‌اي را گرفت؟
رضا سيم‌خواه اصلاً بر سر وزن قانوني نرسيد و از دور رقابت‌ها كنار رفت! يعني يك تيم پرستاره و بهترين تيم تاريخ در زمان خود به همين راحتي با دست خالي از المپيك برگشت! در دوره‌هاي بعد هم اتفاقات اينچنيني را كم نداشتيم. در المپيك ۲۰۰۴ آتن هم قهرمان جهان مثل حسن رنگرز عضو تيم ملي بود كه بعد از ۳۰ سال براي كشتي فرنگي افتخارآفريني كرده بود.
تيم ۲۰۰۸ پكن هم كه سرآمد همه تيم‌ها بود. در تركيب فرنگي‌كاران المپيكي ايران در سال ۲۰۰۸، سامان طهماسبي و قاسم رضايي دارنده مدال برنز جهان بودند و حميد سوريان هم با ۳ طلاي ۲۰۰۵، ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ جهان سرآمد همه كشتي‌گيران بود كه اميد زيادي به او مي‌رفت اما در آنجا هم راه به جايي نبرديم. حالا راه لندن را در پيش گرفتيم و مي‌خواهيم با بهترين تيم تمام تاريخ، با ۶ مدال‌دار جهان در ۶ وزن راهي اين رقابت‌ها شويم.
تيم ملي كشتي فرنگي در حالي وارد اين رقابت‌ها مي‌شود كه حتماً يكي از مدعيان اصلي براي گرفتن مدال است. ۴۰ سال از آخرين مدال‌آوري كشتي فرنگي در لندن مي‌گذرد و حالا اين تيم مي‌تواند اين طلسم را با رسيدن به چند مدال خوشرنگ بشكند.

کد مطلب: 75906
 
Share/Save/Bookmark